Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

7 příčin krvácení z nosu. Jak jej zastavit?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 8. 2018

Krvácení z nosu může být ojedinělou příhodou nebo také život ohrožujícím problémem.

Krvácení z nosu neboli epistaxe

Krvácení z nosu potká za život téměř každého člověka, častěji se objevuje u dětí a starších lidí. Zdroj krvácení se obvykle nachází v přední části nosní přepážky, někdy se ale skrývá v zadní části nosní dutiny. V tom případě může krev zatéci i do ústní dutiny a polykacích cest.

Důvodů, proč nám někdy teče krev z nosu, je celá řada. Příčina bývá ve valné většině banální. Avšak asi u dvou z deseti případů stojí za krvácením z nosu vážnější problém. Pokud je krvácení silné či trvá příliš dlouho, je vhodné vyhledat lékařské ošetření, aby nedošlo k příliš velké ztrátě krve. A co tedy může krvácení způsobit?

První pomoc při krvácení z nosu v 5 krocích. Jak mu předcházet?

1. Mechanické příčiny

Nejčastěji se krvácení objeví následkem poškození drobných cév umístěných v nosní přepážce. Ty se mohou porušit mechanickým postižením, například šťouráním se v nose nebo úderem do nosu, který často provází zlomenina, či z důvodu jiného úrazu nosu.

2. Křehké cévy uvnitř nosu

Céva v nose však mohou prasknout takřka samovolně a bez zjevné příčiny, protože jsou zkrátka příliš křehké. Proto krvácením z nosu trpí častěji děti, jejichž cévy v nosní dutině jsou jemnější než u dospělých. Stejný problém se objevuje u lidí s nedostatkem vitamínu C.

3. Infekce či horečnaté onemocnění

Cévy v nose se mohou porušit také v případě, že dutinu nosní nebo vedlejší nosní dutiny napadne infekce. Je to způsobeno nadměrnou tvorbou hlenu a hnisu, která průběh infekce doprovází.

4. Vysoký krevní tlak

Dalším důvodem, proč cévy v nose mohou prasknout, je, že skrze ně proudí krev pod zvýšeným tlakem, který na jejich stěny tlačí velkou silou. Ty jsou pak náchylnější k poškození.

Vysoký krevní tlak. Jaké příznaky na sobě můžete pozorovat?

5. Některé drogy

Ke krvácení z nosu často dochází u osob, které „šňupou“ kokain. Tato látka totiž poškozuje sliznici nosní dutiny, a to včetně nosních cév, které pak mohou krvácet. Krvácení napomáhá také nestřídmá konzumace alkoholu, který rozšiřuje.

6. Alergie

Časté rýmy, vyvolávané alergiemi, způsobují ztenčování nosní sliznice, někdy na ní také vznikají výrůstky, kterým se říká nosní polypy. Narušená sliznice má pak větší tendenci krvácet. Krvácení se může objevit i z důvodu častého smrkání a silného kýchání.

7. Porucha krevní srážlivosti

Porucha srážlivosti krve může být vrozená, jedná například o hemofilii. Může však být vyvolána také užíváním léků ředících krev, jako je aspirin či warfarin. V těchto případech pacientům teče krev z nosu velice často, bez zřejmého důvodu a obtížně se zastavuje. Takovými krvácivými stavy se mohou projevovat i některá nádorová onemocnění, například leukémie.

Žilní trombóza dolních končetin: Riziko se zvyšuje v těhotenství

Jak zastavit krvácení z nosu?

Většinou stačí k zaražení krve tekoucí z nosu jednoduchá první pomoc. Nos stiskněte prsty nebo studeným mokrým kapesníkem z obou stran. Hlavu lehce předkloňte, abyste zabránili stékání krve do nosohltanu, a dýchejte ústy. Pomůže také pustit na nos proud studené vody, chlad totiž rychle zužuje cévy a pomáhá zastavit krvácení.

V případě, že krvácení neslábne a trvá déle jak deset minut nebo je následkem nějakého zranění, raději navštivte lékaře. S rozeznáním příčiny dlouhodobých problémů s krvácením z nosu lépe než obyčejný lékař pomůže otorhinolaryngolog, jehož specializací je ušní-nosní-krční.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

7 příčin krvácení z nosu. Jak jej zastavit?