Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Boty bez ponožek a atletická noha aneb když móda ohrožuje zdraví

Redakce

Redakce

14. 11. 2017

Oblékat se podle posledních trendů a vypadat dobře chce mnoho žen. Nikdy by to ale nemělo být na úkor zdraví. Móda bot bez ponožek způsobuje onemocnění zvané atletická noha.

Co je to atletická noha?

Atletická noha, odborně tinea pedis, je plíseň na kůži nohou, kterou způsobují bakterie dermatofyty. Této infekci se daří v teplém a vlhkém prostředí. Může se jednat nejen o bazény a šatny, ale i obuv a ponožky.

Jaké má tedy atletická noha příznaky? Zarudlá kůže mezi prsty, svrbění a odlupování kůže, puchýřky, které v nejhorším stádiu mohou popraskat až do krve, a v neposlední řadě nepříjemný zápach. Dalším dobrým indikátorem mykózy jsou nehty. V případě infekce mohou být křehké, třepit se, měnit tvar nebo se po krajích rozpadat. Často se pod nimi zachycují nečistoty a nadzvedávají se. Na nehtech také můžete objevit bílé nebo žluté pruhy. To vše jsou jasné příznaky, které byste neměli přehlížet.

Nohy v ohrožení

Až si půjdete příště zacvičit, všimněte si, kolik lidí nenosí do bot ponožky. Móda bot bez ponožek odhalující sexy kotníky je po světě velmi rozšířená a setkáváme se s ní na fotkách modelek od věhlasných návrhářů značek Dolce & Gabbana nebo Armani. Bohužel díky tomuto trendu si mnoho lidí přivodí plíseň na kůži, jejíž léčba sice není nijak komplikovaná, zato je zdlouhavá a vyžaduje velkou pozornost. Mykotické infekce patří podle kožních lékařů k nejčastějším kožním onemocněním.

Plíseň a odlupující se kůže u atletické nohy

Plíseň a odlupující se kůže u atletické nohy

Atletická noha a léčba

Léčba mykózy nohou je snadná a stačí zajít do lékárny pro jednu z mnoha mastí či roztoků proti infekci. Rozhodně je okamžitě potřeba začít nosit do bot ponožky, ideálně z přírodních a vlhkost absorbujících materiálů, jako je bavlna, vlna nebo hedvábí. V současné době je na trhu celá škála produktů z bambusu nebo s příměsí stříbra, které zabraňují množení bakterií a plísní.

Mějte na paměti, že atletická noha je vysoce infekční nemoc a velmi jednoduše se šíří. Stačí přímý dotek kůže nebo kontakt s kontaminovanými povrchy. Nepoužívejte proto stejné boty, oblečení, ručníky nebo ložní prádlo s někým, kdo má plíseň na kůži. Každý den si vezměte čisté ponožky a klidně je vyměňte, pokud je horko nebo jste se nadměrně zapotili například při cvičení.

Nenechte plíseň na nohou zvítězit

Léčba atletické nohy vyžaduje velkou důslednost. Je potřeba dodržovat správnou hygienu nohou i nehtů. Základem je pravidelné a rovnoměrné zastřihování a čištění nehtů. Nikdy nepoužívejte stejné nástroje na zdravá a postižená místa. Ve veřejných prostorách, jako je bazén nebo fitness nechoďte nikdy na boso. Nechte nohy dýchat a snažte se je mít v suchu a relativním chladnu.

Teplo a vlhko je pro plísně ráj. Pokud se u vás objeví příznaky mykózy nohou nebo rovnou atletická noha, okamžitě zahajte léčbu. Zkuste nejprve na plíseň nohou babské rady a volně prodejné medikamenty. Pokud potíže přetrvávají, bude potřeba návštěva lékaře a léky na předpis. Nestyďte se říct svým bližním, že jste se nakazili. Jen tak je ochráníte a předejdete tomu, aby atletická noha dostihla i je.

Příroda léčí

Máte příznaky atletické nohy? Na plíseň na nohou fungují i babské rady.

Česnek a jitrocel

Rozmačkejte jeden stroužek česneku s polévkovou lžící čerstvého jitrocele. Směs naneste na infikovaná místa a zalepte náplastí. Po hodině náplast odstraňte a potřená místa dobře omyjte. Na závěr aplikujte olej ze sladkých mandlí.

Ocet

Aplikovat lze na mykózu nohou ocet. Stačí smíchat v lavoru stejný díl octa a horké vody a na půl hodiny ponořit chodidla do této lázně.

Bylinný extrakt

Do půl litru Alpy naložte 100 gramů šalvěje, tymiánu, vlaštovičníku a nechte několik dní luhovat. Následně postižená místa potírejte roztokem, který vznikne smícháním jednoho dílu výtažku a tří dílů octa.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Boty bez ponožek a atletická noha aneb když móda ohrožuje zdraví