Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Co pomáhá na zácpu. Připravte si čaj z krušiny

Redakce

Redakce

11. 10. 2018

Chcete si pročistit tělo nebo vás trápí zácpa? Uvařte si čaj z krušiny, který má skvělé čistící účinky na váš organismus.

Účinky krušiny

Krušina se již v minulosti používala jako přípravek proti zácpě. V současnosti je využívána pro čištění organismu. Pomáhá tak k jeho detoxikaci a pročištění krve. Má totiž projímavé účinky a obsahuje zejména antrachinonové a antranové  glykosidy a  třísloviny, dále flavonoidy, hořčiny a saponiny. Zevně ji můžete použít k rychlejšímu hojení ran nebo na hemeroidy.

Pozor! Krušinu nesmí používat těhotné ženy. Také se nesmí užívat víc jak 8 dní v kuse, pak může být jedovatá a vás můžou postihnout bolesti břicha, průjmy a zvracení.

Jak si připravit čaj z krušiny

Krušina je léčivá kůra. Můžete ji koupit běžně v lékárně nebo si ji můžete nasbírat i samy. Kůru můžete oloupávat od dubna do května, než keř propukne v kvetení. Nejlepší je ta z mladých větviček a nejlépe po dešti, půjde tak líp dolů. Pak si ji usušte na slunci nebo uměle maximálně však při 40 stupních.

Trápí vás zácpa? Zkuste si upravit jídelníček podle ajurvédy!

Léčebné účinky má kůra ale až po roce skladování. Skladujte ji na tmavém místě ve vzduchotěsné nádobě. Krušina vám nesmí zvlhnout. Až kůra bude připravena k použití, poznáte to díky tomu, že bude  v podobě červenohnědých rourek, slizovitého charakteru a nebude mít žádnou vůni.

Když budete mít kůru správně usušenou, můžete si uvařit čaj. Jeden gram kůry zalijte 150 ml horké vody a nechte 10 minut louhovat. Denně můžete vypít jen jeden šálek a nepijte čaj déle než 8 dní!

Syndrom dráždivého tračníku. Co dělat s bolestmi břicha, průjmy, zácpou a nadýmáním

Jak krušina vypadá

Jak ji v lese poznáte? Krušina olšová je listnatý keř, který kvete bílými květy a plody jsou peckovice se třemi semeny. Tento keř najdete v lesích a identifikujete ho podle květu anebo lesklé tečkované kůry.  Kvete od jara do července, pak se jeho plody zbarvují od zelena až do černofialové barvy, kdy je plod už plně zralý.

Hemeroidy u dětí. Proč dítě nemá vysedávat na nočníku?

Krušinu můžete použít nejen na čaj, ale také koupel či odvar. Pokud ji nechcete sbírat a experimentovat, stavte se v lékárně, tam vám ji dají rovnou připravenou k použití.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co pomáhá na zácpu. Připravte si čaj z krušiny