×
WomanOnly

Jak se vyrovnat se ztrátou psa. Nestyďte se za smutek

Jak se vyrovnat se ztrátou psa

Psi jsou nerozluční společníci člověka a pro mnoho pejskařů i součást rodiny. Není se čemu divit: sdílejí s námi všechny radosti i kotrmelce, rozeženou chmury a věrně nás chrání. Jejich odchod je proto těžké překonat. Jak se vyrovnat se ztrátou psa?

Jak se vyrovnat se ztrátou psa

Se smrtí mazlíčka se každý člověk vyrovnává po svém. Někdo to přijme jako přirozenou součást života, jiného to trápí ještě měsíce poté. Ani jeden přístup není špatně.

Obecně se truchlení dá rozdělit do tzv. pěti fází smutku. Některé u vás mohou trvat dlouho a neustále se vracet, jiné ani nepřijdou. Můžete je dokonce prožít v jiném pořadí.

Hodně záleží na tom, jakou máte povahu a na okolnostech úmrtí pejska. Na pohodě nepřidá ani když se to stane ve špatném období, kdy máte pocit, že se všechno hroutí.

1. Odmítání

Jakmile se dozvíte tu strašnou zprávu, může se stát, že se jí budete snažit popřít, odmítnout její pravdivost. „To nemůže být pravda, to není možné, určitě došlo k omylu…“

2. Vztek

V druhé fázi se ve vás probudí vztek. Na všechno a na všechny. Budete hledat odpověď na základní otázku proč, což vás může dovést až k výčitkám. Můžete cítit zodpovědnost za odchod vašeho pejska, vyčítat si nedostatek péče.

Snažte se nesklouzávat k sebevýčitkám ani k obviňování ostatních členů rodiny. Určitě jste udělali všechno, co bylo ve vašich silách a zařídili jste pejskovi hezký život plný zážitků a pohodlí.

3. Smlouvání

Pokud jste se nejprve dozvěděli o nevyléčitelné nemoci vašeho mazlíčka a jeho postupného odchodu, můžete dojít do fáze smlouvání. Budete se snažit najít různé alternativy, oddálit smrt. Někteří lidé se mohou začít obracet k Bohu.

4. Deprese

Těžká zpráva na vás dopadne se vší intenzitou. V tuhle chvíli si lidé uvědomují nevyhnutelnost smrti a bolestnou realitu. Dostavuje se apatie, nechuť k jídlu, pláč, úzkost a beznaděj.

Pokud ve svém okolí máte člověka procházejícího fázi deprese, nedoporučuje se ho rozveselovat nebo naopak obviňovat z přehánění a příliš dlouhého smutnění. Jedná se o důležitou součást smutku, kterou si musí projít. Někteří lidé potřebují dlouhý čas.

Stává se i to, že se někdo na fázi deprese zasekne a točí se v kruhu. V takovém případě je potřeba přemýšlet o vyhledání odborné pomoci.

5.Přijetí

Poslední fází je smíření se se ztrátou milovaného mazlíčka. Na bolest a jeho odchod sice nezapomenete, ale budete schopní to všechno vnímat racionálně a bez negativního nádechu. Při vzpomínání vás nepřepadne těžký smutek, ale naopak krásné vzpomínky.

Jak překonat ztrátu psa

Jak vidíte, vyrovnávání se se ztrátou je vysoce individuální záležitost, která každého jinak zasáhne. Jak zvládnout smrt psa co nejlépe?

Nejdůležitější je dát průchod svým pocitům. Nestyďte se být smutní a ztrátu obrečet. Pejsek vás doprovázel po dlouhou dobu, byl součástí vaší „smečky“, a proto je smutek po jeho odchodu naprosto přirozenou věcí. Nesnažte se předstírat, že vás to vůbec nezasáhlo.

Možná se setkáte s různými poznámkami okolí, které vás nebude chápat. „Vždyť je to jenom zvíře,“ a podobně. Vůbec si z takových řečí nedělejte hlavu. Vy víte, co pro vás váš pes znamenal, na smutek máte právo.

Pokud máte pocit, že váš smutek je bezvýchodný a příliš silný a trápíte se dlouho, nebojte se vyhledat pomoc psychologa. S mazlíčky si vytváříme pevné pouto, které se rovná poutu s jiným člověkem, proto se není za co stydět.

Jak přežít smrt pejska – nový člen smečky

Ze smrti svého společníka se nijak neobviňujte. Žádné „coby, kdyby“ nic nezmění. Místo toho vzpomínejte na krásné chvíle a poděkujte mu za všechno, co pro vás udělal. Uvidíte, že se se vším postupně vyrovnáte. Dejte si čas.

A jak jinak se vyrovnat se ztrátou mazlíčka než pořízením jiného? Věřte tomu, že to funguje! Možná si zpočátku budete připadat, jako když zrazujete svého předchozího miláčka, to jsou normální pocity. Ale uvidíte, že vás nová chlupatá kulička v domácnosti nadchne.

Doporučuje se vybrat si jinou rasu, abyste neměli tendence srovnávat nového psa s předchozím. Pejsci tohle umí vycítit a bývají pak zmatení, protože chápou, že něco nesplňují, ale absolutně netuší co.

Jak se vyrovnat se smrtí domácího mazlíčka

Na stejném principu funguje i vyrovnání se se ztrátou jiných mazlíčků, nejenom pejsků. Důležité je si uvědomit svůj smutek, nepotlačovat ho a nechat ho se přirozeně rozvinout a prožít ho.

Promluvte si s dětmi

Pokud v rodině máte děti, určitě před nimi smrt pejska neskrývejte. Neříkejte jim, že utekl nebo se ztratil, mohly by si to dávat za vinu, že pes utekl, protože se o něj špatně starali a podobně. Místo toho si s nimi promluvte na rovinu.

