Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Matcha tea: zelený čaj plný zázraků. Proč ho pít každý den?

Redakce

Redakce

29. 7. 2019

Hledáte nějaký nápoj, který vás skutečně ohromí? Už nemusíte. My ho našli za vás. Je to zelený matcha tea, který má hromující zdravotní přínos a navíc pomůže doladit i vaši figuru. Proč začít pít lahodný japonský čaj každý den?

Matcha (mačča) je japonský mletý čaj. Patří mezi nejstarší odrůdy zastiňovaných japonských zelených čajů. Používá se již přes 800 let při zenových buddhistických ceremoniích. Dnes se používá i jako surovina do výrobků s příchutí zeleného čaje, zmrzliny, nealkoholických ovocných nápojů, latté a čokolád. Je oslavován odborníky na výživu, experty i celebritami. Není to ale typický zelený čaj. Jeho know-how znají jen elitní japonští farmáři. Výroba pravého matcha tea je totiž jednou z nejnáročnějších metod produkce čajů.

Výroba čaje Matcha

Čajovník, ze kterého se matcha tea vyrábí, se pěstuje speciální zastiňovací technikou. Pole se před sklizní na čtyři týdny úplně zastíní. Technik zabrání proniknutí až 90% slunečního světla. Rostlina tak začne ve velké míře vyrábět chlorofyl, který činí listy bohatší na aminokyseliny a jsou krásně smaragdově zelené.

Sběr probíhá na začátku května a listy se trhají výhradně ručně. Po sběru se přenesou do továrny a zde začíná přeměna surových listů na jemný prášek.

Matcha tea

Matcha tea účinky

Matcha tea obsahuje silné antioxidanty, které pomáhají zpomalovat přibírání na váze, chlorofyl, minerály i aminokyselinu L-Theanine. Ta pomáhá navodit v mozku stav hluboké relaxace a zároveň energie. Zlepšuje paměť a přispívá k dobré náladě.

Oproti běžnému čaji v čajových sáčcích má mnohem lepší chuť a obsahuje více pozitivních látek (vápník, draslík, zinek, železo, beta karoten, vitamin E a C).

Při jeho pití dochází k uvolnění hladkého svalstva v průduškách. Tím se zrychlují srdeční stahy a tep, zvyšuje se krevní tlak a renální krevní průtok. Tyto účinky má ale čaj jen při vypití enormně velkého množství a při normální konzumaci žádné potíže nehrozí.

Matcha tea zdraví

Matcha tea má na zdraví mnoho pozitivních účinků. Pomáhá spalovat tuk, bojuje s rakovinou, regeneruje poškozené buňky a zvyšuje výkonnost při sportu. Obsahuje velké množství katechinů, což je druh antioxidantů, které se nacházejí i v kakau nebo jablkách. V tomto čaji ale v mnohem vyšší koncentraci.

Podle výzkumů jsou katechiny v zeleném čaji Matcha tak silné, že by mohly pomoci předcházet rakovině. Pravidelné pití něčeho tak obyčejného, by mohlo úspěšně bojovat s něčím tak velkým. V zeleném čaji jsou přítomné dvě chemické látky EGCG a ECG, které dokáží vychytávat volné radikály a chrání buňky před poškozením DNA. V laboratorních studiích pak bylo prokázáno, že čajové polyfenoly zpomalují růst nádorových buněk. Katechiny také podle odborných výzkumů chrání před ultrafialovým zářením B a pomáhají zlepšit imunitní systém.

Hubnutí a sport s Matcha

Zelený čaj Matcha nebojuje jen s rakovinou a různými zdravotními problémy, ale má pozitivní účinky i na hubnutí. Podle studie z The American Journal of Clinical Nutrition vyšlo celkem s jistotou, že pití čaje, který obsahuje 690 mg katechinů po dobu 12 týdnů, dokáže snížit množství tělesného tuku. Konzumace těchto přínosných látek pomáhá jako prevence a zlepšení mnoha nemocí a k nim se řadí i obezita.

