Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Jak se projevuje koronavirus: Za jak dlouho se objeví první příznaky?

Příznaky koronaviru nemusí být někdy zcela jasné. Jak vlastně poznáme, že jsme se nakazili a za jak dlouho od nákazy se u nás objeví projevy nemoci Covid-19? Protože se u každého člověka nákaza koronavirem projevuje jinak, pojďme si shrnout nejčastější příznaky, kterým byste určitě měli věnovat pozornost.

Jak se projevuje coronavirus? Začíná to horečkou

Horečka nad 38°C patří mezi prvotní příznaky nákazy koronavirem. Obvykle se k ní přidávají bolesti svalů a kloubů, bolesti hlavy, únava, schvácenost a zimnice. Člověk si může připadat, jako kdyby dostal chřipku. Uvádí se, že už den či dva před atakem horečky se u nakažených osob mohou objevovat trávicí obtíže, například průjem či žaludeční nevolnost a zvracení.

K horečce se postupně také přidá neproduktivní a suchý kašel. Člověk nakažený koronavirem obvykle nemívá rýmu a neprodukuje žádné hleny. Kašel může být obtěžující a vést až k dechové tísni a pocitu dechové nedostatečnosti. Pokud zvládnete týden s lehčími příznaky a klesne vám teplota, je to určitě dobrá známka toho, že jste na cestě k uzdravení.

Covid-19 a těžký průběh: Poznáte to po týdnu

U těžkého průběhu ale dochází k postižení plic a obvykle 8 až 10 den už člověk nemůže dýchat a volá si rychlou záchrannou službu. Je pak důležité, aby lékaři odvedli svou práci a napojili člověka na příslušné dýchací přístroje nebo mu podávali kyslík. Záleží na tom, v jakém stavu člověk skutečně je. Těžký zápal plic může být pro člověka velice nebezpečný.

Vzhledem k náročné a záslužné práci zdravotníků se nyní doporučuje, aby lidé nevolali na linku 112 a nepožadovali testování na koronavirus při lehkých příznacích a nejasném podezření na nákazu koronavirem pouze pro svůj vlastní klid. Každý pacient nevyžaduje hospitalizaci a je třeba nechat místo pro ty, kteří to opravdu potřebují.

Koronavirus: Inkubační doba může být i kratší než 2 týdny

První nápor příznaků se může objevit i po dvou týdnech od prvního kontaktu s koronavirem. I když je inkubační doba obvykle minimálně 14 dnů, onemocnění Covid-19 se může projevit i dříve, zpravidla i do týdne od nákazy. Testovaný člověk je pak sledován a opakovaně testován, protože od prvních příznaků až po samotné uzdravení může urazit dlouhý kus cesty. Onemocnění trvá i řadu týdnů, zpravidla 6 – 8 týdnů.

Koronavirus se přenáší nejvíce v době, kdy ještě pacient nemá žádné příznaky a také i dlouhou dobu poté. Zdravotníci z nemocnice propouštějí teprve uzdravené osoby, které mají negativní test na koronavirus, protože by mohli nadále virus šířit. Právě z toho důvodu lidé zůstávají tak dlouho v karanténě. Chraňte sebe i druhé a dělejte vše proto, abyste předešli nákaze. Možnosti, jak se chránit před koronavirem, tu jsou.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se projevuje koronavirus: Za jak dlouho se objeví první příznaky?