Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Bakteriální nebo virová infekce? Domácí CRP test to zjistí hned!

Redakce

Redakce

9. 10. 2017

Necítíte se dobře a máte pocit, že na vás jde nějaká nemoc? Díky CRP testu ihned poznáte, zda se jedná o virové či bakteriální onemocnění. Podle toho se nasadí vhodná léčba. Pokud si chcete ušetřit cestu k lékaři nebo plánujete cestu do míst, kde není lékařská péče po ruce, určitě je vhodné pořídit si jako součást domácí lékárny CRP test. CRP test rozpozná v těle zánět, který je potřeba léčit antibiotiky.

Krevní test CRP

V nadcházejícím období hrozí zvýšené riziko infekcí dýchacích cest. Chřipka a nachlazení k sychravému podzimu patří. Nakazit se můžete v dopravních prostředcích, v práci, příp. od dětí, které domů z dětského kolektivu přinášejí nejrůznější patogeny. Důležitá je včasná diagnóza, zda se jedná o infekci bakteriální či virovou. Nejrychlejší způsob, jak to zjistit, je domácí CRP test.

Tea tree olej: použití a účinky na lidské zdraví

CRP test pro domácí použití

CRP je protein (bílkovina), která se tvoří v játrech. Jeho hladina v krvi se zvyšuje při zánětlivých onemocněních. Toho se s výhodou využívá terapeuticky při posuzování nutnosti nasazení antibiotik. Pokud si chcete ušetřit cestu k lékaři v případě, že se jedná o virové onemocnění, na které se podávají většinou pouze volně prodejné léky v lékárně (pouze eliminují příznaky chřipky jako ucpaný nos, kašel, teplotu), určitě si pořiďte domácí CRP test.

Domácí testy CRP

Domácí test CRP vám ušetří cestu k lékaři, ale navíc vás ještě uchrání před tím, abyste v čekárně či v autobuse chytli něco horšího, když je vaše tělo oslabené. Navíc tím, že zůstanete doma, bráníte dalšímu šíření infekce mezi lidmi a rychleji se uzdravíte.

Včasná diagnostika menigokokové infekce

Důležité je také mít CRP test po ruce, zejména pokud náhle (typicky v noci), vyskočí prudce teplota nad 39 °C. Mohlo by se jednat o meningokokovou menigitidu. Zde hraje roli doslova každá minuta. Včasná diagnostika a léčba dokáže zachránit život. Nejrizikovější skupinu tvoří děti předškolního věku a mladiství, spadající do věkové skupiny 15 – 20 let. Onemocnění postihuje zejména osoby, které se doposud těšily velmi dobrému zdravotnímu stavu. Až pětina lidí je přenašeči meningokoka! Nebezpečné bakterie přežívají nejčastěji v nosohltanu zdravého jedince, který se stává bacilonosičem a nebezpečné bakterie přenáší na ostatní lidi, anižby to tušil.

Meningokok, jako samostatná bakterie, není schopen přežít v ovzduší déle než několik vteřin, tudíž jedinou možnou příčinou šíření onemocnění je velmi blízký kontakt s bacilonosičem. Přenáší se kapénkovou formou, nejčastěji líbáním, kýcháním a kašlem. Proti meningokokovému onemocnění typu A, B, C, W-135, Y lze očkovat, např. ve Velké Británii je očkování povinné. U nás je bohužel relativně drahé (okolo 5000,- za dvě dávky), ale zdravotní pojišťovny na něj někdy přispívají (např. VZP do vyčerpání limitu, doporučujeme se informovat u vaší pojišťovny).

Nejjednodušší způsob, jak diagnostikovat bakteriální infekci včasně, je domácí CRP test. Pokud je hladina CRP výrazně zvýšená, okamžitě navštivte lékaře, který stanový vhodnou léčbu (antibiotika či chemoterapeutika).

Jak se provádí diagnostický test na CRP?

Aby bylo možné stanovit hladinu C-reaktivního proteinu v krvi, je k tomu potřeba provést odběr krve. Nejpřesněji lze hladinu CRP stanovit laboratorně odběrem krve ze žíly. Na výsledky se musí čekat několik hodin. V současnosti již mají lékaři v ordinacích k dipozici tzv. kartridže. K těm stačí odběr několika kapek krve z prstu pacienta. Vyhodnocení trvá několik minut. Domácí CRP testy jsou sice dnes na velmi dobré úrovni, ale nejpřesnější diagnostiku vždy udělá lékař. Pokud vám tedy vyjde pozitivní CRP test doma, navštivte lékaře co nejdříve a informujte ho o výsledcích testu. Lékař diagnózu prověří a nasadí vám antibiotika.

