Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak na bělení zažloutlého prádla? Všechny možnosti od slunce po Savo či peroxid

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

7. 2. 2022

To, co se postupně děje s bílým prádlem, je naprosto přirozené. Ne každému však takový zašlý look vyhovuje, a proto lidé vyvinuli různé způsoby bělení prádla. Uvažujete-li o oživení starších kousků ve svém šatníku, vyzkoušejte jednu z ověřených cest. Nejznámější je použití chlorového bělidla, ovšem záhy se dozvíte, proč byste se takovému bělení měli vyhýbat.

Postup bělení prádla Savem: poměr ředění by měl být kolem 1:10

Přípravky s chlorem, mezi které patří například Savo, Candeggina či americký Clorox, jsou rychle a snadno k sehnání ve většině drogerií. Jde někdy o specializované, jindy o multifunkční čisticí přípravky, které lze použít k bělení prádla v pračce.

Jak vybělit prádlo Savem? Pořiďte si konkrétní produkt Savo Perex, který je přímo určený na bělení zažloutlého či nevypratelně obarveného prádla. Do litru vody nalijte 75-100 ml bělidla a vzniklou směs aplikujte do bubnu pračky. Pak do přihrádky na prací prášek nasypte trochu prášku a zapněte program s předpírkou.

Nejste-li zastáncem bělení prádla v pračce, můžete prádlo v naředěném savu nechat hodinu či dvě odmočit a pak ho teprve vymáchat. Než se ale rozběhnete do drogerie pro chlorové bělidlo, čtěte dál. Máme totiž i různé jiné možnosti bělení prádla obarveného, trvale špinavého i toho, které jen časem zešedlo či zežloutlo.

Jak vybrat tu nejlepší sušičku na prádlo?

Proč není toto bělení prádla ekologické: Dopad chloru na planetu

Všechna varování na obalu jsou pravdivá: Savo a podobné žíraviny jsou agresivní jedy s biocidními účinky. Díky své žíravosti ostatně dokáží textil zbavit nežádoucích barevných odstínů. Problém však je, že cesty vody odpadní končí na různých místech celé planety Země a chlorové přípravky škodí přírodě i ve zředěném stavu.

Onen agresivní prvek chlor je za normálních podmínek plyn. Výrobci dezinfekcí jej ze vzduchu dostávají do tekutého skupenství v podobě chlornanů. Chlor se z tekutiny zase uvolňuje, a proto při používání bělidla dýcháte jedovaté výpary. To, co se vypařit nestihne, zabíjí mikroorganismy ve vodě.

Přesněji řečeno, doma užívaná chlorová bělidla by díky nestálosti chloru neměla škodit přírodě, používají-li se jen v doporučených množstvích. Zaměřte se hlavně na snížení poptávky po produktech továren, kde se chlor používá ve velkém. Chlor se totiž ve vodě navíc může spojovat s jinými odpadními chemikáliemi, které vypouštějí ty samé průmyslové závody. Tím vznikají i jedovaté látky.

Bělení prádla hydroxidem sodným

Prádlo se dá bělit také například hydroxidem sodným, tedy louhem neboli „krtkem” na čištění odpadů. Toto je silně žíravá látka, se kterou je třeba manipulovat velmi opatrně.

Hydroxid sodný ve vodě může zabíjet plankton a jiné mikroorganismy, zjištěno bylo i poškození na tělech ryb. V kanalizaci by měl aspoň být dost naředěn, aby se takové účinky minimalizovaly – nejde tu o konkrétní prvky jako u chloru ale o zásadité pH. Horší je to, pokud máte třeba septik. Tam mohou zásadité látky působit problémy. Nějaká zátěž na životní prostředí tam ve výsledku je, obzvlášť když přihlédneme k tomu, kolik domácností tyto látky používá.

Pokud použijete k bělení prádla Savo nebo jiné chlorové bělidlo, používáte zároveň i louh. Ten je totiž naprosto nutný pro výrobu bělidla. Je tudíž naprosto zbytečné, nerozumné a nesmyslné do pračky sypat krtka.

Jak často prát ložní prádlo a jak se o něj starat?

Bělení prádla peroxidem vodíku a přípravky na jeho bázi

Chlorová bělidla frčí hlavně v USA, kde je můžeme najít v téměř každé domácnosti. V Evropě se poměrně často užívají i bělidla na bázi peroxidu vodíku či jiných látek, které mají podobné účinky. Peroxid je slabší na vymývání barvy než chlor, ale fleků od nečistot vás zbaví a navíc na rozdíl od chlornanů nenarušuje strukturu samotné látky.

