Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Jak se vyrovnat se ztrátou psa. Nestyďte se za smutek

Jana Langová

Jana Langová

9. 4. 2018

Psi jsou nerozluční společníci člověka a pro mnoho pejskařů i součást rodiny. Není se čemu divit: sdílejí s námi všechny radosti i kotrmelce, rozeženou chmury a věrně nás chrání. Jejich odchod je proto těžké překonat. Jak se vyrovnat se ztrátou psa?

Jak se vyrovnat se ztrátou psa

Se smrtí mazlíčka se každý člověk vyrovnává po svém. Někdo to přijme jako přirozenou součást života, jiného to trápí ještě měsíce poté. Ani jeden přístup není špatně.

Obecně se truchlení dá rozdělit do tzv. pěti fází smutku. Některé u vás mohou trvat dlouho a neustále se vracet, jiné ani nepřijdou. Můžete je dokonce prožít v jiném pořadí.

Hodně záleží na tom, jakou máte povahu a na okolnostech úmrtí pejska. Na pohodě nepřidá ani když se to stane ve špatném období, kdy máte pocit, že se všechno hroutí.

1. Odmítání

Jakmile se dozvíte tu strašnou zprávu, může se stát, že se jí budete snažit popřít, odmítnout její pravdivost. „To nemůže být pravda, to není možné, určitě došlo k omylu…“

2. Vztek

V druhé fázi se ve vás probudí vztek. Na všechno a na všechny. Budete hledat odpověď na základní otázku proč, což vás může dovést až k výčitkám. Můžete cítit zodpovědnost za odchod vašeho pejska, vyčítat si nedostatek péče.

Snažte se nesklouzávat k sebevýčitkám ani k obviňování ostatních členů rodiny. Určitě jste udělali všechno, co bylo ve vašich silách a zařídili jste pejskovi hezký život plný zážitků a pohodlí.

3. Smlouvání

Pokud jste se nejprve dozvěděli o nevyléčitelné nemoci vašeho mazlíčka a jeho postupného odchodu, můžete dojít do fáze smlouvání. Budete se snažit najít různé alternativy, oddálit smrt. Někteří lidé se mohou začít obracet k Bohu.

4. Deprese

Těžká zpráva na vás dopadne se vší intenzitou. V tuhle chvíli si lidé uvědomují nevyhnutelnost smrti a bolestnou realitu. Dostavuje se apatie, nechuť k jídlu, pláč, úzkost a beznaděj.

Pokud ve svém okolí máte člověka procházejícího fázi deprese, nedoporučuje se ho rozveselovat nebo naopak obviňovat z přehánění a příliš dlouhého smutnění. Jedná se o důležitou součást smutku, kterou si musí projít. Někteří lidé potřebují dlouhý čas.

Stává se i to, že se někdo na fázi deprese zasekne a točí se v kruhu. V takovém případě je potřeba přemýšlet o vyhledání odborné pomoci.

5.Přijetí

Poslední fází je smíření se se ztrátou milovaného mazlíčka. Na bolest a jeho odchod sice nezapomenete, ale budete schopní to všechno vnímat racionálně a bez negativního nádechu. Při vzpomínání vás nepřepadne těžký smutek, ale naopak krásné vzpomínky.

Jak překonat ztrátu psa

Jak vidíte, vyrovnávání se se ztrátou je vysoce individuální záležitost, která každého jinak zasáhne. Jak zvládnout smrt psa co nejlépe?

Nejdůležitější je dát průchod svým pocitům. Nestyďte se být smutní a ztrátu obrečet. Pejsek vás doprovázel po dlouhou dobu, byl součástí vaší „smečky“, a proto je smutek po jeho odchodu naprosto přirozenou věcí. Nesnažte se předstírat, že vás to vůbec nezasáhlo.

Možná se setkáte s různými poznámkami okolí, které vás nebude chápat. „Vždyť je to jenom zvíře,“ a podobně. Vůbec si z takových řečí nedělejte hlavu. Vy víte, co pro vás váš pes znamenal, na smutek máte právo.

Pokud máte pocit, že váš smutek je bezvýchodný a příliš silný a trápíte se dlouho, nebojte se vyhledat pomoc psychologa. S mazlíčky si vytváříme pevné pouto, které se rovná poutu s jiným člověkem, proto se není za co stydět.

Jak přežít smrt pejska – nový člen smečky

Ze smrti svého společníka se nijak neobviňujte. Žádné „coby, kdyby“ nic nezmění. Místo toho vzpomínejte na krásné chvíle a poděkujte mu za všechno, co pro vás udělal. Uvidíte, že se se vším postupně vyrovnáte. Dejte si čas.

A jak jinak se vyrovnat se ztrátou mazlíčka než pořízením jiného? Věřte tomu, že to funguje! Možná si zpočátku budete připadat, jako když zrazujete svého předchozího miláčka, to jsou normální pocity. Ale uvidíte, že vás nová chlupatá kulička v domácnosti nadchne.

Doporučuje se vybrat si jinou rasu, abyste neměli tendence srovnávat nového psa s předchozím. Pejsci tohle umí vycítit a bývají pak zmatení, protože chápou, že něco nesplňují, ale absolutně netuší co.

Jak se vyrovnat se smrtí domácího mazlíčka

Na stejném principu funguje i vyrovnání se se ztrátou jiných mazlíčků, nejenom pejsků. Důležité je si uvědomit svůj smutek, nepotlačovat ho a nechat ho se přirozeně rozvinout a prožít ho.

Promluvte si s dětmi

Pokud v rodině máte děti, určitě před nimi smrt pejska neskrývejte. Neříkejte jim, že utekl nebo se ztratil, mohly by si to dávat za vinu, že pes utekl, protože se o něj špatně starali a podobně. Místo toho si s nimi promluvte na rovinu.

Vysvětlete jim, že každý jednou umře a i zvířátko na konci krásného a šťastného života odchází do nebe, kde bude spokojené. A že není třeba se za jeho smrt obviňovat, protože jste udělali všechno, co bylo ve vašich silách.

Pomozte dítěti se se ztrátou vyrovnat, zbytečně na něj netlačte. Některé děti to prožívají obzvlášť citlivě.

Co dělat při úmrtí psa – praktické rady

Možná vás jako první napadne svého společníka pohřbít u vás na zahradě nebo v nedalekém lese. Ačkoliv je to naprosto pochopitelné, je třeba si uvědomit, že tím porušujete zákon. Les není vaším pozemkem a naopak ani na vašem pozemku si nemůžete jen tak vykopat hrobeček.

Čtyři roky stará vyhláška totiž upravuje možnosti pohřbívání mazlíčků. Místo se musí nacházet nejméně 100 metrů od domu a zároveň 50 metrů od sousedního pozemku. Je jasné, že pokud nemáte obrovský pozemek, jde o nesplnitelný úkol…

Místo zakopávání zařiďte převoz veterinární pohřební službou a vyberte svému pejskovi místo na některém ze zvířecích hřbitovů. Variantou je také kremace, po které dostanete urnu s ostatky.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se vyrovnat se ztrátou psa. Nestyďte se za smutek