Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Border kolie. Chytrý pes s hravou povahou nerad zažívá nudu

Velmi inteligentní, učenlivé, aktivní a hravé plemeno vám bude skvělým parťákem na dlouhých procházkách i při sportu.

Původ border kolie

K vyšlechtění border kolie došlo na konci 19. století na hranicích Skotska a Anglie (tzv. Border Country). Plemeno vzniklo cíleným křížením několika ovčáckých psů, mezi nimiž byly i stará plemena kolie, špringršpaněl a greyhound. Lidé šlechtili se záměrem získat odolného, chytrého a dobře cvičitelného ovčáckého psa, který zvládne nahánění a vedení početných stád ovcí. Roku 1860 byla border kolie poprvé představená na výstavě psů v Anglii. Královna Viktorie se do border kolií zamilovala a stala se velkou nadšenkyní tohoto plemene.

Border kolie jsou nyní oblíbené po celém světě a zabydleli se i u nás. Pokud o pořízení borderky uvažujete, jistě vás bude zajímat finanční náročnost. Cena border kolie s průkazem původu začíná jako u mnoha jiných plemen na 15.000 Kč.

Co dokáže vycítit pes a jak pozná těhotenství, smutek nebo rakovinu?

Chování a povaha border kolie

Border kolie je zcela oddaná svému majiteli. Má klidnou a vyváženou povahu. K cizím lidem může mít rezervovaný přístup, ale nikdy se nechová agresivně. Border kolie potřebuje mít po svém boku aktivního a rozhodného člověka, který jí bude dávat jasné povely, nastaví určitý řád a bude jí milovat. Na oplátku bude border kolie plnit roli věrného kamaráda a hlídače. A co border kolie nemá ráda? Neuspějete u ní s hrubostí, psychickým nátlakem a fyzickými tresty. Velmi rychle a dobře se učí nové kousky, ale nikdy nebude pracovat pod výhružkou trestu.

Nesmírně inteligentní, poslušný a pracovitý pes potřebuje hodně pohybu, dostatek prostoru a stále nové podněty. Nejedná se o gaučového povaleče, ale o psa, který potřebuje zaměstnávat každý den. Má téměř neomezený přísun energie a miluje fyzickou i duševní aktivitu. Snadno se cvičí a rychle se učí nové povely. Z toho důvodu se nedoporučuje chovat border kolie v bytě. Mnohem lépe se jim daří na zahradě.

Border kolie vyniká v mnoha psích sportech, jako je například agility, flyball, frisbee, poslušnost apod. Zabavíte ji ale také obyčejným aportováním a přetahováním o hračku. Jestliže border kolii nedopřejete pravidelný pohyb, bude nervózní a skleslá. Nedostatečně využitý pes má tendenci hledat si práci na vlastní pěst, většinou v podobě ničení bytu nebo sebepoškozování (okusování pacek, vytrhávání chlupů, kousání ocasu apod.).

Vzhled

Středně velké plemeno souměrných proporcí má hladkou, případně středně hrubou srst. Border kolie má několik barevných variant. Mezi nejčastější barvy border kolie patří černá s bílými znaky, hnědá, hnědobílá, merle, blue merle, red merle a trikolor. V registrovaných chovech by neměla u srsti převažovat bílá barva. Border kolie mívají hnědé oči, merle jedinci mohou mít oči modře zbarvené.

Pes nebo kočka? Jaké domácí mazlíčky preferujete podle znamení zvěrokruhu?

Zdravotní stav

Protože se jedná o fyzicky aktivní a odolné plemeno, bývají border kolie obecně zdravé. I ony však mohou mít sklony k některým onemocněním. Patří sem především dysplazie kyčelního kloubu a progresivní atrofie sítnice.

Péče o border kolii

Border kolie je velmi odolná vůči nepříznivému počasí. Proto se může bez obav chovat po celý rok venku na zahradě. Dlouhosrstá ani krátkosrstá border kolie nepotřebuje extra péči o srst. Stačí ji jen pravidelně kartáčovat a v případě potřeby používat speciální šampon pro border kolie.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Border kolie. Chytrý pes s hravou povahou nerad zažívá nudu