Menu
WomanOnly
Rodina

Bradavice nebo Narnie? Nechte se očarovat 8 skvělými fantasy filmy

Jana Davidová

Jana Davidová

20. 3. 2014

Každý z nás zná nějaké magické příběhy o nadpřirozených bytostech. Ani režiséři nejsou pozadu a nějaké z nich nám přenesli na filmová plátna. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší z nich, které udělají radost nejen dětským divákům.

FOTO: Hvezdny prach

Pohádkový příběh vznikl v roce 1997 původně jako komiks. Zdroj: Magic Box

Cesta do fantazie

Nic, co se stalo, nezůstává zapomenuto, i když si na to nepamatujeme.

Chihiro a její rodiče se stěhují a při cestě zabloudí, až se dostanou na místo připomínající lunapark, kde se její rodiče nechají zlákat občerstvením, načež se promění ve vepře. Cesta za prolomením kletby není pro malou Chihiro snadná, pro záchranu rodičů musí přijmout práci v lázních čarodějnice Yubaby. Naštěstí jí pomáhá tajemný Haku, a tak návrat do lidského domova není úplně ztracen.

FOTO: Cesta do fantazie

Zdroj: Walt Disney Pictures

Cesta do fantazie ztělesňuje nádherný svět plný fantastických bytostí a kouzel. Ukrývá v sobě úchvatný příběh, který je vytvořený nápaditou myšlenkou protkanou těmi nejbarvitějšími detaily. Není divu, že pohádka byla oceněna Oscarem, poněvadž Hayao Miyazaki, autor filmu, je výjimečný režisér s jedinečným darem.

Hvězdný prach

Říká se, že když padá hvězda, mámě si něco přát a naše přání se splní. Je to opravdu tak?

Tristan Thorne (Charlie Cox) žije ve vesničce, jež je chráněna zdí před paralelním světem, za kterou je vstup zapovězen. Jenže Tristan toho příkazu nedbá a vydá se tam pro spadlou hvězdu, aby posloužila jako důkaz lásky dívce jeho snů. Jenže hvězda je ve skutečnosti dívka Yvaine (Claire Danes), o níž usilují další nepřátelé. Hlavním sokem si však bude nakonec on sám, protože se do své trofeje zamiluje.

FOTO: Hvezdny prach

Zdroj: Magic Box

Milá pohádka plná anglického humoru, co jistě potěší jak dětské, tak i dospělé diváky. Příběh vyšel původně jako kniha od Neila Gaimana, kterou přenesl do filmové podoby Matthew Vaughn. A jestli bylo jeho cílem natočit zajímavý a pěkný snímek, tak výše zmíněná pověra o splněných přáních vzala skutečně za své.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň

Narnii vládne prastará magie, která je mnohem silnější než kdokoli z nás.

Čtveřice sourozenců se musí během druhé světové války ukrýt v domě profesora, aby byla v bezpečí. Tam nejmladší Lucinka (Georgie Henley) při hře na schovávanou objeví ve skříni Narnii. Zemi, jež je obývána kentaury, minotaury a dalšími mytickými bytostmi. Je ale taky sužovaná čarodějnicí, a protože jsou děti hrdinové z proroctví, je na nich, aby spolu se lvím králem Aslanem vybojovaly v Narnii mír.

FOTO: Letopisy Narnie: Lev, carodejnice a skrin

Zdroj: Magic Box

Narnie je pestrobarevná říše plný malebných krajin a mluvících zvířat, která osloví především mladší publikum. Snímek je ztvárněný podle prvního části sedmidílného fantasy cyklu od C. S. Lewise. Jeho vznik je také zajímavý, neboť sám autor za války ukrýval děti a když zjistil, jak jsou neznalé pohádek, sám je vymýšlel, až se zrodila Narnie.

Harry Potter a Kámen mudrců 

To proto jsi slavný. To proto tě každý zná jménem. Jsi chlapec, co přežil.

Harry (Daniel Radcliffe) je sirotek žijící v domě své tety a strýce, kteří si z něj udělali sluhu pro všechno. Vše se ale změní k lepšímu, když se za okny domu objeví sova s dopisem, v němž stojí, že je Harry přijat na školu čar a kouzel v Bradavicích. Harry je novým životem zcela uchvácen a ihned si ho zamiluje. Nicméně vše se začne rázem komplikovat, když na povrch pomalu vyplouvá Harryho minulost.

