Menu
WomanOnly
Esoterika

Citrín vám pomůže proti depresím a povzbudí vaši duševní práci

Žádný jiný kámen vám tolik nedokáže rozjasnit den jako citrín, který svou barvou připomíná hřejivé sluneční paprsky. Jaké má citrín účinky a proč bychom tento kámen měli nosit?

Citrín a jeho charakteristika

Citrín je citronově zbarvený křemen, jehož název je odvozen právě od barvy citrónu. Existují různě zbarvené varianty, které se pohybují od jemně nažloutlé smetanové, přes světle žlutou, sytě zlatou až po výrazně oranžovou. Mezi nejžádanější citríny patří sytě oranžové kameny s červenými odlesky zvané madeiry nebo jantarové palmeiry. Některé citríny srůstají i se záhnědami. Citrín lze vyrobit uměle vypálením ametystu nebo záhnědy, má pak typické oranžové či žluté zbarvení.

Citrín se také někdy používal jako náhrada topazu a označoval se jako brazilský topaz. Splést se dá totiž snadno právě se zlatým topazem nebo i se žlutým kalcitem. S jantarem ne, protože ten není průhledný.

Jaké účinky má ametyst a jak nejlépe využít jeho moc?

Naleziště citrínu

Citríny v drahokamové kvalitě se objevují jen vzácně. Nejlepší naleziště jsou v Brazílii, USA, Rusku, Kazachstánu, na Madagaskaru, ve Francii, Španělsku, Skotsku, ale i u nás v okolí Bobrůvek nebo na Vysočině.

Účinky citrínu

Citrín je považován za kámen slunce. Pro svou zářivě žlutou barvu evokuje příznivé působení slunečních paprsků, rozjasňuje mysl a zlepšuje náladu. Hodí se skvěle pro zimní a temné období, kdy navozuje dojem tepla a světla i pozitivní sluneční energie, které dodává optimismus, uzdravuje a zahřívá. Lze jej použít k léčbě potíží spojených s třetí čakrou solar plexu, pro kterou je charakteristická žlutá barva. Ze zvířetníku jej budou mít v oblibě znamení Lva, ale i Panny, Blíženců nebo Býka.

Obsidián využívali už staří Mayové k rituálním účelům. Jaké účinky má tento kámen?

Citrín je vynikajícím kamenem proti úzkostem a depresím. Příznivě ovlivňuje imunitní systém, metabolismus, zažívací ústrojí a problémy psychosomatického rázu. Je dobrý i proti alergiím a na dýchací, a též močové, cesty. Pomáhá být bdělý, vědomý, soustředěný. Hodí se na delší cesty autem nebo pro duševní práci, studium či dlouhé vysedávání u počítače. Podporuje sebevědomí, motivaci, vitalitu a hojnost. Přináší peníze. Dobíjet ho můžete ideálně na přímém slunečním světle, anebo ho při čištění běžně opláchnout pod proudem tekoucí vody.

Zdroje: wikipedie, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát, Kameny od A do Z: Judy Hall

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Citrín vám pomůže proti depresím a povzbudí vaši duševní práci