Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

7 důvodů, proč jíst červenou řepu. Jak tato superpotravina zlepší naše zdraví?

Červená řepa je levná, dobře dostupná a plná vitamínů. Díky vysokému obsahu zdraví prospěšných látek působí jako prevence mnoha zdravotních problémů a pomáhá dokonce i tehdy, když už se určité potíže vyskytnou. Podívejte se na seznam důvodů, proč jíst červenou řepu, a zařaďte tuto vynikající kořenovou zeleninu do svého jídelníčku.

1. Obsahuje spoustu živin a minimum kalorií

Obrovskou výhodou červené řepy je její nízká energetická hodnota při současném vysokém obsahu vitamínů, minerálů a dalších látek nezbytných pro naše zdraví. Díky tomu, že má jen minimum kalorií, si ji navíc můžeme dopřávat takřka bez omezení.

100 g syrové červené řepy obsahuje:

  • 9,6 g sacharidů
  • 2,8 g vlákniny
  • 1,6 g bílkovin
  • 0,2 g tuku
  • 43 kcal

V podstatě totožné výživové hodnoty má i tepelně upravená červená řepa, proto příliš nezáleží na tom, zda si ji dáte za syrova v salátu, nebo ji připravíte třeba v troubě.

Pokud jde o vitamíny a minerální látky, najdeme v červené řepě především kyselinu listovou, která se uplatňuje v procesu krvetvorby, je nezbytná pro správnou funkci nervové soustavy a má vliv také na růst a vývoj plodu. Červená řepa dále obsahuje například mangan, hořčík, draslík, měď, železo, dusičnany, vitamín C a vitamín B6.

Všechny zmíněné látky jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Pojďme se nyní podívat, jak konkrétně červená řepa prospívá našemu zdraví.

Potraviny proti nadýmání, které vás zbaví potíží

2. Snižuje krevní tlak

Tuto vlastnost má červená řepa díky vysokému obsahu dusičnanů, které se v organismu mění na oxid dusnatý. Ten rozšiřuje a uvolňuje cévy, čímž napomáhá snižovat krevní tlak. Pokud tedy trpíte na hypertenzi, rozhodně byste řepu měli začít jíst.

Rizika vysokého krevního tlaku jsou dobře známá. Je-li tlak zvýšený dlouhodobě, zvyšuje se pravděpodobnost infarktu myokardu, cévní mozkové příhody nebo srdečního selhání. Proto je nutné nebrat tento zdravotní problém na lehkou váhu a řešit ho s lékařem. Pravidelná konzumace červené řepy pak může představovat podpůrnou léčbu.

3. Posiluje kardiovaskulární systém

Kromě toho, že díky obsahu dusičnanů snižuje krevní tlak, je červená řepa také zásobárnou kyseliny listové a antioxidantu zvaného betain. Ty společně pomáhají snižovat hladinu homocysteinu v krvi, čímž brání poškození tepen, které by potenciálně mohlo vést k rozvoji srdečních onemocnění.

4. Podporuje činnost a zdraví jater

Mezi nejdůležitější úkoly jater patří čištění krve a detoxikace organismu. V případě nadměrné konzumace alkoholu, obezity, vysokého cholesterolu či nedostatku pohybu jsou játra extrémně zatěžována a hrozí také jejich ztučnění. Většinou si tento stav spojujeme s lidmi závislými na alkoholu, nicméně existuje i tzv. nealkoholové ztučnění jater, které může postihnout prakticky kohokoli, kdo nedbá na zdravý životní styl.

Právě červená řepa, respektive antioxidant betain v ní obsažený, působí jako prevence proti tomuto problému. Pomáhá předcházet a snižovat hromadění tuku v játrech, čímž zlepšují jejich funkci. Lidem, kteří chtějí zdraví jater podpořit, se doporučuje především šťáva z červené řepy. Lze ji pít samostatně, nebo si ji přidat třeba do ovocného smoothie.

5. Povzbuzuje mozek

Dalším důvodem, proč jíst červenou řepu, je její pozitivní vliv na mozek a nervovou soustavu celkově. Jak jsme zmínili již v souvislosti s krevním tlakem, oxid dusnatý uvolňuje a rozšiřuje cévy. Tím zvyšuje průtok krve do mozku, což má pozitivní vliv na mozkovou funkci.

Podpora funkce mozku je důležitá především v pokročilém věku, protože čím je organismus starší, tím horší je jeho schopnost vytvářet oxid dusnatý. S postupujícím věkem slábne také schopnost vytvářet nové neurony, což má mimo jiné za následek postupné zhoršování kognitivních funkcí. Konzumace potravin s vysokým obsahem dusičnanů tento proces může zpomalit.

Anémie a jak se projevuje. Které potraviny obsahují nejvíce železa?

6. Může pomoci proti zánětu

Červená řepa obsahuje řadu látek, které se podílí na léčbě zánětu. Patří mezi ně například pigmenty zvané betalainy. Jak známo, chronický zánět bývá spojován s mnoha onemocněními. Jako příklad lze uvést srdeční choroby, obezitu, nemoci jater nebo rakovinu.

Protizánětlivé účinky červené řepy je nutné podložit více odbornými výzkumy. To však neznamená, že by nestálo za to řepu zařadit do jídelníčku, ať už za syrová, nebo po tepelné úpravě.

7. Zlepšuje trávení a vyprazdňování

Vedle vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších látek je v červené řepě obsažena také vláknina, která je zcela nezbytná pro správnou funkci trávicí soustavy. Mezi příznaky nedostatku vlákniny patří nepravidelné vyprazdňování, zácpa, hemoroidy nebo hlad brzy po jídle. Zmíněným potížím lze poměrně jednoduše předcházet, a to zařazením červené řepy a dalších druhů zeleniny do jídelníčku.

Konzumace vlákniny působí také jako prevence vážnějších onemocnění trávicího ústrojí, například divertikulózy, syndromu dráždivého tračníku nebo rakoviny tlustého střeva.

Zdroje: healthline.com, health.com, webmd.com

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 důvodů, proč jíst červenou řepu. Jak tato superpotravina zlepší naše zdraví?