Menu
WomanOnly
Knižní tipy pro ženy

Co dělá čtení knih každý den s naším mozkem? Raději mějte knihu stále po ruce!

Prozradíme vám, proč byste neměla rezignovat na čtení knih ani v digitální éře.

Čtení knih se zdá být na ústupu. Lidé čtou krátké zprávy na internetu, na knihy není čas. Vědci a lékaři však zjistili, že čtení knih má řadu pozitivních dopadů na mozek. Knihy podporují kreativitu, kritické myšlení, zvyšují empatii a nabízí řadu dalších důvodů k tomu, abyste si sedla a užila si sílu slov. Pokračujte ve čtení (povedená slovní hříčka, co říkáte) kvůli těmto 5 výhodám:

1) Čtení knih přináší více prožitků

Čtení knih zvyšuje aktivitu té části mozku, nazývané centrální mozková brázda, která je odpovědná za naše motorické schopnosti. Pokud tedy čtete pasáž, kde jde hlavní postava po cestě, aktivita neuronů v této části mozku způsobí, že se cítíte, jako byste sama šla. Podle jiné teorie o fungování mozku se čtením vžijete do osudu knižní postavy. Máte pak pocit, jako byste vše v knize prožívala s ní. Vnímáte to jako svoji vlastní zkušenost, něco, co jste zažila, i když vlastně jen skrz knihu.

Jak si zařídit vlastní čtecí koutek, který nebudete chtít opustit

2) Díky čtení knih jste empatičtější

Čtenáři literární fikce mají lepší schopnost vcítit se do emocí a myšlenek jiných než ti, kteří čtou pouze literaturu faktu. Jinými slovy, díky čtení se stanete empatičtější a bude pro vás daleko snazší nahlížet na různé situace z více perspektiv, přitom si jen budete číst o svém oblíbeném hrdinovi.

3) Knihy vám poskytují mentální stimulaci

Pravidelná mentální stimulace mozku může pomoci zpomalit Alzheimerovu chorobu a demenci, pomáhá i proti depresi. Je to stejné, jako s fyzickým cvičením; čím víc se hýbete, v tím lepší formě jste. Váš mozek zkrátka také potřebuje cvičení, aby zůstal zdravý a bdělý. Čtení (spolu se skládáním puzzle, křížovkami nebo sudoku) udržuje váš mozek aktivní a v kondici. Čtením si rozšiřujete slovní zásobu a dozvídáte se nové věci, aktivuje také vaši představivost.

Žijeme v době fake news. Jak naučit děti kriticky myslet a odolávat manipulaci?

4) Díky pravidelnému čtení knih jste méně ve stresu

Když jste zvyklá si pravidelně číst, je pro váš mozek jednodušší relaxovat a nakrátko vás přenést do místa dění v knize. Dobrá kniha vám umožní odplavit stres a vžít se do děje, přiměje vás soustředit se pouze na slova, která čtete. Pokud hledáte snadný způsob, jak si odpočinout a zmírnit napětí, udělejte si na čtení knih více času. Skvěle funguje i před spaním, kdy vám zklidní mysl a vyčistí hlavu, bude se vám tak mnohem lépe usínat.

5) Čtení knih pomůže zlepšit vaši paměť

Když čtete knihu, jedná se o tzv. hluboké čtení, do kterého se plně ponoříte. Aktivujete při něm více mozkových funkcí najednou. Snažíte se o porozumění textu. Soustředíte se na jednotlivá slova i na plynulost textu. Pokoušíte si přečtené vizualizovat či jej jinak smyslově zpracovat. Čtení burcuje mozek do akce, udržuje pozornost a umožňuje vaší mysli pracovat s událostmi, které se vámi odehrávají před očima. To vše významně přispívá ke zlepšení vaší paměti a zvyšuje to také vaše IQ.

Zajděte si ještě dnes do knihkupectví nebo do knihovny a vyberte si knihu, která vás osloví. Večer si k ní sedněte, uvařte si dobrý čaj nebo si dejte sklenku vína a užívejte si všech výhod, které vám přinese. Je to prudce návykové.

Ohodnoťte tento článek:
4,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co dělá čtení knih každý den s naším mozkem? Raději mějte knihu stále po ruce!