Menu
WomanOnly
Hubnutí

Dieta se spirulinou. Jak zelená sinice podporuje hubnutí?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

5. 9. 2017

Spirulina patří k tzv. zeleným potravinám, které v posledních letech zažívají velký boom. Slyšíme o nich v souvislosti s přírodní stravou, zdravým životním stylem, ale i s dietami. Jak vám může spirulina pomoci s hubnutím?

Co je to spirulina?

Spirulina, latinsky Arthrospora, je mnohdy označována za mořskou řasu, ovšem není to tak docela pravda – jedná se o sinici, která potřebuje ke svému životu vysoké pH a slanou vodu nesnese. Najdeme ji ve sladkovodních jezerech, zejména v tropických a subtropických oblastech.

Podle místa přirozeného výskytu je pak možno rozlišovat různé druhy – Arthrospora platensis potkáme v Africe, Asii a Jižní Americe, ve střední Americe pak žije Arthrospora maxima. O spirulinu je však takový zájem, že se musí pěstovat uměle – nejvíce se tak děje v Japonsku.

Spirulina jako mnohostranně účinná řasa z tropických oblastí

Spirulina – účinky na zdraví

Spirulina obsahuje pro náš organismus mnoho prospěšných látek. Jedná se o široké spektrum vitamínů (A, C, D, E, B1, B2, B3, B6, B9, B12, K), karoteny, železo, vápník, zinek a další minerály, kyselinu listovou či přírodní barviva, jako známý chlorofyl a méně známý fykocyanin.

Spirulina má antioxidační a protizánětlivé účinky, podporuje imunitu a rychlejší hojení ran. Napomáhá z těla odstraňovat toxické látky, bojovat proti plísním a chránit organismus před chemikáliemi z léků a potravin, proto je hojně využívána jako podpůrný prostředek při onemocnění ledvin. Spirulina se užívá i jako prevence proti nádorovým onemocněním, je vhodná rovněž pro lidi trpící anémii.

Spirulina a hubnutí

Samotná spirulina vám ubývání kil na váze sice nezajistí, ovšem při dietě je velmi vhodné zařadit ji do svého jídelníčku. Patří totiž k potravinám, který mají nejvyšší obsah bílkovin (zhruba 70 %, což je více než maso a luštěniny. To znamená, že vás jednak zasytí a jednak vám pomůže zachovat svalovou hmotu. Díky tomu je skvělým doplňkem stravy nejen pro vegany, ale také pro sportovce, kterým pomůže zvýšit fyzickou výdrž.

Mýty o hubnutí, které nemůžeme vypudit z hlavy

Spirulina na hubnutí

Při hubnutí dále oceníte, že spirulina dokáže zrychlit metabolismus, což znamená, že budete rychleji spalovat kalorie. Spirulina dále přispívá ke stabilizaci krevního cukru, jehož kolísání nám způsobuje chuť na sladké a pocity vlčího hladu. Spirulina také napomáhá zdravému trávení, které je pro zdravé hubnutí nezbytné – harmonizuje totiž střevní mikroflóru. Dále podporuje správnou činnost lymfatického systému.

Spirulina a dieta

Pokud držíte redukční dietu, neváhejte do svého jídelníčku spirulinu zařadit. Má velmi nízkou energetickou hodnotu, avšak naproti tomu dokáže díky svému složení do jisté míry suplovat pestrou stravu, kterou vždy není možné při dietě dodržovat.

Jak cizrna prospívá zdraví a hubnutí. Víme, proč ji zařadit do jídelníčku

Spirulina navíc dokáže odbourat pocit únavy, zlepšit stav pokožky, nehtů a vlasů a napomáhá k lepšímu soustředění – to vše jsou věci s kterými mají lidé na dietě problémy z důvodu nedostatku živin. Rovněž si tímto způsobem můžete dodat nějaké proteiny, které jsou pro náš organismus nezbytné, avšak v mnohých podomácku stvořených dietních plánech často chybí.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dieta se spirulinou. Jak zelená sinice podporuje hubnutí?