Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Bišonek: Hravý a milý pes, který je vhodný pro alergiky i rodiny s dětmi

Malý veselý psík s načechranou bílou srstí a očima jako dva korálky. Zhruba tak bychom mohli popsat plemeno bišonka, které se z pochopitelných důvodů těší velké oblibě. Jak o bišonka pečovat a co je třeba vědět před jeho pořízením? Podívejte se, zda je bišonek tím pravým parťákem pro vás.

Bišonek – základní informace

Bišonek, jinak zvaný bišon, popřípadě bichon à poil frisé, je malé psí plemeno s bílou nadýchanou srstí a přátelskou povahou. Na výchovu není vůbec náročný, proto jej lze s klidným svědomím doporučit i začínajícím chovatelům. Jeho výhodou je, že téměř nelíná, a tak je vhodný i pro alergiky. Bišonci patří mezi plemena, která se dožívají vysokého věku – při správné péči nám budou dělat společnost až 15 let.

Původ

Zmínky o malých bílých psících s kudrnatou srstí pocházejí již z dob starověku. Ohledně původu bišonka panují nejasnosti, je však pravděpodobné, že se předci tohoto plemene objevili nejprve na Kanárských ostrovech. Za nějaký čas se dostali na evropský kontinent, kde si je oblíbila především francouzská a španělská šlechta. Ta z nich také postupně učinila pravé a nefalšované gaučové psy na mazlení.

Vzhled

Na pohled bišonci připomínají chundelaté kuličky na krátkých nožkách. Barva jejich srsti je vždy bílá, hnědý, černý ani jinak barevný bišonek neexistuje. Na první pohled může připomínat bílého pudla, maltézáčka či havanského psíka. Jak již bylo řečeno, ačkoliv je bišonek psem s bohatou srstí, téměř nelíná, díky čemuž si jej mohou pořídit i alergici. Ne každý alergik však na bišonka reaguje stejně, proto je vhodné se psem nejprve nějaký čas strávit a až poté si ho případně pořídit.

Bišonek je pes malého vzrůstu – v kohoutku dosahuje výšky max. 30 cm a váží 4 až 7 kg. Srst bývá dlouhá (leckdy měří i 10 cm) a vyžaduje pravidelnou péči, jelikož je poměrně jemná, kudrnatá a může se zacuchávat. Srst je ostatně tím, co tomuto psíku dalo jméno – slovo frisé ve francouzštině znamená kadeřavý, kudrnatý.

Ocas směřuje vzhůru, neměl by však být zatočený. Oči jsou tmavé, kulaté a pronikavé, uši jsou svěšené a pokryté kudrnatou srstí.

Štěňata bišonka mohou být zbarvena do béžova, dospělí jedinci jsou vždy bílí.

Pudl: Hravý, inteligentní a poslušný pes, který se hodí do aktivních rodin

Povaha

Pokud hledáte psa vhodného do rodiny, je pro vás bišonek tou správnou volbou. Bišonci jsou velmi hraví a milují společnost svého páníčka. Nejsou agresivní, jejich povaha je naopak milá a mírná.

Jedná se o společenské psy, kteří mohou trpět separační úzkostí. Tuto skutečnost je nutné mít na paměti, jestliže trávíte mnoho času mimo domov. Bišonci milují svou rodinu a chtějí být v její blízkosti, pokud možno neustále. Dobrou zprávou je, že jde o psi poměrně přizpůsobivé, proto si je lze bez problému brát například s sebou do práce.

Navzdory své malé velikosti mají bišonci velké množství energie, proto potřebují pravidelný pohyb a zábavu. Nejde o sportovní plemeno, které by muselo trávit hodiny venku, nicméně pouze na gauči bišonek spokojený nebude. Zcela jistě si zamiluje společnost malých dětí, zvláště pokud si s nimi bude moct hrát. S domácími zvířaty se také snese bez potíží. Výhodou je, že bišonci příliš neštěkají, díky čemuž se hodí i do bytu.

Zdraví

Bišonci nejsou nijak zvlášť náchylní k chorobám, nicméně může se u nich objevit výtok z očí, který se projevuje nahnědlými skvrnami na srsti pod očima. Je vhodné srst v této oblasti udržovat krátkou, aby oči zbytečně nedráždila.

Pro koho je bišonek vhodný?

Vzhledem k tomu, že jde o neagresivní plemeno, které je navíc velmi nenáročné na výchovu, lze bišonka doporučit v podstatě komukoliv včetně chovatelů-začátečníků. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o společenské plemeno, které může trpět separační úzkostí. Obecně není vhodné pořizovat si psa, pokud má většinu času trávit o samotě, a u bišonků to platí dvojnásob.

Jak pečovat o bišonka

Svému čtyřnohému příteli byste měli dopřát co možná nejlepší péči. U bišonků je třeba věnovat zvláštní pozornost srsti. Důležitá je samozřejmě také správná výživa a adekvátní výchova, která však v tomto případě není složitá.

Péče o srst

Srst bišonků je nutné dvakrát až třikrát týdně důkladně česat a v případě potřeby také čistit. Řeč je především o srsti na obličeji, nohách a dalších místech, kde snadno dochází k zašpinění. Potřeba je také pravidelné stříhání, především v místech blízko očí. Nový sestřih pejskovi dopřejte zhruba jednou za čtyři až šest týdnů.

Výživa

Ukazatelem kvality psích krmiv je vysoký podíl masa. Maso by ve složení vždy mělo zaujímat první místo. Co by v krmivu naopak být nemělo, je cukr (popř. řepná melasa) a rostlinné vedlejší produkty. Tato pravidla lze aplikovat jak na suchá, tak na mokrá krmiva. Samozřejmostí je neustálý přístup k čisté vodě.

Havanský psík: Veselý a poslušný pes vhodný do rodiny

Výchova

Jedná se o velmi inteligentní plemeno, které se rádo učí různým trikům a povelům. Při výcviku je nutná důslednost, ale zároveň jemný přístup. Přílišné kárání bišonka doslova rozesmutní.

Bišonci jsou vhodní na agility i jako terapeutičtí psi, například v domovech důchodců či nemocnicích. Díky své milé povaze vykouzlí úsměv na tváři dětem i dospělým.

Kde pořídit štěně bišonka?

Štěně bišonka byste si vždy měli pořídit buď z chovatelské stanice, nebo z útulku, stejně jako je tomu u jakéhokoliv jiného plemene. Není dobré podporovat nezodpovědné chovatele (či spíše množitele), kteří se psy obchodují pouze za účelem zisku. Tito lidé v drtivé většině případů nabízejí psy bez průkazu původu a příliš nehledí na jejich zdravotní stav.

Prověření chovatelé bývají členy chovatelských klubů a mají vynikající přehled o zdravotním stavu předků svých štěňat. Nabízení pejsci jsou socializovaní, disponují průkazem původu, zdravotním průkazem, jsou očkovaní a mají čip.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Další možností je bišonek z útulku, pokud vám nevadí, že s největší pravděpodobností neseženete štěně. Počítejte s tím, že výchova staršího psa může být náročnější. Výhodou však je, že jej před pořízením můžete nějakou dobu venčit a alespoň trochu se s ním seznámit.

Zdroje: zoohit.cz, thesprucepets.com, dogtime.com

Ohodnoťte tento článek:
1,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bišonek: Hravý a milý pes, který je vhodný pro alergiky i rodiny s dětmi