Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Dívka měla menstruaci 5 let v kuse. Jak je to možné?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 10. 2018

První perioda je typicky podivným a lehce strašidelným zážitkem, Chloe Christos ale potkalo něco mnohem děsivějšího – když ve 14 poprvé dostala menstruaci, dalších 5 let ji nemohla zastavit.

Christos, které je nyní 27 a žije v australském Perthu, se prostřednictvím ABC News podělila o svůj příběh. Její život je celoživotním bojem s těžkou anémii; než se lékařům podařilo příznaky nemoci jakž takž ovládnout, pohotovost byla jejím druhým domovem. „Věděla jsem, že to není úplně v pořádku, ale nechtělo se mi o tom mluvit,“ řekl Christos ABC, „cítila jsem se velmi odlišně a navíc sama.“

Von Willebrandova choroba

Když bylo Chloe 19, konečně si nechala vyšetřit krev. Lékaři zjistili, že trpí Von Willebrandovou chorobou, celoživotní poruchu krvácivosti, která zabraňuje správnému srážení krve. I přes to, že diagnóza byla určena, Christos byla ještě daleko od vyléčení.

Jeden lékař navrhl provést hysterektomii, která by alespoň zastavila její nekontrolovatelnou menstruaci, ale Christos nebyla ochotná podstoupit takový postup v mladém věku. „Nevěděla jsem, jestli někdy chci mít děti, ale nikdy jsem se nechtěla vzdát toho, co mě dělá ženou,“ řekla.

Upravte svou stravu a trénink podle menstruačního cyklu

Nalezení léku

Jako Christos řekla ABC, lékaři si dlouho lámali hlavu s tím, jak nemoc léčit. Po vyzkoušení několika možností konečně našli způsob, který u Christos zabral. A nyní, když je jí 27 let, poprvé od 14 žije téměř normálně. „Cítím se tak šťastná, že jsem konečně našla něco, co funguje,“ uvedla.

Dívka nyní pomáhá ostatním

Nyní Christos pracuje na zvýšení povědomí o tom, že i ženy mohou trpět poruchami srážlivosti krve, jako je Von Willebrandova choroba. Lékaři si totiž dlouho mysleli, že postihuje téměř výhradně jen muže. Alain Baumann, výkonný ředitel Světové federace hemofilie, řekl ABC, že „mnoho žen žije s těmito symptomy po celá léta, aniž by byl identifikovány a diagnostikovány.“

Trápí vás nepravidelná menstruace? Čím to může být?

To je věc, kterou chce Christos změnit. Právě teď se snaží získat peníze na GoFundMe, aby mohla jet o své nemoci přednášet na kongres Světové federace hemofilie v Orlandu v červenci 2016.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Dívka měla menstruaci 5 let v kuse. Jak je to možné?