Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Co dokáže vycítit pes a jak pozná těhotenství, smutek nebo rakovinu?

Pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nejšikovnějším psychologem. Díky silné intuici vycítí různá onemocnění a také vás může varovat před hrozícím nebezpečím.

Detektiv a lékař v jednom

Možná jste si toho u svého pejska sami všimli. Vycítí, když se vracíte domů, pozná váš smutek a někteří lidé se mu zdánlivě bezdůvodně nelíbí. Pes pozná vaše emoce, zlého člověka i blížící se přírodní katastrofu. Velmi často dokonce pozná pes nemoc u člověka. Většinou umí odhalit některé druhy rakoviny, diabetes nebo vycítit příchod epileptického záchvatu.

Zakladatelka psího hospice pomohla už stovkám psů. Nabízí i lásku

Pes pozná vaše auto i blížící se zemětřesení

Psi vnímají daleko více náznaků než lidé, a to díky extrémně vyvinutému sluchu a čichu. Víte, na jakou vzdálenost cítí pes vaši přítomnost? Podle kynologů je to neuvěřitelných 200 – 300 metrů. Zvuk motoru a zamykání vašeho auta slyší dokonce až na 2 kilometry daleko. Umí rozeznat podstatně širší spektrum zvuků než lidé, včetně ultrazvuku a infrazvuku. Naši psí parťáci tak bez problémů poznají blížící se zemětřesení i vlnu tsunami.

Co ještě umí pes vycítit?

1. Odkud jste právě přišli

Díky silně vyvinutému čichu cítí váš pes až 40x lépe než vy. Zároveň ovládá čichovou paměť, takže pozná, zda jste se právě vrátili z práce, nákupu v supermarketu, návštěvy u rodičů nebo jste potkali jiného psa.

2. Rakovinu

Vědci v Německu dospěli ke zjištění, že psi poznají naše nemoci. Zvládnou rozpoznat nízkou hladinu cukru v krvi a podle německých výzkumů dokážou s 71% úspěšností poznat rakovinu plic z dechu člověka. A to dokonce i v raném stádiu, kdy je vyšší šance na úplné uzdravení pacienta. Najevo to prý dávají nervozitou a častým štěkáním na zasaženou partii těla. A jak je vůbec možné, že rakovinu poznají? Tato nemoc je doprovázená přítomností specifických chemických látek, které pes cítí. Míra úspěšnosti však záleží i na plemeni psa, nejlepší čich mají lovečtí psi, špringršpanělové a bladhaundi.

3. Nevraživost

Váš čtyřnohý přítel bezpečně pozná, když někoho nemáte v oblibě. Ačkoliv se s daným člověkem normálně bavíte, podle zrychlení vaše dechu, řeči těla a vylučování feromonů spojených s negativními pocity má váš pes v mžiku jasno.

Standardní, trpasličí a králičí jezevčík: Typicky paličatý, ale věrný pes

4. Smutek

Většina pejskařů zažila reakci svého pejska na momentální prožívání smutku. Chlupatý kamarád pozná váš smutek jen podle výrazu v obličeji. V těchto chvílích se pes ke svému pánovi tulí, dělá mu společnost a zahrnuje ho láskou.

5. Těhotenství

I když vy sama ještě nemáte zdání, že čekáte miminko, váš pes těhotenství ihned pozná. Díky velkému množství čichových buněk zjistí, že u vás dochází k hormonálním změnám značící těhotenství.

6. Blížící se porod

Pokud váš pes v těhotenství dával najevo, že ví, co se s vámi děje, bezpečně pozná i blížící se porod. Jakmile zaregistruje hormonální změnu spojenou se spouštěčem porodu, nebude se od vás chtít hnout a bude mít velkou potřebu vás chránit. Nevzdávejte se proto venčení psa v těhotenství, obzvlášť pak v jeho konečné fázi.

Maminko, kup mi zvířátko!

7. Dětskou zranitelnost

Psi vědí, že děti jsou zranitelné a musí se s nimi podle toho jednat. Jejich instinkt jim velí ochraňovat nejmladší členy smečky. Proto někteří psi hlasitě štěkají, když se někdo cizí blíží ke kočárku nebo když si neznámý člověk začne dítě chovat, případně si s nim hrát.

8. Smrt

Podle zážitků některých lidí pes cítí blížící se smrt. Ohrožení na životě psi údajně vycítí nejen v těsné blízkosti svého pána, ale i na tisíce kilometrů daleko. Na smrt reagují neklidem, rozrušením a kňučením a dlouho se se smrtí milovaného člena smečky vyrovnávají. Jsou známé i případy, kdy pes zemřel ve stejný den nebo jen o pár dní později jako jeho zemřelý pán.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

9. Stres

Jakmile začne váš mozek produkovat adrenalin jako automatickou reakci na stres, váš pes to velmi dobře pozná. Psi na tyto situace obvykle reagují konejšivým chováním a snaží se vůdce smečky uklidnit.

 

Jaké zkušenosti máte se svými chlupatými kamarády vy? Podělte se s námi o své zážitky v komentářích.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dokáže vycítit pes a jak pozná těhotenství, smutek nebo rakovinu?