Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

8 léčivých účinků zeleného čaje. Snižte si riziko infarktu

Veronika Tichá

Veronika Tichá

23. 10. 2017

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první se řadí ti, kteří pijí ráno kávu, do druhé ti, kteří pijí čaj. Pokud patříte do druhého skupiny, můžete si gratulovat, protože jste si vybrali správně zejména ze zdravotního hlediska. Léčivé účinky čajů všech možných barev byly známy už 2 tisíce let před naším letopočtem a jsou využívány dodnes. Už dávno ho nepijeme jen kvůli chuti nebo dodávání energie. Obzvláště zelený čaj je doslova přehlcen zdraví prospěšnými látkami.

Zdravotní účinky čajů jsou spojeny hlavně s polyfenoly neboli tříslovinami, které mají tak silný antioxidační účinek, že doslova vymetají z našeho těla přebytek volných radikálů. Třísloviny ovlivňují i trávicí trakt, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Hlavně ale potlačují tvorbu enzymů proměňujících škrob na glukózu, čímž napomáhají ke snížení hladiny cukru v krvi. Nejúčinnější jsou z těchto hledisek právě zelené a bílé čaje. Zelený čaj bychom měli zařadit do našeho pitného režimu zejména z těchto důvodů:

Antioxidační účinky

Nejdůležitějšími antioxidanty v zeleném čaji jsou katechin a vitamin C, které úspěšně zbavují tělo volných radikálů, zvyšují imunitu a fungují jako prevence rakoviny.

Matcha tea: zelený čaj plný zázraků. Proč ho pít každý den?

Antibakteriální a dezinfekční účinky

Pravidelným pitím zeleného čaje posilujete obranyschopnost organismu a čajové lístky se také dají přiložit na ránu jako dezinfekce. Kloktáním zeleného čaje zabráníte tvorbě bakterií v dutině ústní a tím i nepříjemnému zápachu z úst a tvorbě zubního kazu.

Dodává energii

Mnoho studentů má zkušenost s konzumací čaje ve zkouškovém období. Zelený čaj obsahuje kofein, který nejen nabuzuje organismus a zvyšuje koncentraci, ale také způsobuje, že se na své okolí více usmíváte.

Zbavuje kocoviny

Lák z kyselých okurek už je dávno mimo hru, „poopicové“ stavy zahánějte silným zeleným čajem.

Jak na spalování tuků? Vsaďte na zelený čaj!

Snižuje riziko srdečních příhod

Zelený čaj snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu a tím pádem i riziko infarktu či mozkové mrtvice.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Mírní žaludeční a střevní potíže

Povzbuzuje vylučování žaludečních kyselin a tak uvádí trávení do pohybu. Pomáhá i tehdy, když se přejíme nebo zkonzumujeme přemíru tučných pokrmů. Je zásadité povahy, a proto vyrovnává překyselení organismu po příjmu velkého množství sladkostí.

Působí jako termoregulátor

Při vysokých teplotách tělo ochlazuje, při nízkých naopak rozehřívá.

Udržuje tělesnou hmotnost

Je také dobrým pomocníkem při hubnutí, protože snižuje hladinu cukru a tuku v krvi.

Zelený čaj je tedy možné pít preventivně jako ochranu proti nachlazení, v kombinaci se zinkem a vitaminem C také přináší úlevu při virových onemocněních dýchacích cest. Obzvláště po Vánocích je ideální doba na jeho pití, protože vám pročistí organismus od škodlivých látek, které jste do těla přijímali spolu s alkoholem a hromadou vánočního cukroví. Pijte ho každý den a předejděte mnoha zdravotním problémům.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

8 léčivých účinků zeleného čaje. Snižte si riziko infarktu