Menu
WomanOnly
Zahrada

Aksamitník neboli afrikán odpuzuje komáry a připravíte si z něj koření i čaj

Aksamitník, známý také pod lidovým názvem afrikán, je buď jednoletá nebo vytrvalá rostlina z čeledi hvězdicovitých (Asteraceae). Oblíbené jsou aksamitníky hlavně kvůli svým pestrým barvám, proto se často vysazují třeba v parcích a na veřejných prostranstvích, popřípadě i na hřbitovech. Dělá zkrátka krásu, ale můžete z něj mít i koření nebo čaj. Jak na něj?

Aksamitník neboli afrikán

Afrikán je výrazný svými barvami, převážně žlutou a oranžovou, některé druhy a kultivary ale mohou být až červené či krémově bílé. Nejčastěji se používají odolné letničky, které jsou jemné, hodně kvetou, ale nesnášejí mráz. Takové květiny pak rostou především od brzkého léta do podzimu, respektive do prvních silnějších mrazů. Tyto květiny navíc nezaujmou svými saturovanými barvami jen oči, ale jsou také silně aromatické. Některý hmyz tak lákají k opilování, avšak zároveň se aksamitník používá i jako repelent proti komárům.

Někdy se aksamitníku také říká turecký karafiát či voskovka, záleží však o jakou odrůdu se jedná. Původně květina roste v Mexiku a Jižní Americe jako křovina. V 16. století se dostal do USA a Evropy. Aksamitník nejčastěji roste na horkých a suchých svazích a díky tomu se mu daří v našich končinách i s malým množstvím vody.

Fuchsie – šťavnatá květinová ozdoba na letní zahradu i na talíř

Jaké účinky má aksamitník a co léčí

Afrikán se používá v malém množství, neboť ještě nejsou dostatečně studie o všech jeho potenciálních účincích. Aksamitník by neměli používat a ani se jej dotýkat lidé, kteří jsou alergičtí na čeleď Asteracea, do nichž patří třeba i chryzantéma, měsíček či sedmikráska.

Aksamitník se používá na:

  • problémy s trávicím ústrojím
  • nechutenství
  • plynatost
  • bolesti žaludku
  • koliku
  • při střevních červech
  • úplavici
  • kašel a nachlazení
  • příušnice
  • zadržování tekutin těle
  • při bolestech očí
  • zpožděnou menstruaci
  • bolesti prsou
  • repelent
  • zvýšený krevní tlak
  • otoky
  • křeče
  • léčbu vředů (obklady z listů)
  • při léčbě ekzémů (šťáva z listů)

Aksamitník je nenáročná rostlina

Afrikány jsou dosti nenáročné rostliny a proto jsou oblíbené na mnoha zahradách. Nevyžadují ani zvláštní údržbu a péči. Nejčastěji se používají odrůdy jako je aksamitník jednoletý, nízký, rozkladitý a vzpřímený. Všechny druhy vyžadují obdobné sázení i následnou péči – tedy v podstatě skoro žádnou, neboť jsou takřka nezničitelné a dosti odolné. Jediná možná nevýhoda je jejich nemrazuvzdornost a proto se každý rok sázejí znovu.

Jak vysázet aksamitník

Aksamitník vám vyroste ze semen během několika týdnů po výsevu, v ideálních podmínkách i do 14 dnů. Kvést by vám měl už někdy začátkem léta. Pro raný výsev dáme semena na teplé místo. Pokud budete sázet sazenice, dejte je do malých květináčů a pěstujte na teplém a dobře osvětleném místě. Rostliny pomalu aklimatizujte dáváním ven, na noc je přemísťujte dovnitř. Jakmile přejdou poslední mrazíky, vysaďte je koncem jara ven natrvalo.

