Menu
WomanOnly
Vánoce

Co předpoví vykvétání barborek a jak tato adventní tradice vlastně vznikla?

Proč se větve třešní či višní dávají na začátku prosince do vázy a usiluje se o jejich vykvetení? A proč se těmto větvičkám říká zrovna Barborky? Stojí za tímto zvykem pohanská historie, nebo je to křesťanská tradice? A jak se správně starat o barborky, aby vám úspěšně vykvetly?

Pohanská či křesťanská tradice?

Tradice se pojí s 4. prosincem, na který spadá den svaté Barbory. Původně je to spíše pohanská tradice, kterou křesťanství tak nějak pohltilo v rámci konverze. Nicméně se příliš nedochovala původní symbolika a jak už to tak bývá, pohanské tradice žijí souběžně s těmi křesťanskými.

V pohanských dobách se pravděpodobně uchovávala tradice kvetení třešní či višní jakožto symbolu štěstí a hojnosti. V křesťanském duchu se pak tato slovanská tradice slila s postavou svaté Barbory, kde můžeme navíc shledat i jisté podobnosti s tradicí Mikuláše.

Adventní kalendář DIY pro děti a domácí mazlíčky. Vyrobte si jej sami!

Barborky v ulicích

V křesťanské tradici je Barbora světice, křesťanská panna a mučednice. Podle legendy jí její otec sťal hlavu, neboť se odmítala vzdát křesťanské víry a oddanosti bohu. V oblasti Malé Asie se kult svaté Barbory udržuje od počátku Byzantské říše až dodnes, především v křesťanské části Sýrie přes Palestinu až po Turecko. V Evropě tradici svaté Barbory obnovil až pozdní středověk, kdy se například ve Francii stala velmi populární.

V českých i slovenských končinách chodívaly dívky a ženy od domu k domu a rozdávaly dětem koledu. Byly oblečené celé v bílém, přes obličej závoj a na hlavě věneček z květů. V některých končinách měly ženy a dívky dokonce i různé masky, avšak bílá barva byla dominující. Barbora je předzvěstí příchodu Štědrého dne a proto chodící Barborky zjišťují, zda bylo dané dítě poslušné. Pokud zlobilo, často děti dostávaly metličku či shnilou bramboru, pokud však bylo dítě hodné, Barborky rozdávaly ovoce.

Barborky ve váze

Začátek prosince byl pro Slovany obdobím, kdy se již pomalu blížil zimní slunovrat, jedna z největších astronomických událostí roku. Zvyk dávání větviček třešní do váz pak byl jedním z prvních aktů tohoto období, které vrcholilo velkými oslavami. Pokud stihly vykvést do slunovratu (21. prosince), bylo to znakem, že následující rok bude úrodný a hojný.

Při přechodu od pohanství ke křesťanství se začátek prosince překryl se svátkem sv. Barbory a slunovrat zase nahradily Vánoce. Pod tím vším ale dávný zvyk žil dál svým vlastním životem. Větvičkám třešní či višní se říká Barborky a pokud do Vánoc vykvetou, znamená to, že se dívka do roka vdá. Pro silnější účinek si dívky dávaly jeden květ za šněrovačku, aby bylo kouzlo přilákat chlapce silnější. Jindy si dívky dokonce uříznuté větve pojmenovávaly, aby zjistily, o jakého hocha se bude jednat. Pokud větvičky do vázy dávaly vdané ženy, ptali se případným vykvetením, zda nastane úrodný rok.

Inspirace na tradiční i netradiční adventní věnce. Ať si budete dělat sami či nakoupíte

Návod, jak na barborky, aby vykvetly i vám

Časy se sice změnily a už dívkám partnera nevybírají věštby a pověry, ale proč si doma i tak nenechat vykvést jednu z peckovin? Může to být krásná výzva pro malé děti i milá radost pro dospělé. Přičarujte si nějakou tu předpověď a zkuste tradici našich předků.

  • Nejlépe stříhejte tu třešeň či višeň, která roste na vaší vlastní zahradě. Pokud ji nemáte, nevadí, postačí i strom u cesty. Větvičky si vybírejte dle množství pupenů – kolik má pupenů, tolik bude přibližně květů. Měli byste používat nůžky určené na dřeviny, abyste nepoškodili strom.

  • Jakmile větve přinesete domů, zaříznete konce došikma, zajistí vám to úspěšné vykvetení. Je totiž důležité, aby plocha na příjem vody byla co největší.

  • Větve vložíme do vody a necháme na chladnějším místě do druhého dne, abychom jim nezpůsobili šok rychlou změnou teploty z venku do vyhřáté místnosti. Druhý den přemístěte vázu na místo, kde je dostatek světla a průměrně stejná teplota.

  • Pokud splníte výše zmíněné podmínky, barborky ve vodě by měly krásně vykvést do tří týdnů. Příčinou neúspěchu je nejčastěji vysoká teplota v místnosti či příliš suchý vzduch.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Co předpoví vykvétání barborek a jak tato adventní tradice vlastně vznikla?