Jak připravit dobrý čaj? Zapomeňte na čaje z pytlíku

S hubnutím je spojen samozřejmě i sport. A je fascinující, že dalším přínosem zdravého čaje je to, že pomáhá obnovit sílu a rychlost u sportovců, zabývajících se především vysoce intenzivním cvičením (intervalový trénink). Dokáže zvrátit poškození buněk proděláním oxidačního stresu, což je v podstatě jiné označení pro nerovnováhu volných radikálů a antioxidantů, která má za následek ničení buněk a brání jejich regeneraci. I tyto účinky prokázala studie, která byla zveřejněna v časopise Basic and Clinical Pharmacology and Toxicology. Zkoumaly se myši s chronickým únavovým syndromem. Musely plavat šest minut každý den a celých 15 dní. Po tomto režimu měla zvířata různé zdravotní komplikace a vysokou nerovnováhu volných radikálů. Jakmile ale vědci začali podávat kontinuální dávku EGCG, problémy u myší vymizely

Matcha tea harmony

Pokud jste právě začali uvažovat o tom, že musíte tento čaj vyzkoušet, zkuste produkt Matcha tea harmony. Je v Bio kvalitě a prodává se i do gastronomických zařízení. Je opravdu velmi kvalitní a patří k nejoblíbenějším. Byl vyhlášen produktem roku 2016 a je vhodný na přípravu teplých i studených nápojů. Hodí se na chvíle meditace nebo v období, kdy potřebujete zůstat v klidu, ale zároveň se i soustředit.

Jak na spalování tuků? Vsaďte na zelený čaj!

Matcha tea příprava

Příprava zeleného čaje není nikterak náročná. Je možné ho pít teplý, ale i studený.

Matcha tea za tepla

Zalijte sáček čaje horkou vodou o teplotě asi 65 °C. Při sáčku s váhou 2 g použijte 2 dl vody. Pořádně rozmíchejte. Ideálním pomocníkem je šlehač mléka. Ještě lepší chuť dodá medu a limetka. Někdo si do čaje dává trochu mléka.

Matcha tea za studena

Čaj smíchejte s vodou a pořádně protřepte, aby se řádně promíchal. Opět můžete přidat pár kapek limetky či trochu ovocného sirupu na ochucení. Výbornou chuť dodá bezinkový sirup. Velmi důležité je a zvlášť u studené verze, aby byl čaj matcha důkladně rozmíchaný. Proto při přípravě za studena použijte šejkr nebo plastovou láhev.

8 léčivých účinků zeleného čaje. Snižte si riziko infarktu

Matcha tea šejkr

Matcha tea šejrk jednoduše zakoupíte na internetu nebo v obchodech se zdravou výživou. S ním je příprava lahodného čaje rychlejší a jednodušší. Do šejkru nasypte porci čaje a přilijte 1 dl studené vody a 2 dl horké vody. Pak dobře protřepejte. Až budete šejkr otevírat, odpusťte páru nejdříve horním víčkem. Nezapomeňte na pár kapek limetky a lžičku medu. Můžete podávat.

Matcha tea kde koupit

Zelený čaj je k dostání v různých obchodech s potravinami, především tam, kde se prodává zdravá výživa, v některých kavárnách a bistrech a samozřejmě v hojném počtu na internetu, např. na stránkách věnovaných tomuto přírodnímu zázraku matchatea.cz.

Matcha tea kdy pít

Průměrně je možné pít asi dva šálky denně, což odpovídá až dvaceti šálkům klasického zeleného čaje. Je vhodný v malém množství i pro těhotné ženy a děti od čtyř let.

Matcha má ze všech přírodních potravin bohatých na antioxidanty jednu z nejvyšších hladin katechinů. Z výsledků mnoha studií i zkušeností lidí jasně vyplývá, že pravidelné pití může pomoci při sportování, zahájení tréninků, spalování tuků i podpoře imunity. Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, nebojte se využít zelený Matcha tea a udělejte si svůj šálek.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Matcha tea: zelený čaj plný zázraků. Proč ho pít každý den?