Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak poznat potrat? Známé příznaky podle délky těhotenství

Adéla Lišková

Adéla Lišková

14. 9. 2018

Potrat je nejen nemilou záležitostí pro nastávající maminky, tatínky a další příbuzenstvo, ale pokud se neodhalí včas, v některých může po sobě zanechat i vážné zdravotní komplikace. Jak ho ale rozpoznat? Víme, jaké jsou nejčastější příznaky potratu.

Kdy dochází k potratu

Potratem, kterému se odborně říká abortus, se rozumí ukončení těhotenství v prvních 24 týdnech těhotenství. Může jít umělý potrat vyvolaný interrupcí, provedenou chemický látkou či chirurgickým zákrokem, ale také o samovolný, odborně spontánní potrat.

Podle statistik potká samovolný potrat zhruba 10-15 % těhotných žen, číslo však může být ve skutečnosti vyšší, jelikož u některých žen může dojít k potratu ještě dříve, než si vůbec všimnou, že jsou těhotné.

Mimoděložní těhotenství. Co zvyšuje riziko a jak jej lze léčit?

Samovolný potrat – příznaky

Samovolný či spontánní potrat lze dále dělit na raný potrat, který nastává v prvním trimestru, tedy v prvních dvanácti týdnech, a pozdní potrat, kterým se označuje samovolné ukončení těhotenství v druhém trimestru. Rovněž příznaky se liší podle délky těhotenství, mají však společných mnoho znaků, které je vždy potřeba brát jako znamení, že něco nemusí být v pořádku.

Příznaky raného potratu

Raný nebo také časný potrat začíná úpornými bolestmi z děložních stahů. Kromě pánevních křečí a bolesti v podbřišku se mohou objevit i průjmy a zvracení. Takové příznaky však mohou provázet i začínající těhotenství, nicméně pokud se k bolestem přidá i krvácení z dělohy, pak je velká pravděpodobnost, že je něco špatně.

To proudí z oblasti, kde se plodové vejce odlučuje od tzv. deciduy, tedy sliznice dělohy. Samovolný potrat může ohlašovat i krvácení samotné, přičemž může ustávat a zase znovu vracet. Zejména pokud krvácíte delší dobu, není dobré tento symptom podceňovat a raději hned vyrazit do nemocnice.

Antikoncepce zdarma, a nejen to. Jak aktivistky bojují proti potratům

Časné příznaky potratu

Varovným znamením pro časný potrat je také je náhlé vymizení těhotenských příznaků, které během těhotenství nabraly na intenzitě, ať už se jedná například nateklá prsa či těhotenské chutě. I v tomto případě je lepší zajít za lékařem, který provede vyšetření ultrazvukem.

Pokud totiž mrtvý plod zůstane v děloze více jak čtyři týdny, může dojít ke zdravotním komplikacím. Nemusí k nim samozřejmě dojít, nicméně po prodělaném potratu by žena měla být v péči lékařů, kteří určí další postup.

Jak poznat hrozící potrat

Při sebemenším podezření je dobré navštívit lékaře také z toho důvodu, že může jít o příznaky hrozícího potratu, který se projevuje zejména krvácením. Těhotenství je pak ještě obvykle možné zachránit klidem na lůžku a podáváním léků.

Kdy je ten nejlepší čas na dítě?

Jak potrat začíná

Začínající potrat, který se ovšem může ve výjimečných případech zastavit, je charakteristický silnými děložními stahy a bolestmi. V jeho případě lékaři určí další vhodný postup. Pokud nedošlo k vypuzení celého plodového vejce (nekompletní potrat), je nutné, aby lékaři vyprázdnili děložní dutinu, jinak je ohroženo zdraví ženy.

Nechci děti kvůli uhlíkové stopě. Jaké jsou další důvody, proč dnešní mladí nechtějí mít děti?

Příznaky pozdního potratu

Rovněž pozdní potrat se zprvu ohlašuje bolestmi, nicméně po nich následuje místo krvácení odtok plodové vody. O něco později tělo vyloučí i samotný mrtvý plod a plodové obaly. V tomto případě se už bohužel nedá nic dělat, i zde je však nutná péče lékařů, pro případ, že by šlo o nekompletní potrat.

Zamlklý potrat – příznaky

Problematickým typem potratu je pak zamlklý potrat, kdy se plod přestane vyvíjet a odumře, avšak tělo si myslí, že je vše v pořádku, tudíž nevysílá žádné signály. Zamlklý potrat pak dokáže odhalit gynekologická prohlídka ultrazvukem, kdy lékař zpozoruje neadekvátní velikost plodu a nerozpozná bušení srdce. Proto je nutné během těhotenství pravidelné prohlídky absolvovat.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak poznat potrat? Známé příznaky podle délky těhotenství