×
WomanOnly

5 důvodů, proč spát v ponožkách a proč jejich nositelé mají po ránu více energie?

Proč spát v ponožkách

Někdo je zvyklý spát s bosýma nohama, jiný nedá ani ránu bez hřejivých ponožek. Ke kterému táboru byste se podle vědců měli připojit?

1. Ponožky udržují správnou teplotu těla

Tělesná teplota není po celý den stálá, ale v jeho průběhu postupně klesá a zase stoupá. Kolem 4. hodiny ranní může teplota těla klesnout až o celé 2 stupně. Ponožky vám ale nohy zahřejí, rozšíří drobné cévy a zlepší tělesnou regulaci tepla.

Podle vědců má tělesná teplota přímý vliv na naši hladinu energie. V průběhu dne se naše tělesná teplota zvyšuje a vrcholí pozdě odpoledne, kdy máme také nejvíce energie. Během noci se zase teplota snižuje, a proto se cítíme unavení. Teplota pak klesá i v průběhu usínání. Ponožky vám paradoxně ještě více pomohou snížit tělesnou teplotu těla tím, že nahromaděné teplo uvolňují pryč od pokožky.

Co dělat proti nespavosti? Vyzkoušejte jídla navozující spánek

2. Urychlují usínání a zlepšují kvalitu spánku

Podle posledních výzkumů zlepšuje spaní v ponožkách hloubku i kvalitu spánku. Ponožky zajišťují správnou regulaci tělesné teploty a významně tak urychlují usínání. Je však potřeba mít nohy zahřáté ještě předtím, než si ponožky oblečete. V opačném případě ponožky izolují zimu a nohy nezahřejí. Chodidla si snadno zahřejete večerní koupelí nohou nebo jemnou masáží.

3. Zlepší váš sex

Vědci z nizozemské univerzity v Groningenu zjistili, že 80 % žen žijících s muži, kteří nosili ponožky do postele, dosahovalo při sexu orgasmu. Ženy, jejichž muži ponožky neměli, dospěly k vyvrcholení jen v 50 % případů. Za vše prý mohla studená mužská chodidla, která ženám znesnadňovala uvolnění a znesnadňovala dosažení orgasmu.

Trápí vás studené nohy? Co dělat, abyste navrátila krev, kam patří

4. Pomáhají při menopauze

Ženy trpící menopauzou se často během noci budí a někdy si dokonce musí vyměnit propocené pyžamo. To samozřejmě neprospívá celkově kvalitě spánku a zhoršuje hladinu energie během dne. Pokud se vás typické příznaky menopauzy týkají, měla byste spát v ponožkách. Usnadňují totiž autoregulaci a pomáhají při prudkých návalech tepla.

5. Zlepšují příznaky Raynaudova syndromu

Nepříjemné onemocnění se vyznačuje oslabením přítoku krve do drobných cév a běláním prstů na končetinách. V konečném stádiu může končit až jejich amputací. Lidé, kterým lékaři Raynaudův syndrom diagnostikují, by měli nohy i ruce udržovat neustále v teple. S tím jim pomůže i nošení ponožek po celou dobu spánku. Mohou tak předejít možným komplikacím a zlepšit kvalitu svého života.

Trpíte na studené ruce a nohy? Známe 5 příčin a různé možnosti léčby

Jaké ponožky jsou nejlepší?

Nezáleží na tom, zda si vyberte ponožky tenké nebo extra huňaté. Na spánek si ale v každém případě pořiďte ponožky z přírodních materiálů, nejlépe vlny či bavlny. Dbejte na to, aby ponožky neměly moc staženou gumu a neškrtily vás. Příliš těsné ponožky totiž mohou znesnadňovat proudění krve a způsobovat otoky. Sehnat můžete i speciální ponožky, které jsou vhodné na dlouhé cesty letadlem.

2.2/5 - (5 votes)
2.2/5 - (5 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*