Menu
WomanOnly
Snář

Incest ve snu. Proč se nám zdá o sexu s vlastní matkou?

Incest je tabu, které v nás spíše vyvolává hnus a odpor. Proč bychom tedy o něm měli uvažovat nebo dokonce snít? Jaké pak nastává překvapení, když prožijeme incest ve snu! Co nám vlastně takové sny sdělují? Máme se jich bát?

Nejčastější sny – incest do nich nepatří

Nejčastější sny zná většina z nás. Patří mezi ne svatba ve snu, těhotenství, létání ve snu, sny o výkalech, vypadané zuby ve snu, pády z výšky, jízda dopravními prostředky nebo třeba i uvíznutí ve výtahu. Často se nám také zdá o tom, co si přejeme. Některé sny nás ale mohou pořádně vyděsit! Kdo by si například přál sex s příbuzným ve snu, anebo prožívat v průběhu noci incest v přímém přenosu? O čem asi takové sny vypovídají? Poradíme vám!

Možná jste si již zvykli na vaše obvyklé sny, které se vám v průběhu života také opakují. Někdy vás třeba zaskočí i nějaká ta noční můra ve snu, která sice vzbuzuje velmi nepříjemné pocity, ale jak přišla, tak i odchází, pokud zrovna neprožíváte dlouhodobou krizi či silně stresující období. Jak si ale vysvětlit některé netypické sexuální sny nebo dokonce incest ve snu? Tento druh snů totiž vůbec nepatří mezi časté sny a leckoho může pořádně vyděsit. Člověka jako první napadne, že snad přece po ničem takovém ve skutečnosti netouží – proč se mu tedy o sexu s příbuzným zdá?

Na druhou stranu incest ve snu zrovna každý nepřizná. Lidé se za něco takového přirozeně stydí, a to i tehdy, pokud se jim o tom zdálo pouze ve snu. Možná tedy dokonce incest ve snu patří mezi častější sny, než by se ve skutečnosti mohlo zdát!

Nejčastější sny. O čem se lidem nejvíce zdá?

Sex s vlastním bratrem – proč se nám o tom zdá?

“Ve snu se mi zdálo, že jsem měla sex s vlastním bratrem,” svěřuje se Ilona. “Vůbec nechápu, proč se mi takové sny zdají. Incest je pro mě tabu, něco nezákonného a odporného, ve skutečnosti bych o nic takového nestála a bratr mě nikdy nezneužil. Stydím se za takové sny a nerozumím jim. Ve snu jsem prožívala rozkoš, ale v realitě po svém bratrovi sexuálně rozhodně netoužím! Proč se mi takové sny zdají?” ptá se maminka dvou malých dětí, kterou sen o incestu poměrně dost vyděsil.

Odpověď není tak jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Za snem o incestu může stát cokoliv. Může jít o nevyřešený vztah s bratrem, ale také o problémy v manželství nebo o neuspokojený sexuální život po narození dětí. Naše podvědomí si s námi někdy pěkně zahrává. To, že se jednomu člověku zdá o sexu s bratrem ještě neznamená, že stejný výklad snu bude platit také pro jinou ženu, o které se někdy zdálo totéž. Každý člověk prožívá svůj jedinečný životní příběh. Pro rozřešení otázky, proč se Iloně zdál tento sen, stačí rozebrat její současnou životní situaci a třeba i vysledovat, zda se jí takové sny nezdály opakovaně.

Výklad snu o incestu

Sex s bratrem ve snu neznamená, že bychom po něčem takovém toužili. Bratr Ilony jí asociuje takové stránky osobnosti, které Ilona postrádá u svého manžela. Ilonin bratr Robert je sympatický mladý muž, který je velmi pracovitý a zodpovědný, přesto není žádný suchar, dbá na svůj zevnějšek a umí se chovat k ženám. Ještě není ženatý, ale o ženy nemá nouzi. Iloně jen připomněl prototyp muže, který by se jí samotné také líbil. Sex s manželem po narození dětí už totiž Ilonu moc neuspokojuje a její manžel takzvaně “zfotrovatěl” a zpohodlněl. Teď už bude jen na Iloně, co se svým manželstvím udělá, ale sex s bratrem je rozluštěn a už ji nemusí trápit!

Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem

Sex s vlastním otcem nebo matkou – Freud by vám to vysvětlil!

Dalším šokujícím snovým zážitkem může být sex s vlastními rodiči ve snu, například sex s otcem nebo sex s matkou. Opět pro výklad takového druhu snu platí, že i kdyby šlo o stejné téma snu, pro každého člověka může znamenat něco zcela jiného. Pro někoho může sex s vlastní matkou ve snu znamenat nevyřešený vztah s matkou, nebo také s otcem. Může jít o typický Oidipovský komplex, který popsal známý psychiatr Sigmund Freud (1856 – 1939). V návaznosti na něj pak také vznikl Elektřin komplex, který se zase vztahuje na dívky. Freudův Oidipovský komplex tímto způsobem doplnil jeho kolega – psychoanalytik C. G. Jung (1875 – 1961). Tito dva pánové by vám určitě s přehledem vysvětlili co to znamená, když se vám objevuje incest ve snu.

