Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Angína k léčbě vyžaduje antibiotika. Jak ji rozpoznáte?

Silná bolest v krku, horečka, zimnice, zchvácenost. To vše jsou možné příznaky angíny neboli akutního zánětu krčních mandlí. Jaké druhy angíny existují, jak se toto onemocnění přenáší a co můžeme udělat pro to, abychom se ho zbavili co nejdříve?

Bakteriální vs. virová angína

Angínu neboli tonzilitidu ve většině případů způsobují bakterie, konkrétně streptokoky. Z tohoto důvodu jsou nemocným podávána antibiotika, která s bakteriemi dokážou účinně bojovat. Vzácněji může jít o angínu virového nebo mykotického původu. Za rozvojem virové angíny zpravidla stojí chřipkový virus, popřípadě herpes simplex.

Bakteriální angína se někdy označuje jako hnisavá angína, protože při ní může docházet ke vzniku hnisavých ložisek, která je často nutné ošetřit chirurgicky.

Existuje také tzv. spálová angína, což je rovněž onemocnění způsobené streptokoky. Od běžné angíny se liší svými příznaky – kromě těch běžných se objevuje červená spálová vyrážka, typický je i tzv. malinový jazyk s červenými tečkami a bílým povlakem. Spálová angína se nejčastěji šíří v kolektivu dětí ve věku od tří do deseti let. U miminek do tří měsíců se nevyskytuje vůbec a u dospělých jen výjimečně. Spálová angína představuje jeden z typů spály, druhým je tzv. ranná spála, která mívá trochu odlišné projevy.

Priessnitzův obklad uleví od horečky i bolesti kloubů. Víte, jak ho připravit?

Příznaky angíny

Mezi typické příznaky angíny patří velmi silná bolest v krku, která mnohdy znemožňuje polykání, zvýšená teplota či horečka, únava, bolest hlavy a otok mízních uzlin na krku. Může se objevit také zimnice, bolest uší, nechutenství a u malých dětí rovněž nevolnost a zvracení. Jedná se o skutečně nepříjemné onemocnění, které je potřeba začít léčit včas. Neléčená angína může mít velmi vážné následky v podobě srdečních, kloubních či ledvinových potíží.

Typické příznaky angíny:

  • silná bolest v krku
  • zvýšená teplota nebo horečka
  • zimnice
  • zduření mízních uzlin v oblasti krku a čelisti
  • bolest hlavy či uší
  • nechutenství
  • nevolnost, zvracení

U některých nemocných jsou přítomny také abscesy vyplněné hnisem, které se obvykle projevují jako teplá a bolestivá boule na krku. Nicméně většinou se tak děje jen v případě, že se angína nezačne léčit včas. Poté může následovat rozšíření zánětu až do mezihrudí a vznik tzv. mediastinitidy, což je závažný, život ohrožující stav.

Je angína nakažlivá? Jak se tato nemoc přenáší?

Ano, angína je nakažlivá, jedná se o onemocnění přenášené kapénkami. Hnisavou angínu lze tedy chytit například poté, co v naší přítomnosti nakažená osoba zakašlala nebo kýchla. Riziko přenosu se zvyšuje v případě oslabení imunity, ke kterému může docházet například z důvodu stresu, špatné životosprávy apod. Inkubační doba je u angíny dva až čtyři dny.

Souchotiny ještě nevymizely. Dříve zabíjely, a i dnes máme v ČR stovky případů

Jak podpořit léčbu angíny?

Angína bakteriálního původu se léčí antibiotiky, na virovou angínu však antibiotika nezabírají. Léčbu bakteriální i virové angíny lze podpořit dostatečným pitným režimem a odpočinkem. Jednotlivé symptomy je možné potlačit pomocí běžně dostupných léků, například pastilek či dezinfekčních kloktadel proti bolesti v krku. V případě horečky a zimnice lze užívat tzv. antipyretika.

Pomoci může i lety prověřený Priessnitzův obklad. Na bolavý krk stačí přiložit látku namočenou ve studené vodě, překrýt ji neprodyšnou vrstvou (např. igelitem) a nakonec vše zakrýt suchou látkou. Zábal by se měl nechat působit cca dvě hodiny, po třech hodinách jej lze zopakovat.

Vhodnou prevencí je posilování imunitního systému. Imunologové apelují především na zdravý jídelníček, dostatek pohybu, dostatečný pitný režim, pobyt na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek a otužování. Neblahý vliv na imunitu má stres, s nímž nám mohou pomoci například speciální dechová cvičení.

Angína v těhotenství

Toto nepříjemné onemocnění se bohužel nevyhýbá ani nastávajícím maminkám. I u nich se angína léčí antibiotiky, a to takovými, která jsou bezpečná pro dítě. Miminko samotná angína neohrozí, je však více než vhodné dodržovat klidový režim a dostatečně pít.

Komplikace neléčené angíny

Již jsme nastínili, že angínu se určitě nevyplácí podceňovat. Neléčená hnisavá angína totiž může vést i k potížím se srdcem či ledvinami nebo k tzv. revmatické horečce. Přecházet angínu tedy rozhodně není dobrý nápad. Při podezření na toto onemocnění je vhodné co nejrychleji navštívit lékaře, který v případě, že se angína potvrdí, předepíše antibiotika na týden až deset dní. Dávkování i dobu užívání je nutné dodržet, jinak nedojde k úplnému vyléčení.

Zvěrokruh a zdravotní problémy. Kozoroha bolí zuby a záda, lvovi hrozí infarkt…

Pokud se angíny často opakují, může lékař doporučit odstranění krčních mandlí, ačkoliv se tento zákrok již neprovádí tak často jako v minulosti. Mandle představují součást obranného systému a nacházejí se vysoko v krku za nosní dutinou. Někdy však mohou být zdrojem infekce způsobující recidivy angín, pakliže se na nich usadily bakterie. V takovém případě může být jejich odstranění, které se odborně nazývá tonzilektomie, nejsnazším řešením. U dětí se provádí v celkové anestezii, dospělí mohou případně zvolit anestezii lokální. S odebráním krčních mandlí se někdy pojí různé komplikace, proto je vždy nezbytné dát na rady lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Angína k léčbě vyžaduje antibiotika. Jak ji rozpoznáte?