Peroxid vodíku se rozkládá pouze na vodík a kyslík, ze kterého je složen. Tím pádem jde o ekologičtější alternativu chlorových bělidel, i když nemusí být úplně nevinný. Je také třeba dát si pozor, jestli peroxidové bělidlo z drogerie neobsahuje nějakou jinou látku, která škodí přírodě. Pokud ne, můžete si rychle a snadno koupit takové bělidlo a použít je podle návodu na obalu.

Stejně levné a rychlé je i pořízení samotného peroxidu, který má v domácnosti i jiná využití. Kupte si 3% roztok peroxidu vodíku, rozhodně ne silnější. Můžete s ním z prádla odstranit těžko vypratelné skvrny, když je s ním polijete a pak prádlo hodíte do pračky. Nebo jej použijte na bělení přidáním dvou lžic do přihrádky na prací prášek u pračky.

Domácí bělení zapraného prádla citronem či octem

Produkty z drogerie nejsou jedinými prostředky k bělení prádla. Domácí zásoby obsahují zpravidla minimálně jednu z věcí, která také dokáže eliminovat nežádoucí pigmenty z textilu. Tyto látky se mohou zdát slabší, ale díky nim je bělení prádla přírodní a dostupné každému. Na zesvětlení zašlého bílého prádla bezpochybně fungují.

Bělení prádla kyselinou citronovou je stará známá babská rada, která snad nikdy nezklamala. Můžete použít koncentrovanou kyselinu nebo i obyčejnou citronovou šťávu. Dva decilitry citronové šťávy zvládnou pokrýt objem prádla, který se vejde do běžného kbelíku na vytírání. Prádlo nechte půl hodiny až hodinu ve směsi citronu, vody a trochy saponátu, pak ho můžete vyprat ve vodě.

Podobně funguje také bělení prádla octem, který můžete v malých dávkách pravidelně přidávat i do pračky. Pach octa vám možná nelahodí, ale nemusíte se obávat. Četné napouštění a vypouštění v rámci pracího programu zajistí, že neucítíte nic. Ocet je koneckonců také dobrý jako alternativa šamponu, a vlasy po něm také většinou nepáchnou.

Jak prát prádlo? Máme pro vás přehled podle materiálů

Prádlo můžeme vybělit i práškem na pečení či práškem proti horečce!

Milovníci pečení mohou vyzkoušet bělení prádla kypřicím práškem do pečiva, který jistě mají ve spíži. Nebo bělení prádla jedlou sodou. Obojí je častou součástí kuchyňských zásob a v pračce funguje podobně. K pracímu prášku přidáte dvě lžíce toho či onoho a o zbytek se postarají přirozené chemické reakce.

Možná vás překvapí bělení prádla acylpyrinem. Je to tak, tento prášek na nachlazení to také umí. Jde o kyselinu acetylsalicylovou, u které bělení funguje na podobné bázi jako u kyseliny citronové. Aby však nastal požadovaný efekt, musíte použít jeden prášek na každý litr vody, což je škoda tabletek. Navíc větší množství léčiv v odpadní vodě je riziko pro ekosystém. Držte se raději jiných rad.

Jak vyprat spodní prádlo, aby neztratilo tvar

Metoda našich babiček: Bělení prádla šmolkou

Pokud používáte fialový šampon na vlasy, určitě tento efekt znáte. Díky přidaným modrým tónům žlutá přestane být vidět a začne vypadat spíše jako bílá. Stejně se používala, a někde dosud používá, šmolka. Toto modré barvivo můžete použít na zažloutlé prádlo a vytvořit tak optický efekt čistě bílé barvy.

Bělení prádla sluncem – jen vyvěsit a čekat

Je ještě jedna alternativa, a ta nevyžaduje namáčení v žádných látkách nýbrž sluneční záření. Opět jde o efekt, kterého jste si mohli všimnout na svých vlasech. Jak všichni víme, vlasy vystavované slunečním paprskům se postupně zesvětlují, a naše pokožka by to pravděpodobně dělala taky, kdyby na svou obranu nezačala tvořit melanin.

Tento způsob bělení prádla je vlastně nejlevnější. Stačí vám jen zahrada se šňůrami na prádlo a několik dní bez deště. Oblečení můžete nechat slunit, jak dlouho potřebujete, a pokud na něm jsou nevypratelné skvrny, i ty díky působení UV paprsků mohou zmizet. Bělení můžete trochu urychlit tím, že prádlo před pověšením namočíte a přidáte trochu citronu.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak na bělení zažloutlého prádla? Všechny možnosti od slunce po Savo či peroxid