Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

5 důvodů, proč změnit práci. Teď je na to ideální čas

V práci trávíme každý den mnoho hodin, často více, než s rodinou. Měla byste do ní tedy chodit ráda. Špatný pracovní den má občas každý. Kdy je ale opravdu potřeba změnit práci?

Odhodlat se změnit práci není snadné, nese to s sebou řadu nepříjemností. Setrváním ve špatné práci se však situace nevyřeší. Zajímavé je, že tělo vám dává signály, že vše není úplně v pořádku, dříve, než si potřebu změny uvědomí i váš mozek. Přinášíme vám 5 nejčastějších důvodů, ze kterých lidé mění práci, i signály, kterými se projevují.

Práce vás nebaví

Nastupovala jste plná nadšení a elánu, jak skvělou práci budete mít. Realita však neodpovídá vašim očekáváním. Náplň práce vás nebaví a nespraví to ani skvělý kolektiv nebo řada benefitů.

Pokud při práci nevyužíváte to, co umíte nejlépe, plýtváte svým potenciálem. Nejenže kvůli tomu nemůžete zazářit, ale navíc ubíráte místo někomu, pro koho by vaše práce mohla být pozicí snů. Při výběru vaší „dream job“ se řiďte svými silnými stránkami.

Nejhorší je nuda. Pokud se vaše pracovní náplň dá vtěsnat do hodiny a zbytek dne sníte o to, že byste chtěla být někde úplně jinde, je čas na změnu.

Signály těla: Pokud setrváváte na místě, kde se jen nudíte, a každodenní rutina vás ubíjí, propracujete se postupně k lhostejnosti. Vaše úsilí poleví (i když jste bývala dříč), produktivita klesne, budete si dopřávat delší pauzy, pracovat pomaleji a odcházet dřív. Budete žít pro víkendy.

Pomoc, nechce se mi do práce, zn. nenávidím ji

Špatný šéf

Ať se snažíte, jak chcete, od svého šéfa se pochvaly nikdy nedočkáte. Perfektně odvedenou práci totiž považuje za standard. Není nutné za ni děkovat, ani vás chválit. Zato když se vám něco nepovede, dostanete takový kartáč, že si budete připadat úplně neschopná. Tento přístup opravdu nemotivuje ke skvělým výkonům, spíše naopak.

Výhrou není, ani když má šéf pocit, že danou práci umí nejlépe udělat jen on sám. Vy ji tak dobře prostě nemůžete zvládnout. Proto vám ji radši ani nesvěří.

Případně máte neschopného šéfa, který si přisvojuje vaše skvělé nápady. Povýšení se dočkají jeho (stejně neschopní) oblíbenci, vy určitě ne. Vám zůstanou jen úkoly, které nikdo jiný dělat nechce.

V případě bossingu (šikany ze strany nařízeného) rovnou utečte.

Signály těla: Je vám najednou jedno, co si o vás šéf myslí a jak hodnotí vaši práci. Od nezájmu se můžete propracovat k negativnímu postoji k šéfovi, kdy vám na něm vadí úplně všechno. Řešení je jediné, odejít. A tím si ušetřit spoustu nervů. Bitvu se šéfem totiž nikdy nemůžete vyhrát.

Žádný růst – ani kariérní, ani mzdy

Pro firmu žijete i dýcháte, trávíte tam spoustu hodin přesčas, zachraňujete projekty. A nikdo to neocení. Nedostanete žádnou odměnu, naopak váš plat už léta stagnuje.

Pokud se nikam kariérně neposouváte, neleží před vámi žádné výzvy, nerozvíjí se vaše dovednosti a neprohlubují zkušenosti, není se potřeba s odchodem dlouho rozmýšlet.

Někdy vám naopak povinností přibude, když tzv. nejsou lidi, ale práce se udělat musí. To pak za stejnou mzdu musíte odvádět práci za více lidí. A neřeší se to.

Signály těla: Když vaši snahu nikdo neoceňuje, tak se zkrátka snažit přestanete. Už nepřicházíte s novými nápady, protože to nemá cenu. V práci si odsedíte, co musíte, a jdete domů. Pokud máte naopak úkolů, byť nezábavných, nad hlavu, projeví se na vás stres, můžete být i častěji nemocná.

Jak poznám, že jsem ve stresu? Těmito příznaky nám dává tělo znamení

Na vás nezáleží

Máte pocit, že s vámi ve firmě nepočítají. Podstatné informace se dozvídáte poslední nebo vůbec. Jste jen číslo, na kterém nezáleží. Váš názor není důležitý, protože vy nejste důležití.

Nenechejte situaci zajít tak daleko, že něčemu takovému uvěříte. Každý člověk má svoji hodnotu. Jen ta vaše asi nebude tady.

Signály těla: Máte najednou negativní postoj ke všemu a všem, připadáte si nepotřebná, nálady se vám střídají jak na běžícím páse.

Nevyhovující prostředí

S kolegy trávíte spoustu času. Pokud si s nimi nesednete, může to být hodně nepříjemné. Budete vyloučeni z kolektivu, nezúčastníte se důležitých neformálních debat. Nikdo vám nepomůže, když budete potřebovat. Místo toho se budete stresovat a vést žabomyší války. Život je příliš krátký, změňte to.

Případně vám nesedne firemní kultura. Asi to nebude hlavní důvod, kvůli kterému práci opustíte. Ale může to pro vás být vodítkem k tomu, jaké prostředí vám vyhovuje. Jestli spíše formální nebo uvolněnější. Třeba vás příliš svazují pravidla, nebo naopak nesnesete sportovní teambuildingy.

Signály těla: Nejste týmový hráč, stahujete se do sebe a přestáváte se zajímat o (budoucí) dění ve firmě.

Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!

Ideální čas změnit práci je teď

Pokud vás práce stresuje, už v neděli večer máte nepříjemné pocity a úzkost z pondělního rána, nenechejte to vygradovat. Najděte si jinou práci.

Teď ideální čas změnit práci. Nezaměstnanost v Česku dosahuje aktuálně nejnižších hodnot od roku 2008, a to 2,7%. Je to i nejnižší míra nezaměstnanosti v eurozóně.

Navíc, podle průzkumu, na trhu práce tzv. došli muži a zaměstnavatelé se více zaměřují na ženy.

Pokud vás práce nebaví, nikam se neposouváte, štve vás šéf či kolegové, odhodlejte se ke změně. Budete spokojenější a můžete si polepšit i finančně.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

5 důvodů, proč změnit práci. Teď je na to ideální čas