Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Tea tree olej: použití a účinky na lidské zdraví

Redakce

Redakce

14. 5. 2017

Tea tree olej nebo také olej z čajovníku australského se může pochlubit opravdu skvělými účinky. Získává se ze stromů rostoucích v Austrálii. Jedná se o velmi silné přírodní antiseptikum. Využívá se v medicíně i kosmetice. Jeho léčivá síla je známá i u nás.

Již původní obyvatelé Austrálie věděli, že je mnoho možností použití tea tree oleje. Ne nadarmo byl označován za boží dar, který je možné použít k léčbě různých problémů. Jeho listy byly využívány na otevřené rány, infekce i pohmožděniny a velmi oblíbený byl i k inhalaci. Je to zázračná esence, která má mnoho účinků na lidské zdraví.

Jaké má tea tree oil účinky?

Esenciální olej má obvykle mírně nazlátlou barvu a je známý především pro své silné antibakteriální a antimykotické účinky. Je možné ho užívat dlouhodobě, ale není určen k vnitřnímu užití, protože působí toxicky. Pomáhá při nachlazení, mykózách, poranění kůže apod.

Tea tree oil je skvělým prostředkem proti mykózám a plísním. Jaké může mít nežádoucí účinky?

Tea tree olej – použití

Tea tree oil se velmi často využívá při aromaterapiích. Tea tree olej dokáže dezinfikovat místnost a zabránit šíření bakterií. Jeho inhalace zabrání nachlazení a působí i při zánětech dutin. Velmi dobré účinky má na kůži a používat se dá také jako tea tree olej na vlasy.

Neředěný lze bez potíží aplikovat na kůži, ale rozhodně ne na sliznici. Ředěný můžete použít i jako kloktadlo. Přidává se do šampónů, krémů i mastí. Aroma tea tree oleje je velmi výrazné, a proto někomu nemusí úplně sedět.

Léčebné účinky tea tree oleje

Velmi často se používá tea tree olej na akné, a jestliže nevíte, co použít na opar, aby to skutečně zabralo, tak vyzkoušejte tento olej i na něj. Na bolest v krku nebo nevábný dech vám může zabrat tea tree ve formě kloktadla, kdy smícháte pět kapek oleje s vodou. Podrážděné dásně se sklonem ke krvácení a zánětům potírejte roztokem tea tree ve vodě. Roztok s vodou použijte i na zubní povlak.

7 použití kokosového oleje. Odlíčí, vybělí zuby a je vynikající na vaření!

Při rýmě potírejte okolí nosu a při zánětech dutin inhalujte roztok asi s deseti kapkami tea tree oleje. Výborné účinky má tea tree olej i při laryngitidě a bronchitidě. Jestliže trpíte na nepříjemné boláčky v nose, potírejte je neředěným olejem.

Velmi dobře se tea tree olej osvědčil i na kožní problémy. Je účinný na mastnou pleť, bradavice, mírné popáleniny, akné, štípnutí hmyzem, desinfekci po přisátí klíštětem, kožní infekce, lupy a mastné vlasy. Účinkuje jako šampon na vši, a také se používá tea tree oil na mykózu.

Jeho použití je žádané i při různých gynekologických obtížích. Například na kvasinkové infekce nebo při nežádoucím svědění pochvy. Pomáhá ulevit při bolestech svalů a kloubů a působí i proti pásovému oparu.

Příznaky a léčba kvasinkové infekce: Nezapomeňte na partnera!

Další možnosti využití tea tree oleje

Tea tree oil můžete využít i v domácnosti, například k odstranění plísní v koupelnách, můžete ho přidat do pračky kvůli dezinfekci prádla, na WC atd. Tea tree olej se také hodí pro výrobu domácí dezinfekce.

Tea tree olej: použití u zvířat

Vzácný olej je možné využít i u zvířat. Psům nebo koním přináší úlevu od svědění nebo poranění kůže. Silné aroma odpuzuje hmyz a blechy. Opatrní buďte u koček, protože ty se často olizují a mohly by olej snadno polknout a přivodit si nepříjemné zdravotní komplikace.

Olej z čajovníku je díky svým unikátním a léčivých vlastnostem opravdu nepostradatelný a rozhodně patří do každé domácí lékárničky.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Tea tree olej: použití a účinky na lidské zdraví