Menu
WomanOnly
Láska

Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!

Redakce

Redakce

20. 8. 2018

Jste na sebe často přísné, trápíte se výčitkami, když se vám něco nepovede? Nelíbí se vám, jak vypadáte? Změňte to a naučte se, jak se mít ráda taková, jaká jste. Budete šťastnější vy, ale i vaše okolí!

Proč se mít rád?

Sedněte si a sepište všechno, co vás napadne, proč byste se měla mít ráda! Občas uvařím dobré jídlo, volám každý den mamince, myslím na své blízké, uklízím po svém psovi, hovořím hezky se starou sousedkou, sluší mi to v květovaných šatech, mám dobrý vkus na oblékání…prostě cokoli vás napadne! Zní to banálně, ale až uvidíte, kolik toho je, určitě vás to potěší. Každý večer před spaním si seznam (může být uložen např. v mobilu) přečtěte, než půjdete spát! Autosugesce má zejména před spaním velký vliv na lidskou psychiku.

5 inspirativních výroků hereček. Zvyšte si díky nim sebevědomí

Mít ráda sama sebe

Hledejte lásku uvnitř, namísto venku. Jedním z největších omylů, kterým v našich životech čelíme je, že nás musí někdo docenit. Často se snažíme chovat tak, abychom se někomu zalíbili, místo abychom byli pravým projevem sebe sama. Toto přesvědčení jsme nabyli často již v dětství, když jsme lásku získávali za odměnu (za známky, úkoly v domácnosti apod.). Prožíváme strach z toho, že nebudeme přijatí, když se budeme chovat tak, jak to cítíme. Překonat tento způsob uvažování je zásadní, pokud se chcete naučit, jak se mít ráda.

Každé ráno potěšte svých 5 smyslů!

Hned jak ráno vstanete, začněte den s radostí a potěšte svých pět smyslů. Přivoňte si ke své oblíbené vůni, pusťte si oblíbenou písničku, dejte si něco dobrého, pohlaďte něco hebkého a oceňte pohledem něco krásného, třeba rozkvetlou květinu. Hned bude váš den krásnější a také vy se budete mít radši.

Každý den vykonejte alespoň jeden dobrý skutek!

Hned ze sebe budete mít lepší pocit, že váš život za něco stojí, že jste užiteční a hlavně – že má vás život smysl. Protože o smysl jde především. Podle jógové tradice je vykonávání dobrých skutků základním předpokladem štěstí. Třiďte odpad, nakrmte ptáčky, hezky si popovídejte se starými lidmi, pusťte někoho ve frontě, posbírejte odpadky v parku a hoďte je do koše, pošlete peníze na nemocné děti, jezte méně masa, snažte se nevyhazovat potraviny. A zkuste to nikomu neříkat. Možná se přistihnete, jak se potutelně usmíváte a jen vy víte proč – protože jste dobrý člověk a máte z toho radost!

Jak milovat sama sebe?

Pokud si nepřipadáte dost dobré, nevíte, jak se mít ráda, nevěříte si, neberete se takové, jaké jste, je potřeba s tím začít něco dělat. Není nic přitažlivějšího než lidé, kteří jsou v pohodě sami se sebou. Kterým nezáleží na tom, co si o nich myslí okolí. Ale pozor – mít se rád není totéž, jako se bezmezně zbožňovat. Určitě znáte odstrašující případy osob s narcisistními a egocentrickými sklony. Kolikrát se však snaží takto pouze krýt své obavy, frustrace a nedostatky. Hrají tzv. divadlo, o kterém hovořil sociolog Erwing Goffman. Pokud máte pocit, že nejste v něčem dost dobří, vyzkoušejte předstírat, že jste, příp. že vám to nevadí.

Lidé vás vnímají podle toho, jak na ně působíte. Je to základ tzv. etiketizační teorie. Pokud na okolí působíte sklesle, nesebevědomě, intuitivně se k vám tak začnou chovat – buď vás litují, anebo využívají vaší submisivity, příp. se vám vyhýbají. Pokud budete navenek působit jako veselý, sebevědomý člověk, budou se k vám chovat vřele a radostně. To je základní rada, jak se mít ráda.

Jak být spokojená sama se sebou? Musíte se to naučit!

