Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

8 druhů bolesti hlavy. Poznejte, kdy je nutné navštívit lékaře

Redakce

Redakce

21. 10. 2021

Jistě to znáte: důležitý úkol musí být dokončen, doma čeká domácnost a děti a vy jste vyřazena z provozu kvůli bolesti hlavy. Každá bolest hlavy je protivná a omezující, ale přemýšleli jste někdy o tom, že není bolest jako bolest, že typy i příčiny bolestí hlavy mohou být různé?

Orální bolest hlavy

Ne, není to bolest hlavy z nechuti k jistým sexuálním praktikám, jak asi někoho napadlo. Jedná se o bolest, která bývá nejintenzivnější po ránu, ale mnohdy přetrvává celý den. Je způsobená tím, že nevědomky v noci zatínáme zuby a skřípeme jimi o sebe, jedná se o takzvaný bruxismus. Jestliže zažíváme velký stres, zatínáme zuby a čelist i ve dne a z toho plynou orální bolesti hlavy. Kromě toho, že z nočního skřípání zuby bolí hlava, může poškozovat i zubní sklovinu. Proti skřípání zubů lze použít speciální zubní dlahy. Zkuste se o jejich použití poradit s vaším stomatologem.

Chtěla zaspat bolest hlavy, postihla ji mrtvice. Děkuji lékařům za záchranu života, říká Pavla

Migrenózní bolest

Pro migrenózní  bolesti hlavy je typické, že jsou spojené se závratěmi, citlivostí na světlo a hluk. Trvají pár hodin až několik dnů. Často jsou doprovázeny aurou, tedy příznaky předcházejícími samotnou bolest, jako jsou záblesky či tma před očima. Někdy můžete cítit nepříjemné pachy (spáleniny, umělá hmota). Ojediněle dochází i k poruše řeči.

Při migréně se méně prokrvuje určitá část mozku, na což reagujeme silnou záchvatovitou bolestí. Spouštěče migrény jsou různé. Může jimi být stres, únava, citlivost na určité potraviny (sýry, čokoláda, červené víno), prudké světlo či menstruace. Pokud trpíte migrénou často, určitě navštivte lékaře, který vás pořádně vyšetří a předepíše vám účinné léky.

Bolest hlavy z nadužívání léků

Zní to paradoxně, ale podle odborníků příliš časté užívání léků proti bolestem hlavy může právě ony bolesti hlavy způsobit. Nadužívání léků na bázi ibuprofenu, paracetamolu či aspirinu zapříčiňuje vracející se časté bolesti hlavy. Pokud vás bolí hlava, než sáhnete po tabletce, zkuste si nejprve odpočinout, pořádně se napít a nadýchat se čerstvého vzduchu.

Bolest hlavy po sexu není normální! Zachyťte ji včas

Bolest hlavy způsobená zánětem dutin

Úporná bolest čela, lícních kostí a nosu signalizuje zánět dutin. Ten vzniká následkem virové či bakteriální infekcí nebo kvůli alergiím. Tyto bolesti hlavy zesílí při prudkém pohybu hlavou nebo když se ohýbáme. Pokud se dutiny nedaří nahřát teplem, bude pravděpodobně potřeba nasadit antibiotika, v případě alergie pak antihistaminika. Zánět dutin každopádně patří do rukou lékaře.

Spánkové bolesti hlavy

Dalším typem bolesti hlavy je bolest hlavy způsobená nedostatkem spánku. To, že chodíte spát pozdě, nezpůsobí jen únavu následují den, ale i  bolest hlavy.  Měli byste spát minimálně 6 hodin denně. Studie prokazují, že ti, kteří spí méně než doporučovaných 6 hodin, trpí mnohem častěji bolestmi hlavy. Choďte spát včas a pravidelně ve stejnou dobu (včetně víkendů), to je nejlepší prevencí před bolestmi hlavy, které pocházející z nedostatku spánku.

Nakupené (vlnové) bolesti hlavy

Někdy se uvádí také jako clusterové bolesti hlavy. Častěji jimi trpí muži. Přicházejí ve vlnách. Nejvíce bývá pociťována za okem či na čele, bývají doprovázené neklidem. Bolest přichází náhle, ale náhle i mizí, aby se stejně nenadále objevila za pár dnů, týdnů či měsíců. Pomoci může dodat tělu hořčík a běžná analgetika.

Hydrocolon terapie. Výplach střev, který vás má zbavit zácpy i bolestí hlavy

Bolest hlavy ze stresu

Týká se snad úplně každého. Stres nám způsobuje náročná práce, nemocné dítě nebo věčně přítomný hluk. Stres ze svého života nemůžeme vyloučit. Do práce zkrátka chodit musíme, dítě občas onemocní a hluku se také úplně nezbavíme. Stres však lze zmírnit. Naučme se odpočívat a relaxovat tak, abychom stres odbourávali rychleji. Zkuste zjistit, co přesně je pro vás nejvíce stresující. Tento stresor se pokuste minimalizovat nebo alespoň změnit svůj postoj k tomuto problému.

Tenzní bolesti hlavy

Podle odborníka  na bolest hlavy Newyorčana Dr. Mauskopa se řadí k nejčastějším bolestem hlavy. K příčinám patří vedle únavy, hlad, ale i silné pachy, ať už zápachy jako výfukové zplodiny nebo i vůně, jako je příliš silný a agresivní parfém. Lečí se analgetiky a uvolňujícími cvičeními. Pokud je bolest chronická, někteří lékaři přistupují i k předepsání antidepresiv, které nemocnému přináší značnou úlevu.

Druhů bolestí a příčin je opravdu hodně. V každém případě, pokud se bolest hlavy objevuje příliš často, navštivte svého praktického lékaře nebo neurologa a požádejte o diagnostikování pravé příčiny, aby byla správně nastavena následná léčba a prevence.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 druhů bolesti hlavy. Poznejte, kdy je nutné navštívit lékaře