Menu
WomanOnly
Velikonoce

Barvení vajíček přírodní cestou aneb Velikonoce bez chemie

Velikonoce se blíží! Pokud nechcete barvit vejce chemickými barvami a raději volíte přírodní způsoby, máme pro vás skvělé tipy jak docílit zcela přirozeného obarvení vajec pomocí zásob z vaší spižírny.

Chemie škodí zdraví

Dnešní doba přeje všemu přírodnímu, přirozenému a zdravému. Chemické barvy mají přece jen negativní dopad nejen na naše zdraví, ale i na celou přírodu. Toxiny přecházejí skrze skořápku i do uvařených vajíček, která pak většinou stejně konzumujeme. Přece je nebudeme vyhazovat – nemusí být pouze krásnou velikonoční dekorací, ale třeba i dobrou snídaní nebo večeří.

Kromě toho – kdo by si chtěl špinit kastrůlek i ruce od chemické barvy, když může použít přírodní prostředek z vlastní spižírny! Nemusíme kupovat žádné barvy, a přesto lze dosáhnout požadovaného výsledku a mít ekologickou domácnost. Jak tedy na to?

Velikonoce a vejce: Jak poznat čerstvá a co vám o nich řekne vyražený kód?

Barvení vajíček zastudena či zatepla?

Existují dvě základní techniky barvení vajec. Zatepla nebo zastudena. Jak už napovídá jejich pojmenování, první způsob zatepla umožňuje barvení za procesu varu. Do kastrůlku dáme příslušné přírodní barvivo, které nejprve povaříme po dobu 20 minut v odpovídajícím množství vody. Poté přidáme očištěná vejce. Vajíčka se nám přibližně za 10 minut uvaří natvrdo, a zároveň se obarví na požadovaný odstín.

Barvení zastudena probíhá tak, že nejprve vejce uvaříme natvrdo po dobu 10 minut, poté je necháme vychladnout, a nakonec je vložíme do sklenic s připraveným barvícím roztokem, do kterého jsme ještě přidali ocet pro lepší zafixování barvy. Vajíčka necháme ve studené lázni namočená přes noc, ideálně v lednici. Vejce před barvením musí být samozřejmě zcela čistá.

Zdravé velikonoční mlsání. Recept na sušenky bez cukru a tuku

Barvení vajíček červenou řepou

Barvení vajec červenou řepou

Červená řepa pouští výraznou červenou barvu, proto ji používáme k obarvení vajíček na různé odstíny červené, a to od růžové až po sytě fialovou. Barvit řepou můžeme zastudena i zatepla. Pro přípravu barvící směsi stačí jen přibližně po dobu 15 – 20 minut povařit nadrobno nakrájenou nebo nastrouhanou červenou řepu. Její množství na množství vody pak bude odpovídat výsledné sytosti barvy.

Vajíčka můžeme povařit po dobu 10 minut natvrdo v barevné lázni, anebo je lze barvit metodou zastudena ve sklenici, do které nalijeme vychladlou barvu spolu se dvěma lžícemi octa na jeden litr barevného roztoku. Vejce můžeme nechat namočená přes noc v lednici, ale třeba také i po celý den, čímž se intenzita barvy ještě umocní.

Netradiční barvení vajíček. Vyzkoušejte letos ubrouskovou metodu, rýži či gumičky

Barvení vajíček červeným zelím

Barvení vajec červeným zelím

Barvivo z červeného zelí vyrobíme obdobným způsobem jako jsme pracovali s červenou řepou. Obarví nám vejce namodro. Zelí nadrobno nakrájíme a necháme povařit, a to minimálně 20 minut. Hotový a vychladlý barvící odvar spolu s octem nalijeme do sklenice a na několik hodin vložíme natvrdo uvařená vajíčka. Pro intenzívnější modré odstíny ponecháme vejce ve sklenici po dobu více než 12 hodin.

Barvení vajíček černým čajem

Barvení vajec černým čajem

K obarvení vajíček černým čajem budeme potřebovat výhradně bílá vejce a sáčky silného černého čaje. Výsledný odstín nemusí být líbivý, ale lze jej kombinovat s jinou technikou zdobení vajec. Vajíčko může dostat našedlý až nahnědlý odstín. Klasicky jej povaříme natvrdo spolu se sáčky čaje a je to hotovo.

Barvení vajíček cibulí

Barvení vajec cibulí

Barvení pomocí cibulových slupek je velmi známé a časté. Výsledná barva je oranžovo – hnědá, opět záleží na síle a délce obarvení. Požadovaného odstínu dosáhneme tak, že povaříme suché cibulové slupky spolu s bílými vajíčky po dobu maximálně deseti minut.

Barvení vajíček špenátem

Pomocí jakékoli zelené rostliny, která obsahuje chlorofyl, můžeme vajíčka obarvit nazeleno. Nejčastěji se používá špenát. Barevný odvar připravíme naprosto stejným způsobem jako odvar z červené řepy nebo červeného zelí. V tomto případě je ale lepší zelené rostlinky rozmixovat. Barvení vajíček je efektivnější pomocí metody zastudena. Ideální je k barvení volit vejce bílé barvy.

Barvení vajíček kurkumou

Barvení vajec kurkumou

Barvení bílých vajíček nažluto můžeme dosáhnout pomocí kurkumy. Sytost odstínu lze měnit dávkováním kurkumy a délkou barvení vajíček. Požadovaného výsledku můžete dosáhnout metodou barvení zatepla, i zastudena.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Barvení vajíček přírodní cestou aneb Velikonoce bez chemie