Menu
WomanOnly
Domácnost

Amarylis neboli hvězdník: Jak ji správně pěstovat, aby kvetla po mnoho let?

Amarylis nebo také hvězdník je pokojová rostlina, jejíž domovinou je Jižní Amerika. Vyniká svými nádhernými květy, které se u jednotlivých kultivarů liší jak barvou, tak velikostí. Jak amarylis pěstovat, aby co nejdéle vydržela v dobré kondici? Jakou péči vyžaduje hvězdník po odkvětu a co obnáší jeho příprava na zimu?

Amarylis – hvězdník (Hippeastrum)

Ze všeho nejdřív je potřeba vyjasnit pojem amarylis. Pokojová květina, která se pod tímto názvem běžně prodává, je ve skutečnosti hvězdník (Hippeastrum), někdy zvaný také zornice. Amarylis (Amaryllis) neboli amarylka představuje odlišný rod rostlin pocházející z jižní Afriky a u nás – na rozdíl od hvězdníku – není rozšířená. Veškeré informace uvedené v tomto článku se proto budou týkat rodu hvězdník.

Hvězdník je oblíbená pokojová rostlina s krásnými pestrobarevnými květy. Řadí se do čeledi amarylkovité a pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Jak již bylo řečeno, běžně se hvězdník nazývá amarylis, jelikož v minulosti došlo k jistému chaosu v klasifikaci těchto rostlin.

Pěstování amarylek není nijak náročné. Díky tomu, že jsou již mnoho let oblíbenou pokojovou rostlinou, byla vyšlechtěna celá řada odrůd. Květy amarylis mají trychtýřovitý tvar a jejich barva je nejčastěji bílá, oranžová, růžová nebo červená. Dostupné jsou také dvoubarevné kultivary. Rostlina kvete v zimních a jarních měsících, a to po dobu zhruba sedmi týdnů či déle.

Begonie jako pokojovka i zahradní rostlina. Jak ji vypěstovat krok za krokem?

Jak amarylis pěstovat, aby krásně kvetla?

Amarylis se nejčastěji prodává jako cibule, kterou je potřeba zasadit do kvalitního, dobře propustného substrátu pro pokojové rostliny. Zasaďte ji tak, aby byla zhruba z jedné poloviny nad povrchem zeminy. Po zasazení květináč umístěte na světlé místo a cibuli dobře zalijte. Substrát udržujte mírně vlhký a jednou za pár dní květináčem pootočte, aby rostlina rostla rovně. Zhruba za 10 až 12 týdnů se budete moci těšit z nádherných květů.

Pokud si koupíte již vzrostlou amarylis v květináči, měli byste ji přesadit do kvalitnějšího substrátu. Opět nezapomeňte na to, že je potřeba sázet tak, aby část cibule zůstala nad zemí.

Nejlépe se bude amarylkám dařit na plném slunci či v polostínu. Přes léto je můžete bez obav pěstovat venku a ozdobit si tak balkon nebo terasu. Nezapomeňte je však přenést domů ještě před tím, než začnou první noční mrazíky – amarylis je tropická rostlina a nejvíce jí vyhovují vyšší teploty ovzduší.

Amarylis vydrží několik let. Cibule se bude postupně zvětšovat a vytvářet nové, boční cibulky, pomocí nichž lze rostlinu jednoduše množit. Stačí je opatrně odloupnout a zasadit do nového květináče.

Jak často amarylis zalévat?

V období růstu amarylis zalévejte pravidelně, ale vždy až poté, co substrát mírně vyschne. Lepší je tedy vydatnější, ale nepříliš častá zálivka. Bezprostředně po odkvětu amarylis potřebuje pořádně vyschnout a připravit se na zazimování, proto zálivku s příchodem podzimu postupně omezujte. Po dobu následujících cca deseti týdnů ji nezalévejte vůbec.

Kalanchoe: Nenáročná pokojovka, která kvete v zimě. Jak ji pěstovat a množit?

Jak často a čím amarylis hojit?

Během období růstu amarylis přihnojujte jednou za dva až tři týdny hnojivem rozpustným ve vodě. Použít můžete univerzální hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny. Po odkvětu amarylis nehnojte.

Jak se starat o amarylis po odkvětu?

Po odkvětu již amarylis nezalévejte ani nehnojte a květní stvol seřízněte těsně nad cibulí. Období po odkvětu je ideální čas na případné přesazení rostliny. Použijte o trochu větší květináč a cibuli přesaďte do výživného substrátu pro kvetoucí pokojové rostliny. Vzhledem k tomu, že je hvězdník poměrně náchylný vůči přelití, je vhodné vyplnit květináč drenážním materiálem.

Jak se starat o fialky? Krásná kvetoucí pokojovka nemá vysoké nároky

Jak amarylis rozmnožit?

Množení rostliny provádějte v rámci přesazování. Ústřední cibule vytváří postranní cibulky, které lze opatrně oddělit a zasadit do samostatných nádob.

Přezimování amarylis

Poté, co na začátku podzimu rostlinu přestanete zalévat, ji přesuňte na suché a chladnější místo (nejvhodnější jsou teploty kolem 5 až 10 °C). Listy postupně zežloutnou a uschnou. Odstraňte je a nechte rostlinu zhruba dva až dva a půl měsíce v klidu. Poté ji vraťte na světlé stanoviště s pokojovou teplotou a jakmile se objeví první pupen, obnovte zálivku. Jednou za 14 dní amarylis také přihnojujte tekutým hnojivem na kvetoucí pokojovky.

Dostatečný odpočinek je pro amarylis naprosto klíčový. Pokud byste jí ho nedopřáli, hrozí, že příště nevykvete.

Toxicita

Je třeba vědět, že amarylis – stejně jako například lilie – patří mezi jedovaté rostliny. Toxické jsou všechny její části, největší množství jedovatých látek je však obsaženo v cibuli. Při požití hrozí nebezpečí jak lidem, tak domácím mazlíčkům.

Pěstování lilií: Kdy je sázet, jak o ně pečovat a co dělat, když odkvetou?

Choroby a škůdci

Pokud máte amarylis pouze v bytě, nemusíte se příliš obávat běžných škůdců. Nákazy chorobami a napadení škůdci (třásněnkami, červci) hrozí zejména tehdy, když rostlinu přes léto pěstujete venku. Pokud škůdce objevíte, co nejdříve je zlikvidujte pomocí speciálního postřiku. Z chorob se může vyskytnout plíseň, s níž si rovněž poradí běžně dostupné prostředky.

Dbejte také na to, abyste rostlině neškodili přílišnou vlhkostí. Amarylis je obecně vhodné zalévat méně často, aby substrát mezi zálivkami částečně vyschl. Nezbytný je také dobře propustný substrát, popřípadě drenážní vrstva v květináči. V případě přelití dochází ke žloutnutí listů a hrozí také hniloba kořenů. Navíc se vlivem přemokření zvyšuje riziko napadení různými parazity.

Zdroje: wikipedia.org, osiva-semena.cz, thespruce.com, gardeningknowhow.com, gardenersworld.com

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Amarylis neboli hvězdník: Jak ji správně pěstovat, aby kvetla po mnoho let?