FOTO: Harry Potter a Kamen mudrcu

Zdroj: Magic Box

Dnes už snad není nikdo, kdo by alespoň nezaslechl název sedmidílné knižní série, která se stala jedním z nejslavnějších fantasy příběhů vůbec. Ztvárnit magický svět J. K. Rowlingové určitě nebylo snadné, jenže Chris Columbus jej dokázal obléknout do kouzelného hábitu povedených efektů, a tím tak vyčarovat skvělou podívanou.

Nekonečný příběh

Bez lidských emocí a imaginace říše Fantazie nemůže existovat, jelikož je součástí každého z nás.

Vše se točí kolem chlapce jménem Bastian Balthazar Bux (Mark Rendall), který v antikvariátu objeví zvláštní knihu a ta ho posléze upoutá natolik, až si jeho velkého zájmu všimne i starý majitel obchodu. Chlapec se při čtení stává součástí jejího vyprávění a vstupuje do země Fantazie, místa, kde se odehrávají příběhy lidské představivosti. Jaké to ale může být ve světě, který sám stvořil?

FOTO: Nekonecny pribeh

Zdroj: H.C.E.

Film je nádhernou pohádkou, jež je obohacena i o řadu psychologických témat. Tak jako většina nejlepších fantasy snímků byl i tento původně zpracován jako kniha. Bohužel její autor, Michael Ende, nebyl s filmovou podobou spokojený, a ani si nepřál být s filmem spojován, tudíž se jeho jméno neobjevilo v úvodních titulcích.

Zlatý kompas

Ve vesmíru jsou i jiné světy než ten náš. A jedině zlatý kompas tě k nim může zavést.

Obyvatelé světa, v němž žije i Lyra (Dakota Blue Richards), mají každý svého zvířecího démona, s nímž jsou spjati silným poutem – sdílejí totiž svoje pocity i myšlenky, přičemž jeden bez druhého nemohou existovat. Nicméně jsou i jiné, vzdálené planety, kde lidé žijí bez démonů. Cesta k nim je zatím neznámá, jenže je to právě Lyra, kdo má v rukou zlatý kompas a s ním osud svého světa i těch ostatních.

FOTO: Zlaty kompas

Zdroj: Magic Box

Zlatý kompas je dalším filmem natočeným podle knihy, jež je tentokrát od Philipa Pullmana. Ten se chtěl podílet i na výběru herců, ale nad castingem neměl žádnou moc. Avšak jednu herečku si přece jen prosadil – přesvědčil o spolupráci Nicole Kidman, která prvně odmítla. V roli Marise Coulterové ji totiž viděl od samého začátku.

Jumanji

Chceš-li poznat nový svět, pusť se do hry právě teď.

Jednoho odpoledne našel Alan (Robin Williams) krabici se starobylou hrou Jumanji. A bohužel, on a jeho kamarádka Sarah (Bonnie Hunt) ji začnou hrát, čímž rozpoutají vichřici pohrom a Alan zmizí. Po letech se do jeho domu nastěhuje nová rodina. Děti hru objeví a zapojí se, načež zjišťují, jakou hrůzu v sobě ukrývá a vše začne nanovo. Je jen jeden způsob, jak to skončit – zocelit nervy a hru dohrát.

FOTO: Jumanji

Zdroj: Bonton

I v tomto případě se jedná o filmovou tvorbu podle stejnojmenné knižní předlohy, kterou napsal Chris Van Allsburg. Jumanji patří mezi nejoblíbenější rodinné fantasy filmy. Na motivy hry dokonce začala společnost Fuji Trading Co od roku 2007 vyrábět exkluzivní hru „Jumanji“ ve formě „Pachinko“, což je druh hazardního automatu.

Arthur a Minimojové

Některá slova v sobě mohou skrývat slova jiná.

Malý Arthur žije s babičkou na venkově a stejně jako ostatní děti i on je fascinován magickými příběhy. Především těmi, jež jsou v knize jeho dědečka, který záhadně zmizel už před několika lety. Arthur však musí přestat snít o pohádkách v okamžiku, kdy jim hrozí zabavení domku. Aby zachránil situaci, snaží se na zahradě najít dědečkův poklad, přičemž ho zavede až do země malých skřítků – do říše Minimojů.

FOTO: Arthur a Minimojove

Zdroj: Magic Box

Pohádkový příběh o kouzelné zemi je velmi hezky zpracován. Hlavní roli Arthura si zahrál Fredie Highmore, jehož jsme již mohli spatřit ve filmu Karlík a továrna na čokoládu. Originální znění Minimojů je francouzské, přesto se to v anglické verzi jen hýří známými jmény, například princezně Seleniy propůjčila svůj hlas Madonna.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bradavice nebo Narnie? Nechte se očarovat 8 skvělými fantasy filmy