Molice ničí pokojové i zahradní rostliny. Podívejte se, jak si s nimi poradit

Umístění aksamitníku

Jestliže chcete, aby afrikán dobře kvetl, umístěte jej na slunné místo – nejraději má jižní umístění, kde bude slunce svítit takřka po celý den. Minimálně by však měl mít 6 hodin denně. Přizpůsobí se jakýmkoli podmínkám, nemá rád jen stín a hojné zavlažování. Na polostín se také adaptuje, jen počítejte s tím, že květy nebudou tak pestré. Dobře se aksamitník kombinuje třeba s lobelkou, kdy je můžete vysadit do balkonových květináčů.

Zalévání a hnojení

Požadavky na substrát nemá aksamitník nijak zvlášť náročné, snáší i neplodné půdy, které nemají dostatek živin. Pokud bude půda bohatá na živiny, afrikán bude hodně zalistněný, ale o to méně bude kvést. Je sice dobré jej zasadit do půd nakypřených a obohacených kompostem či hnojivem, ale pouze v začátcích jeho růstu. V květináčích se doporučuje občasně přidat tekuté hnojivo s obsahem dusíku. Afrikán nemá rád půdu příliš mokrou ani vlhkou. Zalévání se pak odvíjí od mokrosti půdy, ale počítejte s tím, že budete zalévat aksamitník velmi málo, a spíše sporadicky.

Další požadavky na pěstování aksamitníku

Prořezávání aksamitníku není nutné, stačí pouze odstraňovat uschlé listy. Bude pak bohatší na květy a esteticky také vypadá lépe. Navíc pak bude kvést až do podzimu.

Zazimování se u aksamitníku neprovádí, neboť se jedná o jednoletou rostlinu a letničky je nutné při každém jaře znovu vysadit. V našich končinách není mrazuvzdorný a přezimování afrikánu je sice možné, avšak ne vždy se musí podařit. Pokud i tak chcete přes zimu zkusit rostliny uchovat, doporučuje se skladovat aksamitník ve světlé místnosti s 16-18 stupni. Měl by se mírně zalévat, ale rozhodně nehnojit. Jednoduší je však uchovat semínka a nasadit nový afrikán na jaře.

Durman byl spojován s čarodějnictvím. Na zahradě před ním chraňte děti

Jak sbírat semínka aksamitníku na množení

Pokud si chcete vysadit aksamitník ze semen a nekupovat stále nová semínka či sazeničky v zahrádkářství, doporučujeme sbírat zralá semena na rostlině během podzimu. Semínka by již měla být vysušená a lze je pak skladovat v chladu a temnu do jara. Ustřihněte stonky se suchými květy a ty pak rozbalte z květního lůžka, kde se nachází semeník – mají černobílou barvu. Uchováváme v papírovém pytlíku či v krabičce. Skladujeme v chladu a temnu do jara. Klíčivost afrikánu je téměř stoprocentní.

Možné nemoci a škůdci

Afrikán není náchylný na choroby a málokdy je jimi postižený. Pokud se tak přece jenom stane, jedná se hlavně o plísně, mšice a plže.

Koření z aksamitníku

Pokud pěstujete aksamitník, zkuste si z květů vyrobit koření, které je populární třeba ve východní Evropě a je nazýváno „východoevropským šafránem“. Například v Gruzii (imeretinský šafrán) je velmi populární ve směsi koření Zafrana, jehož je základem.

Koření se dělá zpravidla z aksamitníku lesklého (Tagetes lucida). Ve vyšších dávkách dokonce může být halucinogenní. Odvar se pak používá k uklidnění a navozuje klidný spánek.

Stačí květy – a případně i listy – usušit a nadrtit. Pokud nadrtíte jen samotný květ, budete mít krásně žlutooranžový prášek, jehož použití je pak podobné jako u kurkumy. Lze s ním navíc i přírodně barvit látky.

Zdroje:

rxlist.com, gardenersworld.com, plantopedia.com, thespruce.com, youtube.com, dtest.cz

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Aksamitník neboli afrikán odpuzuje komáry a připravíte si z něj koření i čaj