Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Havanský psík: Veselý a poslušný pes vhodný do rodiny

Vysoce inteligentní, hravý, poslušný a oddaný. Takto lze ve zkratce charakterizovat havanského psíka neboli havanského bišonka. Jak se o toto plemeno starat, pro koho je vhodné a čím vším nás může překvapit?

Inteligentní a akční přítel do nepohody

Havanského psíka můžeme bez nadsázky označit za prototyp dokonalého psa. Je velmi inteligentní, hravý, veselý, má rád děti a rád se učí nové povely. Jedná se zkrátka o nekomplikované plemeno, které není agresivní ani tvrdohlavé. Nicméně pokud se nudí, může si vynucovat pozornost štěkáním.

Obecně jsou havanští psíci velmi poslušní a bez problému se snesou s jinými psy i domácími mazlíčky. Díky tomu jsou vhodní i pro začátečníky, kteří zatím nemají s výchovou psa zkušenosti. Zároveň jsou velmi mrštní, milují různé hry a kontakt s páníčkem.

Vzhledem k tomu, jak okouzlující a roztomilí jsou, je velmi snadné upustit od pravidel a havanské psíky rozmazlovat. Je však třeba mít na paměti, že inteligentní pes si každý malý ústupek dobře pamatuje a v budoucnu si jej bude opět nárokovat. To se může týkat například spaní v posteli či žebrání u stolu.

Havanský psík

Zdroj: Depositphotos

Vzhled havanského psíka

Havanský psík váží od 3 do 6 kg a v kohoutku měří 21 až 29 cm. Je to malý, ale zároveň statný pes s krátkýma nohama. Srst příslušníků tohoto plemene nemá téměř žádnou podsadu, je měkká, vlnitá a v dospělosti bývá až 18 cm dlouhá. Barva havanského psíka může být bílá, šedá, hnědá, béžová nebo černá, vyskytují se i různé barevné kombinace.

Jak se o havanského psíka starat?

Jedná se o plemeno ideální do domu či bytu, určitě není vhodné nechávat havanského psíka na zahradě. Je třeba počítat s tím, že může mít tendence štěkat, zvláště když se mu nedostává pozornost. To může být problém například v paneláku nebo domě s více obyvateli. Jak jsme již zmínili, havanský psík miluje zábavu a překypuje energií, proto je třeba ho brát na dostatečně dlouhé procházky a hrát si s ním.

Péče o srst

Samostatnou kapitolou je péče o srst havanského psíka. Srst je velmi dlouhá a jemná, proto vyžaduje každodenní česání a kartáčování. Havanský psík nemá podsadu a proto nelíná, je-li kartáčován pravidelně. Je vhodné s kartáčováním začít již ve štěněcím věku, kdy je ještě srst havanského psíka krátká, protože dospělého psa je mnohem obtížnější na česání navyknout.

Rovněž je nutné se připravit na poměrně časté koupele s použitím speciálních šamponů a kondicionérů, které usnadní rozčesávání. Srst havanského psíka se nestříhá. V případě potřeby je možné ostříhat delší srst na nohách a zespodu tlapek mezi polštářky. Příliš dlouhá srst v těchto místech totiž může činit problémy s chůzí.

Péče o uši

Pravidelnou údržbu vyžadují také uši pejska. Musí se pravidelně čistit a při koupání je třeba dát pozor na to, aby se do nich nedostala voda, která by mohla způsobit zánět. Z důvodu prevence zánětů se musí také pravidelně vytrhávat srst z uší, což je zpočátku nepříjemné pro psa i páníčka, nicméně časem si oba zvyknou.

Péče o oči

Havanští psíci trpí na výtoky z očí, proto je třeba očím věnovat zvýšenou pozornost. Zásadní je dbát na to, aby nedocházelo k podráždění dlouhou srstí. Prevencí je v tomto případě culík.

Na srsti pod očima se často objevují hnědě skvrny, které jsou znakem nadměrného slzení. Existují různé speciální přípravky na čištění očí, nicméně řadě chovatelů se osvědčila borová voda nanesená na vatový tamponek.

Péče o drápky a zuby

Péče o drápky a zuby je stejná jako u jiných psů. Drápky je třeba pravidelně zastřihovat, což může dělat sám majitel pejska nebo veterinář.

Zdraví zubů zajistí různé kousací hračky, vhodná strava a občasné odstranění zubního kamene u veterináře.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Pro koho je havanský psík vhodný?

Havanský psík patří mezi relativně nenáročná plemena, proto je vhodný pro začátečníky, ke starším lidem či do rodiny s dětmi, se kterými bude rád dovádět. Nehodí se pro člověka, který tráví mnoho času mimo domov – havanští psíci vyžadují pozornost a na svém páníčkovi poměrně hodně lpí.

Majitel havanského psíka musí být také ochotný věnovat čas pravidelné péči o srst, která zahrnuje kartáčování a koupání.

Odkud se havanský psík vzal?

Havanský psík pochází ze západního Středozemí. Odtud jej námořníci dovezli na Kubu, kde byl dlouhou dobu šlechtěn. Plemeno vzniklo nejspíše zkřížením pudlů a boloňských psíků, ovšem tato teorie není potvrzená.

Během kubánské revoluce v 50. letech byli havanští psíci záměrně usmrcováni. Několik z nich se však podařilo převézt z Kuby do USA, díky čemuž plemeno nevyhynulo.

Havanští psíci patří do skupiny bišonů, stejně jako například bišonci nebo maltézáčci, a v České republice jsou díky nekomplikované povaze velmi oblíbení. Jejich chov zastřešuje Klub chovatelů havanských psíků.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Havanský psík: Veselý a poslušný pes vhodný do rodiny