Říká se, že neléčená rýma trvá týden a léčená sedm dní. My však víme, jak s ucpaným nosem zatočit. Vyzkoušejte babské recepty nebo dejte na rady specialistů.
I takový banální problém jako je rýma, nám dokáže pěkně znepříjemnit den. Způsobuji ji viry, které se rychle mění, a také snadno přenášejí. Stačí, aby se nemocný vysmrkal nebo kýchnul, a rýma je ve vzduchu.
Dá se rýma léčit?
Někteří odborníci tvrdí, že se rýma léčit nedá. Jejím průvodním jevem je zduřelá nosní sliznice, kvůli které se nám těžko dýchá. Existuje však spoustu způsobů, které vám mohou pomoci od ucpaného nosu a souvisejících nepříjemných pocitů. Stojí tedy za to je vyzkoušet.
1. Solný roztok
Sůl dokáže nejen zmírnit otok nosní sliznice, ale odstraňuje také nečistoty a mikroorganismy, které se zde uchytily. Solný roztok na propláchnutí nosu si můžete vyrobit doma anebo si pořiďte nosní sprej s obsahem mořské soli.
2. Nosní kapky
V lékárně zakoupíte také kapky do nosu s léčivými látkami zvanými dekongestanty, které rovněž působí proti otoku sliznice a zvyšují průchodnost nosu. Ty zpravidla přinášejí okamžitou úlevu, nepoužívejte je však déle než tři dny v kuse, nosní sliznici by nadměrné množství agresivních látek mohlo podráždit. Na nosních kapkách si také můžete vypěstovat závislost, které se těžko zbavuje.
3. Nosní krémy
Na zduřelou nosní sliznici existují vedle kapek a sprejů i nosní krémy, které bývají šetrnější. Vyrábějí se například krémy s výtažkem z eukalyptu či borovice.
4. Léky na uvolnění hlenu
Na splasknutí sliznice lze použít také léky zvané mukolytika, které ředí a uvolňují hleny.
5. Kuřecí vývar
Klasikou je dopřát si při nachlazení silný kuřecí vývar. Horká pára stoupající ze šálku bude mít příznivý vliv na váš ucpaný nos a kuřecí polévka posílí oslabený organismus.
6. Horká vana
Pokud se vám pára nechce inhalovat ze šálku čaje či polévky, napusťte si vanu plnou horké vody, zavřete se v koupelně, aby horký vzduch neutíkal, a spokojeně relaxujte.
7. Obklady a masáž
K uvolnění nosu přispějí také teplé obklady na nos či čelo. Nos můžete také zkusit jemně masírovat.
8. Česnek
Česnek známým lidovým všelékem, který působí proti všemožným bakteriím a virům. Je i výborným posilovačem imunity. Do jídla ho tedy přidávejte co nejvíce.
Proč jíst česnek? Má léčivou moc! Vyzkoušejte naše česnekové lektvary
9. Křen a chilli
Na protáhnutí nosu vám spolehlivě pomůže, pokud zatnete zuby a sníte lžičku čerstvě nastrouhaného křenu. Podobně působí i chilli papričky či jiné pálivé pochutiny.
10. Namažte si nos
Od neustálého smrkání a otírání do kapesníku je kůže nosu podrážděná a začervenalá. Vyzkoušejte například léčivou mast s heřmánkem či mentolem.
11. Hodně pijte
Při nachlazení je důležitý dostatečný přísun tekutin. Jedině tak se tělo dokáže s infekcí rychle vypořádat. Nejlepší je pít slabý čaj či obyčejnou vodu. Naopak pozor na kávu a další kofeinové nápoje, které organismus dehydratují. Ty raději úplně vynechte.
12. Zázvor
Na průchodnost dýchacích cest má z čajů pozitivní účinky zejména ten zázvorový. Čerstvý zázvor nastrouhejte, zalijte vařící vodou, nechte chvíli odstát a pomalu vypijte.
13. Odvar z heřmánku
Podobně blahodárně jako zázvor působí i heřmánek. Vylouhujte jej v horké vodě a poté odvar inhalujte.
14. Spánek a odpočinek
Nedostatek spánku výrazně oslabuje náš imunitní systém. Naneštěstí potíže s ucpaným nosem bývají často nejhorší v noci a nám se tak nedaří usnout. Pokud je to možné, zkuste si pořádně odpočinout alespoň během dne.
15. Mokré ponožky
Babskou radou na ucpaný nos je obléci si mokré ponožky, na ně natáhnout igelitové sáčky a zalézt pod peřinu. To by mělo nastartovat krevní oběh a uvolnit dýchací cesty.