×
WomanOnly

Co na podrážděný žaludek? Známe 5 zaručených receptů

Co na podrážděný žaludek, zvracení

Večírek s přáteli je v plném proudu a málokterá z nás přemýšlí nad tím, co je náš žaludek schopný za jeden večer vstřebat. Brambůrky, sýry, pistácie, dorty, chlebíčky, česnekové jednohubky a další ničitelé žaludku na nás vesele koukají a nejde si je nedat. A pak ráno nevíme co dělat, abychom se té bolesti žaludku zbavily. Tak co s tím?

Ať už jste si problémy přivodili vlastním zaviněním nebo ne, vždy je doporučováno nejíst a hodně pít. Pokud už jste takové, že nevydržíte si nic na jídlo nedat, pak příjem omezte alespoň na povolený banán a rohlík, který byste nicméně měla pořádně rozžvýkat.

Zkuste léčivý zázvor

Pokud to nemáte daleko do zeleniny, zkuste si koupit čerstvý zázvor. Stačí opravdu malý kousek. Ten oloupete, nastrouháte nejlépe nahrubo, můžete však i najemno a vložíte do sklenice. Moc to s tímto kořenem nepřehánějte, protože když ho dáte moc, tekutina nebude k pití. Pak malé nastrouhané množství přelijte horkou vodou a nechejte vyluhovat asi deset minut.

Pokud je hotový nápoj na vás příliš silný a máte pocit, že se nedá pít, pak můžete přisladit medem. O zázvoru je známo, že ho lze použít na jakoukoliv nevolnost, včetně problémů v těhotenství. Jsou nabízena také zázvorová lízátka či zázvorové sušenky.

Nebojte se zázvor použít ani do auta, pokud vám bývá při dlouhé jízdě na zvracení. Dobrou volbou může být i již připravený zázvorový čaj v sáčcích, který je už i ochucený. Takže vám třeba i zachutná.

Jak připravit zázvorový čaj. Pomůže od nachlazení i nevolnosti

Coca-cola uklidní rozbouřený žaludek

Pokud jste stále nepřišly na chuť zázvoru, zkuste chutnější, avšak méně přírodní, variantu a tou je Coca-cola. Aby měla tato léčba kladný efekt, vyhněte se levnějším a téměř neúčinným náhražkám. Pravou Coca-colu konzumujte v případě žaludečních obtíží spíše chladnou, s vyprchanými bublinkami a raději pouze po lžičkách a pomalu.

Hořký černý nebo mátový čaj

Nemáte-li po ruce ani zázvor, ani Coca-colu, vsaďte na hořký černý čaj. Nepijte ho vřelý, ale ani studený. Opět dávejte přednost lžičce před samotným rychlým pitím. Zkuste nesladit ani cukrem ani medem a vychutnat si jeho přirozenou chuť.

Nepreferujete-li tento typ čaje, můžete ho nahradit mátovým čajem ze sáčku nebo kvalitním sypaným. A v létě je určitě nejlepší volbou si na zahrádce či za oknem utrhnout pár lístků čerstvé máty. Ty přelijete vařící vodou a necháte asi 4 minuty vylouhovat. Uvidíte, že tuto přírodní variantu nelze srovnávat se sypanými, natož sáčkovými čaji.

Co dělat, když se mi chce zvracet? 6 tipů, jak zahnat nevolnosti

Plzeňské pivo může také pomoci

Někteří odborníci radí, že kromě mléčných výrobků je dobré na dlouhodobé žaludeční problémy zkusit jednu sklenku Plzeňského piva. Zároveň bychom měli omezit alkohol, kávu, stres, rychlou konzumaci potravin, nepravidelnost stravování nebo některé léky, jako je například v dnešní době hojně užívaný Ibuprofen.

Jak tedy vidíme, prostředků na zmírnění bolesti žaludku existuje opravdu mnoho. Je jenom potřeba si vybrat tu svoji. Pokud jsou však bolesti přetrvávající nebo dlouhodobé, určitě nic neriskujte a navštivte svého lékaře. Ten vám pak doporučí další postup a případnou léčbu.

Ranní nevolnost v těhotenství a jak ji zmírnit

A nezapomínejte, že k bolestem žaludku přispívá především stres. Tak se mu vyhněte, i když to v dnešní hektické době může být opravdu nejednoduchý úkol.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*