Oidipův komplex a Elektřin komplex

Co je to vlastně Oidipovský komplex? Freud popsal vztah syna k matce – a s nenávistí či žárlivostí vůči otci. Označil jej jako Oidipův nebo Oidipovský komplex podle příběhu ztvárněném v antické tragédii. Ve zkratce – pokud nechodíte do divadla – Oidipus zavraždil vlastního otce a oženil se se svou matkou. Vše bylo předpovězeno – a věštba se naplnila. Stejný scénář ale může nastat i v opačném směru – i dcera může milovat svého otce a žárlit na matku – pak se tedy jedná o Elektřin komplex. Tyto komplexy zažíváme především ve svém dětství, a to v konkrétní vývojové fázi týkající se věku mezi 3 – 6 či 7 lety – ve falické vývojové fázi, kterou rovněž popsal Freud.

Falická vývojová fáze se týká poznávání vlastního pohlaví a toho, kdo jsme. Už nejsme na úrovní orální fáze, kdy sajeme mléko od matky a všechno strkáme do pusy, ani anální fáze, ve které se učíme chodit na nočník a přijímáme své tělo vylučující exkrementy, kterými bývají malé děti často tak uchváceny. Tato falická – pohlavní fáze je naší cestou k dospělosti a ne nadarmo se říká, že si podle vzoru vlastního rodiče opačného pohlaví vybíráme svého budoucího partnera, jak tvrdil S. Freud. Pokud si tedy neprožijeme přirozené vývojové fáze svého dětství, mohou nás pronásledovat i v dospělosti a promítat se do našich snů.

Nevyřešený vztah s matkou a noční můry o incestu

Za sny o sexu s rodiči často může i z hlediska Oidipova komplexu stát nevyřešený vztah s rodičem opačného pohlaví. Častou příčinou incestu ve snech je to, že nám příbuzný ve snu něčím připomíná objekt naší sexuální touhy a pouze nám tuto postavu supluje. Matka ve snu nemusí být skutečnou matkou, otec rovněž ne, může jít pouze o určitou analogii. To znamená, že když se mladému muži zdá, že spí s vlastní matkou, může jít třeba o asociaci se starší kolegyní z práce, která ho sexuálně přitahuje. On však neví, co s tím – kolegyně je vdaná a starší o 20 let – tedy by mohla být jeho matkou. A záhada o incestu ve snu je hned na světě.

Také ženě se může zdát, že ve snu měla sex s vlastní matkou. Tady se dá i uvažovat o tom, že matka pouze představovala některé její vlastní složky osobnosti. Tento sen měl nepochybně na něco upozornit. Buď třeba i na lesbické sklony snící ženy, anebo na to, že si má vyřešit osobní a vztahové problémy, protože se třeba v něčem chová stejně jako její matka, nebo prochází nějakou přechodovou fází svého života a podobně.

Archetypy ve snech podle Junga

Zajímavé je také pojetí výkladu snu z hlediska archetypů. Rodiče ve snu pro nás znamenají základní archetypální principy. Tyto archetypy popsal C. G. Jung. Matka neboli královna je starší, moudrá zkušená žena, která je na vrcholu své plodnosti. Už není nevinnou mladou dívkou, ale ještě ani ne moudrou stařenou. Většinou ukazuje pečující mateřské stránky a pomoc či radu v situacích, ve kterých potřebujeme pohladit, obejmout a ukázat zralou a kultivovanou ženskou sílu. Královna je silná žena, ale podléhá svému králi.

Král zase ukazuje otcovskou autoritu. Je to panovník, který má svou moc, rozhoduje, řídí a je zodpovědný a spravedlivý. Není to nezkušený a přehnaně divoký mladík, nemá už takovou potřebu boje, ale zároveň to není ještě vyzrálý a moudrý stařec. Přesto již své zkušenosti získal, vládne moudře a spravedlivě a představuje velkou oporu nejen pro svou ženu – královnu, kterou uctívá, ale také pro celou svou zemi.

Tyto snové archetypy nám mohou napovědět, která životní témata si máme vyřešit. Sex ve snu nemusí vždy představovat expanzi nízkých pudů, ale může jít také o transformační aspekt, který umožňuje kultivaci obsahu našeho nevědomí.

Ženské archetypy podle Junga a Wolfové. Který pasuje právě na vás?

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Incest ve snu. Proč se nám zdá o sexu s vlastní matkou?