Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Žijete v malém bytě, hodně pracujete nebo zkrátka jen nemáte chuť každý den cvičit velkého psa? Vyberte si malé plemeno, které svou velikostí zůstane navždy štěnětem.

Společenští i pracovní psi

Ačkoliv každý pes dokáže být skvělým parťákem, někteří lidé upřednostňují plemena, která zůstanou malá po celý svůj život. Existuje mnoho psů, kteří váží jen pár kilo a bez obav se vejdou na klín i do malé psí tašky. Některá z těchto plemen jsou určená primárně k mazlení, jiná byla vyšlechtěná pro to, aby plnila potřebu pracovního psa.

Jorkšírský teriér

Jedno z nejmenších psích plemen je vhodné do domu i malého bytu. Jorkšírští teriéři váží kolem 3 kilogramů a v kohoutku dosahují 20 – 24 centimetrů. Původně se využívali k lovu drobných hlodavců. Dnes jsou velmi oblíbení u hollywoodských celebrit, protože se hravě vejdou i do malé kabelky. Jedná se o čilého, inteligentního, zvědavého a přizpůsobivého psa s vysokým sebevědomím. Je oddaný své rodině a dokáže být i skvělým hlídačem.

Čivava

civava, malá psí plemena

Ještě menší než jorkšírský teriér je čivava s váhou 1,5 – 3 kg a výškou 15 – 23 cm. Nejmenší čistokrevné plemeno na světě je čilé, odvážné, živé, rychlé a pohotové. Čivava miluje lidi, je skvělým psím společníkem a velmi oddaná svým majitelům.

Čivava potřebuje lásku i důsledný výcvik. Pro koho je vhodná a jak se o ni starat?

Šiperka

siperka, malá psí plemena

Šiperce se přezdívá „malý kapitán“, pravděpodobně kvůli své malé velikosti, váze 4,5 – 7 kg a načechranému černému kožichu. I přes svůj menší vzrůst je toto plemeno výborným hlídačem. Malý, zato však robustní pes, je velmi aktivní, energický a přátelský k lidem. Velmi rychle přilne ke své rodině a po celý svůj život je jí naprosto oddaný. Šiperka je inteligentní, tvrdohlavá a přesto učenlivá.

Maltézský psík

maltézák, malá psí plemena

Maltézáček měří 20 – 25 cm a může vážit 3 – 4 kilogramy. Má hustou, lesklou a hedvábnou srst bílé barvy. Je velmi živý, veselý, laskavý a přizpůsobivý. Je mírné povahy, společenský, inteligentní a učenlivý. Někdy však může být lehce přecitlivělý. Proto je třeba ho vychovávat s klidem a citem. Ke svému pánovi rychle přilne, je mu zcela oddaný a špatně snáší odloučení.

Co dokáže vycítit pes a jak pozná těhotenství, smutek nebo rakovinu?

Francouzský buldoček

Francouzský buldoček, malá psí plemena

Francouzský buldoček je zmenšenou verzí anglického buldoka. Toto společenské plemeno v dospělosti váží 8 – 14 kg a měří 24 – 35 cm. Má veselou a nekomplikovanou povahu, miluje společnost a je ideální k méně aktivním lidem. Francouzský buldoček se hodí i do rodiny s dětmi. Příliš neštěká, ale rád si hraje, mazlí i odpočívá.

Pomeranian

Pomeranian, malá psí plemena

Se svou výškou do 22 cm a váhou 1,8 – 3 kg se pomeranian řadí mezi trpasličí plemena. Je společenský, hravý, učenlivý, společenský a milující. Pomeraniani jsou jasným důkazem toho, že velké věci přicházejí v malém balení.

Pomeranian: Hravý a inteligentní pes vhodný i pro cestovatele

Mops

mops, malá psí plemena

I přesto že na první pohled vypadá mopsík zachmuřeně, je to velmi přítulný a veselý pes. Toto plemeno vážící kolem 6 – 8 kg je soběstačné, klidné a přizpůsobivé. Má silnou osobnost a je velmi přítulný ke své rodině. Mops je roztomilý a přátelský pes vhodný k dětem i starším lidem.

Italský chrtík

italský chrtík, malá psí plemena

Menší příbuzný greyhounda dosahuje v dospělosti výšky 32 – 38 cm a váží maximálně 5 kg. Stejně jako velcí chrti je velmi aktivní a rád běhá. I když chlad snáší celkem dobře, lépe mu je v teple. Je hravý, bystrý, učenlivý a zároveň mazlivý. Italský chrtík je pes jednoho pána. Svého majitele miluje, ale ostatní lidi většinou neposlouchá ani příliš nerespektuje.

Papillon

papillon, malá psí plemena

Motýlí psi jsou vitální, pohodoví a stále dobře naladění. Vypadají elegantně a zároveň roztomile. Mají vysoké sebevědomí a i přes svou mini velikost se hrdě nosí. Dorůstají maximální výšky 28 cm a dosahují váhy 1,5 – 5 kilogramů. Jsou aktivní, temperamentní, obratní a rychle běhají. Svého majitele zahrnují láskou a od něj očekávají to samé.

Malý knírač

malý knírač, malá psí plemena

Nejmenší ze všech typů kníračů váží 4,5 – 7 kilogramů a dorůstá výšky maximálně 35 cm. Pokud hledáte inteligentního a aktivního pejska vhodného na psí sporty, který zároveň není moc velký, malý knírač pro vás může být to pravé. Je živý, pozorný a učenlivý.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Toy pudl

toy pudl, malá psí plemena

I když je toy pudl miniaturní verzí klasického pudla, zachovává si stejně živou a veselou povahu. Má silný temperament, miluje pohyb a dlouhé procházky, je hravý a velmi dobrý v různých psích sportech. K lidem je přátelský a svému pánovi zcela věrný. V kohoutku dosahuje cca 28 cm a váží 1 – 3 kg.

Toy foxteriér

foxterier, malá psí plemena

Aktivní a inteligentní pes miluje pohyb a snadno se učí novým věcem. Toy foxteriéři jsou energičtí, ale dokážou se přizpůsobit životnímu stylu svých pánů. Jejich výška se pohybuje mezi 21 – 29 cm váha mezi 1 – 3 kilogramy.

Japonský chin

japonský chin, malá psí plemena

Malý japonský chin váží průměrně 3 – 5 kilogramů a je tak ideálním psem do bytu. Má rád procházky přírodou, ale užívá si i domácí odpočinek. Je velmi společenský a nadevše miluje svou rodinu

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Jezevčík

jezevčík, malá psí plemena

Původně bylo toto temperamentní plemeno vyšlechtěné pro lov jezevců. Jezevčíci byli dostatečně malí a nízcí, aby se mohli snadno zavrtat do jezevčí nory. V dnešní době jsou skvělými mazlíčky a hlídači. Pokud se rozhodnete pro trpasličí variantu jezevčíka, buďte si jistí, že v dospělosti nepřekročí váhu 4 kilogramů.

Shih-tzu

shi-tzu, malá psí plemena

Inteligentní a aktivní pes s bystrým výrazem je ideální pro rodiny s dětmi. Je přátelský, živý, veselý a hrdý. Ke svému pánovi si vytváří silné pouto. Jeho váha se pohybuje v rozmezí 4,5 – 7 kilogramy a výška nepřesahuje 27 cm. Shih-tzu má dlouhou a hustou srst, která však vyžaduje pravidelnou péči.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa