Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

9 nemocí, které můžete chytit od vašich domácích mazlíčků

Adéla Lišková

Adéla Lišková

19. 9. 2018

I když se o přenosu chorob se zvířat na lidi moc nemluví, nejde o nijak výjimečnou záležitost. Některá onemocnění jsou přitom velmi vážná a mohou vám způsobit horší problémy než vašim mazlíčkům.

1. Vzteklina

Při kousnutí od cizího zvířete každého napadne znepokojující myšlenka: nemělo náhodou vzteklinu? Pokud se zvíře nepodaří odchytit, čekají vás nepříjemná vyšetření. Je daleko pravděpodobnější, že chytíte vzteklinu od divoké zvěře, ovšem může se to stát u vašeho domácího mazlíčka. Nenechte ho toulat se mezi volně žijící zvířata a nechte ho proti vzteklině očkovat.

 

Borelióza: Následky nemoci postihují i domácí mazlíčky!

2. Lymská borelióza

Lymeská nemoc, jak se jí říká v anglofonních zemích, neboli lymská borelióza je vážná horečnatá nemoc, kterou přenáší klíšťata. Chytit ji můžete přímo od klíštěte, anebo ji chytí váš pes či kočka a vy se nakazíte od nich. Neléčená lymská borelióza může vést až k poškození nervů. K jejím příznakům patří vysoké horečky, zmatenost, dezorientace, vyrážky a bolesti svalů a kloubů.

3. Toxoplazmóza

Jedná se o onemocnění podobné chřipce, kterým se lidé mohou nakazit při kontaktu s kontaminovaným syrovým masem či zvířecími výkaly, zejména kočičími. Nejohroženější skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a těhotné ženy, u kterých onemocnění může vést k vývojovým vadám na plodu či dokonce k potratu. Při manipulaci s výkaly vaší kočky a čištění kočičího záchodu tak raději používejte rukavice.

4. Měchovec

Parazité, kteří se běžně vyskytují ve střevech psů a koček, mohou představovat skutečnou hrozbu zejména pro malé děti. Larvy měchovce se vyskytují ve výkalech zvířete a pokud se s nimi člověk dostane do kontaktu, lehce na něj mohou přesídlit. Měchovec pak způsobuje kožní infekce a intenzivní bolesti břicha.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

5. Psitakóza

Tuto bakteriální infekci, které se jinak přezdívá papouščí horečka, můžete chytit od vašich ptačích mazlíčků. U nich se onemocnění projevuje zvýšenou teplotou a dýchacími problémy. Ty se při nákaze mohou objevit i u člověka, ovšem často onemocnění přejde bez viditelných příznaků.

6. Bartonellosis

Tuto chorobu můžete znát také pod krkolomným označením nemoc z kočičího škrábnutí. A skutečně se jí můžete nakazit škrábnutím, případně kousnutím od koček, na které se nemoc přenáší od blech. U lidí se nemoc z kočičího škrábnutí projevuje příznaky podobnými chřipce, vzácně vede k zánětu srdeční chlopně.

7. Tasemnice

Ačkoli jsou tasemnice u lidí spojovány zejména s konzumací zkaženého masa, může se vám do těla dostat i tak, že spolknete blechu. Ano, nechutná představa, ovšem často se to stává dětem, typicky pokud se pohybují v blízkosti zablešených zvířat.

Nebezpečí oparu u miminek. Proč bychom si měli hlídat, kdo naše děti pusinkuje?

8. Pásový opar

Tuto kožní infekci lze od zvířete chytit celkem jednoduše, stačí pouhý tělesný kontakt s infikovanou oblastí. K příznakům obecně patří prstencová vyrážka, která buď mokvá, anebo je suchá, a pekelně svědí. Pásový opar na hlavě může způsobit dočasnou plešatost, na nohou zase praskání kůže.

9. Salmonela

K dalším onemocněním, kterým se člověk může nakazit požitím kontaminovaných potravin, ale také přímým kontaktem se zvířecími výkaly plnými bakterií, patří salmonela. K příznakům patří průjem, bolesti břicha a horečka.

Salmonelóza u dětí. Používáte oddělená kuchyňská prkénka na zeleninu a na maso?

Nejúčinnější prevencí je přitom dbát na hygienu, a to při kontaktu s jakýmkoliv zvířetem. Bakterie salmonely ovšem nejčastěji přenášejí kachny, kuřata a plazi, lidé s oslabenou imunitou by se jim tak měli nejlépe úplně vyhnout.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

9 nemocí, které můžete chytit od vašich domácích mazlíčků