Kdy mít CRP test s sebou?

CRP test se vyplatí mít po ruce zejména v místech, kde je k lékaři daleko, např. na dovolených u moře či na horách. Dále v době, kdy lékař neordinuje. A hlavně v případě, kdy chcete ušetřit svůj čas či peníze za cestu k lékaři.

CRP test – hodnoty

CRP tester je specifický imunochemický test na semikvantitativní stanovení C-reaktivního proteinu (CRP) ze vzorku plné krve nebo séra. Test umožňuje zjistit koncentraci CRP v následujících třech úrovních:

⦁ méně než 10 mg/l
⦁ 10 až 30 mg/l
⦁ více než 30 mg/l

Antibiotika se nasazují většinou, pokud výsledek překoná hladinu 48 mg/l.

CRP test krve

Běžná koncentrace v séru zdravých jedinců je nízká (0-7 mg/l), při bakteriální infekci se výrazně zvýší během 6-12 hodin, přičemž ve většině případů platí, že zvýšené koncentrace CRP jsou typické pro bakteriální onemocnění, na rozdíl od virového, kdy koncentrace CRP zůstává v normálním rozmezí. Provedením tohoto jednoduchého testu lze předejít zbytečnému předepisování antibiotik pacientům, pro než nemají význam kvůli virovému typu infekce.

Pozitivní (zvýšená) hladina CRP se vyskytuje také ve druhé polovině těhotenství nebo u pacientek užívajících hormonální antikoncepci.

Česnek. Účinky na zdraví nic nepřekoná!

CRP test pomáhá bojovat proti rezistenci na antibiotika

Díky nadužívání antibiotik, která byla po mnoho let nasazována zbytečně v případě, že se jednalo o virové onemocnění (na která nemají antibiotika žádný vliv), dochází k obávanému rozšiřování rezistence na antibiotika. Antibiotika se právem řadí k nejvýznamnějším medicínským objevům 20. století a jejich použití vedlo v civilizovaných státech k vymizení řady chorob, či alespoň k výraznému snížení jejich nebezpečnosti. Schopnost bakterií vytvořit si proti účinku antibiotik imunitu je z tohoto důvodu obávaný jev. Objevují se bakterie rezistentní proti více typům antibiotik – tzv. polyrezistentní kmeny.

MRSA

Klasickým příkladem rezistentní bakterie je tzv. MRSA, což je stafylokok odolný vůči antibiotiku meticilinu. MRSA bývá přítomno např. v ústech zvířat, zejména psů a koček. Pokud dojde ke kousnutí, byť jen malému, je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc (chirurgie), kde rána účinně dezinfikována a léčena širokospektrálním antibiotikem. Pokud by se totiž infekce rozšířila, mohlo by již být pozdě.

Rezistentní kmeny bakterií

Dnes je až 40 % klinických kmenů běžné bakterie Staphylococcus aureus rezistentních vůči penicilinu a zdá se, že stafylokokové infekce mohou být spolehlivě léčeny pouze vankomycinem. Mycobacterium tuberculosis (původce tuberkulózy) vykazuje vícenásobnou rezistenci vůči antibiotikům a chemoterapeutikům a odhaduje se, že každý desátý případ plicní tuberkulózy je smrtelný. Neisseria gonorrhoeae (původce kapavky, přenášené pohlavním stykem) je rezistentní vůči penicilinu, tetracyklinu, chinolonům a některé kmeny i vůči cefalosporinu. Zvláště vážná je také situace šířících se nemocničních infekcí, které postihují zejména pacienty s nižší účinností imunitního systému.

Test CRP v lékárně

Pokud chcete mít jistotu, zda se jedná o bakteriální či virovou infekci, určitě si domů pořiďte CRP test.

CRP test – cena

Testy lze zakoupit v lékárnách za cenu okolo 200 Kč za dva testy. CRP test lze objednat i ve větším balení 10 ks na internetu (cena okolo 700 Kč).

CRP test – návod

Použití je velice jednoduché a vše potřebné je součástí balení. Nejprve se dezinfikuje prst. Dále se použije jednorázová střekla, kterou lze nastavit dle potřeby na tři stupně píchnutí. Několik kapek krve se smíchá s roztokem, nakape kapátkem na tester a čeká nekolik minut na výsledek.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Bakteriální nebo virová infekce? Domácí CRP test to zjistí hned!