Zkuste hrát divadlo

Vžijte se do role, že jste velice příjemná a okouzlující osoba, kterou všichni zbožňují a obdivují. Ve všem se vám daří. Pozitivní zpětná vazba od vašeho okolí bude mít za následek, že se s rolí sžijete a nakonec se také budete mít radši. Lidé na vás budou příjemnější, budou vyhledávat vaši společnost a vám bude hned lépe. Získáte větší sebeúctu. To je důležitá rada, jak se mít ráda. Hranice mezi divadlem a realitou je totiž tenká. Samozřejmě nikdo nechce, aby se z vás stal afektovaný narcis, ale pokud máte problém se sebevědomím, rozhodně není na škodu nějaké navíc získat. Divadlo se pochopitelně hraje snadněji před cizím publikem. Vyrazte mezi lidi, zkuste se seznámit s novým prostředím (jiné fitko, jiný bar, jiný park), kde potkáte nové lidi, na kterých si své nové okouzlující já natrénujete. Až se s ním sžijete, můžete jej postupně implementovat do stávajícího života.

Meditace metá

Není nic pozitivnějšího, čím byste mohli získat lepší pocit ze sebe sama, než meditace metá. Sedněte si někde v klidu, až budete sama. Ideálně každý večer před spaním. Vzpomeňte si na každého člověka, které znáte, a posílejte jim dobro. Může to znít legračně, ale opravdu si představte své nejbližší a řekněte „Posílám dobro bráchovi, aby byl šťastný a zdravý…“. U lidí, které máme rádi to je samozřejmě jednoduché, ale je potřeba, abyste posílali dobro i lidem, které zrovna nemusíte, příp. i cizím lidem. Může to klidně trvat i půl hodiny, než vyjmenujete všechny, ale za ten pocit to stojí. Zejména pokud je vám smutno a hodně se s něčím trápíte, je to těžké, nemyslet na sebe, ale myslet na ty druhé. Ale o to jde. Čím více budete myslet na ostatní, tím méně budete řešit sebe. Uvědomíte si, že i ostatní mají své trable. To je základní klíč k tomu, jak se mít ráda.

Jak se mít ráda? Nepomlouvejte!

Možná vám ta souvislost uniká, ale pokud nemáme rádi své okolí, jen těžko můžeme mít rádi sami sebe. Pokud si chcete sebe vážit, nechte si negativní informace pro sebe a nešiřte je dál. Je to sice těžké, ale opravdu vám to pomůže. Hledejte v druhých to dobré a chvalte je. Lidi vás budou mít rádi a vy sami sebe také budete mít radši. Pokud je ve vašem okolí nějaká opravdu negativní osoba, vyhýbejte se kontaktu s ní co nejvíce!

Vytvořte si pozitivní svět

Pokuste si okolo sebe vytvořit pouze pozitivní okolí. Všechny kamarádky, které pomlouvají, nemají ve vaší blízkosti co dělat. Člověk pak přemýšlí negativně o sobě stejně jako o ostatních. Nepouštějte si špatné zprávy, negativní filmy, nečtete bulvár. Negativita je jako jed! Snažte si utvářet hezký svět okolo sebe.

Jak vést děti k sebedůvěře? Podporou zdravého sebevědomí jim dáte dar do života!

Chci se mít ráda – zdravotní příčiny, které brání ve štěstí

Možná se vnímáte negativně z nějakých zdravotních důvodů, aniž by vám to docházelo. Někdy např. deprese souvisí se sníženou funkcí štítné žlázy. Zejména ženy po třicítce mívají se štítnou žlázou problém. Máte méně energie, nechce se vám sportovat, takže jste trošičku silnější, než byste chtěla být. To vše může být způsobeno zdravotními důvody, o kterých nevíte. Zajděte za svým lékařem a trvejte na rozsáhlejších zdravotních testech. Může za tím být např. borelióza, EB virus, toxoplazmóza, příp. jiná onemocnění, o kterých nevíte.

