Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

4 nejzásadnější rady, jak se naučit relaxovat

Veronika Tichá

Veronika Tichá

22. 2. 2015

Moc dobře víme, jak je v dnešní hektické době těžké zastavit se, nabrat síly a zregenerovat organismus. Jeho přetěžování má negativní vliv na naše zdraví, proto byste se měli naučit relaxovat. Jak na to?

Psychická a fyzická zátěž organismu může souviset s řadou psychosomatických onemocnění, jako jsou bolesti zad a hlavy, nespavost nebo problémy s příjmem potravy. Každodenní stres má také nežádoucí dopad na naši psychiku.

Určitě jste si všimli, že ve stresu se nám zvyšuje napětí v těle. Stresované osoby mívají ztuhlé trapézy, zamračené čelo a sevřené čelisti. Zvyšuje se také tlak v našich kosterních svalech, který zpětně ovlivňuje emoční centra v mozku. Na vzájemném ovlivňování nervové a svalové soustavy je založeno několik relaxačních metod, které byste se měli naučit pravidelně provozovat.

1. Nedělejte nic

Ať se nacházíte kdekoliv, ukončete všechny činnosti, které děláte a zastavte se. Vypusťte z hlavy veškeré myšlenky, nepřemýšlejte o budoucnosti a nezabývejte se minulostí. Nedělejte vůbec nic, jen se nechte unášet přítomností a myšlenky nechte volně plynout. Tuto činnost klidně provozujte několikrát denně, v práci se na pět minut zabořte do křesla a zavřete oči, doma na gauči můžete zvolit pohodlnější polohu, ze které můžete plynule přejít ve spánek.

Jak na buddhistickou meditaci? Technika není jen jedna

2. Dopřávejte si pravidelný spánek

Dostatečný a kvalitní spánek je základem správně fungujícího organismu. Zkuste se oprostit od všech starostí, neřešte, co vás čeká druhý den v práci a zkuste si užít regenerující spánek. Nemusíte spát 8 hodin denně, abyste se ráno cítili odpočatí.

3. Protahujte se

Během pracovního dne si zkuste vyčlenit čas na krátké protažení, které uleví nejen páteři. Cviky lze provádět vestoje i přímo na židli. Nejvhodnější je protažení zad se záklonem a propnutými pažemi, které opisují tvar osmičky. Zapojit můžete otáčení krku různými směry a následně doplnit úklony do stran. Cviky by měly být pomalé a plynulé bez trhavých pohybů.

Meditace vám pomůže rozumět sama sobě. Jak se jí naučit?

4. Odjeďte na wellness víkend

Sbalte se a odjeďte sami nebo s kamarádkou na wellness víkend. Místo uklízení, vaření a praní si dopřejte uvolňující procedury jako je masáž, sauna, nebo vířivka. Máte z čeho vybírat, internet je přehlcen slevovými kupony. Pokud se vám nikam nechce, zkuste si alespoň jeden víkendový den zařídit podle svého – čtěte si knížku v posteli, běžte se psem na dlouhou procházku, s dětmi do kina nebo na kafe s kamarádkou. Zapomeňte na všechny povinnosti a užívejte si volna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

4 nejzásadnější rady, jak se naučit relaxovat