Endorfin

Pokud se cítíte sklesle a máte pocit, že se vám nic nedaří a že si za to navíc můžete sami, jděte si zaběhat! Nebo na kolo, zaplavat, do posilovny, prostě se začněte víc hýbat. Do těla se vám vyplaví serotonin a endorfin a hned bude svět růžovější. Fyzická námaha zlepší vaši kondičku, získáte lepší postavu, z čehož budete mít velkou radost a budete na sebe pyšní! Koneckonců, veškerá antidepresiva pracují právě s tvorbou endorfinu a serotoninu v mozku.

Jak milovat sama sebe

Pokud souvisí vaše frustrace s vaším vnějším vzhledem, zkuste zlepšit vlastní sebeobraz. Krásně se namalujte, učešte a oblečte a vyfoťte se. Nebo se nechte upravit a vyfotit u profesionála. Fotosérie v ateliéru či v přírodě i s vizážistkou bude stát okolo tří tisíc. Fotku si pak vystavte doma na místo, kde ji každý den uvidíte. Musíte si neustále připomínat, jak vám to sluší. Jednou za čas můžete vyrazit a pořídit si něco pěkného na sebe, co vám udělá radost. Ale pozor, nesmí to být zase moc často, abyste neměla výčitky, že moc utrácíte. To by vám se sebevědomím moc nepomohlo.

5 tipů, jak získat zdravé sebevědomí

Nesrovnávejte se

Člověk má neustále tendenci se srovnávat. To byste se ale museli zbláznit. Nemá smysl srovnávat se s modelkami v časopisech či televizi. Vězte, že jsou fotografie vyretušované. A i kdyby nebyly – co vy víte o tom, jak je ta dokonalá žena v časopise šťastná? Ani ty nejdokonalejší lidé nemusí být šťastní! Trápí je třeba zase něco jiného, o čem nemáme tušení. Přestaňte už prahnout po dokonalosti a buďte vděční za to, co máte. Snažte se lidmi kolem sebe inspirovat nebo prostě jen obdivovat jejich silné stránky.

Jak mít rád své tělo?

Zejména pokud je někdo skutečně bytostně nešťastný s tím, jak vypadá a brání mu nějaký nedostatek v tom mít se rád, existuje samozřejmě také varianta, pokud to je možné, nechat to změnit. V současné době je plastická chirurgie na špičkové úrovni. Nikdo vás nemůže soudit, je to pouze vaše starost! Takže pokud se rozhodnete po zralé úvaze pro chirurgickou změnu, možná, že budete šťastnější. Ale možná také ne. Někdy je totiž frustrace z tělesného nedostatku pouze zástupnou záležitostí. Najdete pak něco jiného, s čím nejste spokojeni. Pokud se ale trápíte již dlouho, zkuste navštívit odborníka alespoň na konzultaci.

Kamaraďte nejvíc samy se sebou

Pořád děláte to nejlepší pro partnera, potomky, rodiče, přátele… A co pro sebe? Vyhraďte si každý den hodinku jen pro sebe. A věnujte se během ní tomu, co máte opravdu rády. Čtěte si, tancujte, luštěte křížovky, malujte, zajděte na masáž či třeba zpívejte nebo meditujte. Nebojte se být samy sebou.

Jak se mít ráda? Chvalte se i za malý úspěch

Zkuste se namísto toho, co se vám nepodařilo, zaměřit na vše, co se vám povede. Nečekejte na pochvalu od okolí, které se vám často nedostává, což vás vede opět do pocitů frustrace a méněcennosti.

Jak být úspěšnou ženou? Naučte se správné sebedůvěře

Všímejte si pozitivního záměru za chováním druhých

Ani druzí nikdy nejednají úmyslně zle. I každé chování druhých má pozitivní záměr a vychází ze skutečné potřeby, kterou můžete pochopit. I když strategie, kterou k jejímu naplnění zvolili, může být hrozivá a nesouhlasíte s ní. Odmítejte konkrétní chování, ale s vědomím, že vždy vychází ze skutečné potřeby, z touhy po nějaké esenciální kvalitě. Pokud na vás třeba partner křičí, je rozdíl, pokud si myslíte, že vám chce ublížit, a pokud rozumíte, že nutně potřebuje cítit, že ho berete vážně.

Snad jsme vám alespoň trochu pomohli a poradili, jak se mít ráda!

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se mít ráda? Získejte větší sebevědomí během několika dní!