Vysvětlete jim, že každý jednou umře a i zvířátko na konci krásného a šťastného života odchází do nebe, kde bude spokojené. A že není třeba se za jeho smrt obviňovat, protože jste udělali všechno, co bylo ve vašich silách.

Pomozte dítěti se se ztrátou vyrovnat, zbytečně na něj netlačte. Některé děti to prožívají obzvlášť citlivě.

Co dělat při úmrtí psa – praktické rady

Možná vás jako první napadne svého společníka pohřbít u vás na zahradě nebo v nedalekém lese. Ačkoliv je to naprosto pochopitelné, je třeba si uvědomit, že tím porušujete zákon. Les není vaším pozemkem a naopak ani na vašem pozemku si nemůžete jen tak vykopat hrobeček.

Čtyři roky stará vyhláška totiž upravuje možnosti pohřbívání mazlíčků. Místo se musí nacházet nejméně 100 metrů od domu a zároveň 50 metrů od sousedního pozemku. Je jasné, že pokud nemáte obrovský pozemek, jde o nesplnitelný úkol…

Místo zakopávání zařiďte převoz veterinární pohřební službou a vyberte svému pejskovi místo na některém ze zvířecích hřbitovů. Variantou je také kremace, po které dostanete urnu s ostatky.17 Komentáře Jak se vyrovnat se ztrátou psa. Nestyďte se za smutek

 1. 9.2.2020 mi zemrel muj zlaty retrivr Alexíček, v kvetnu by slavil 13.narozeniny. Pan doktor vzdycky rikal: Alexíku, kdyby jsi byl tak zdravy, jak jsi hodny.. Nejvic me mrzi, ze zemrel pri epileptickem zachvatu, prala jsem mu alespon klidny odchod ve spanku 🙁 bylo to vsechno moc rychle a ja do posledni chvile doufala v zazrak..
  Mam doma tyden noveho pejska z utulku a vsechno je jen horsi. Ne kazdemu to bohuzel pomuze 🙁 nemuzu se s Alexkovym odchodem porad smirit..

 2. Včera jsme doprovázeli naší Hildinku na její poslední cestu k veterináři.Byl to úžasný pejsek, čínský naháček, velmi citlivé i hravé povahy.Moc nám schází. Bylo jí 13 a 1/2 roku, měla rakovinu.

 3. Včera jsme nechali uspat naši bisonka Nessinku. Bylo jí jenom 10 let. Urputné bojovala půl roku s těžkou cukrovkou. Byla ba inzulinu. Přestávala vidět, zvracela, minimálně pila. V poslední době jen polehavala a její koralkove oči na nás bezmocně koukaly. Ten smutek je nepředstavitelný, pochopí jen ten, co zažil.

 4. Dnes dopoledne jsem musela dát uspat svou fenečku. Měla 13,6 let a byla německý ovčák. Strašně mi to trhá srdce a dost špatně se s tím vyrovnávám. Za 3 měsíce měla 3 mrtvičky a včera dopoledne zničehonic už nevstala, ale pořád se snažila. Byla to bojovnice, která se nevzdává a bojovala do posledního dechu. Neskutečně moc mi chybí…Měla dost svojí povahu, která se normálně moc nevidí. Strašně si to dávám za vinu, vše mi ji připomíná a pořád ji doma hledám…

 5. Mela sem psa Bena bylo mu 12let, ald z vaznych zdravotnich divodu sme ho museli nechat uspat, vcera to byl tyden, ale porad mam vicitky, jestli sem udela vse nechtela sem aby trpel bolestmi, porad mi moc chyby, a chybet bude, jineho nechci

 6. dnes jsem musela dát uspat moji fenku Barunku…měla rakovinu a už začla být apatická a nejedla, jen spala…moc to bolí, ale ujišťuji se, že jsem pro ni udělala to nejlepší co jsem mohla…

 7. V pátek jsme nechali uspat naší fenecku Natalku, měla krásných 15 let. Kříženec ovčáka s retrivrem. Je to hrozně poznat ten správný čas. Tetka si to vyčítá a strašně mi chybí. Je to nevratny krok. Zároveň ale vím že už to bylo špatně.

 8. Dneska jsem musela nechat uspat svoji fenku Sáru. Bylo jí 14 let. Jsem v prvnim trimestru takže nepredstavitelný smutek.

 9. Náš jorkšírek Filip zemřel před necelými 3 týdny. Bylo mu přes 13 let. Odešel mu organismus, do poslední chvíle viděl, slyšel, chodil, venčil se. Vůbec jsme nebyli připravení, že je tak vážně nemocný, šli jsme s ním jako obvykle na veterinu, že má nějaké problémy. Pejsek se tam navíc ještě těšil, vyloženě se hrnul do ordinace, byl naučen na pamlsek. Po vyšetření se ukázalo, že má vážné problémy a dva dny poté jsme ho nechali uspat, měl velké bolesti. Je to hrůza, kdo to nezažil, nemůže nikdy pochopit, jaká je to ztráta a bolest. Pořád ho vidíme, moc nám chybí.

 10. Dnes mi umřela fenka jorkšírský teriér. Měla 16 roků a 8 měsíců. Bojovala 7 měsíců s kolikou ledvin. Byla to moje bojovnice a moc,moc jsem ji měla ráda!!

 11. Před třemi měsíci se mi ztratil pes. Kříženec jezevčíka,Bobo se jmenoval. Každý večer probrečím a mám pocit,jako by mě nikdo nedokázal pochopit. Tak strašně to bolí,že to nedokážu říct nahlas,ani před kamarádkou. Už nevím,jak si pomoct.

 12. Nám první pejsek zemřel před 33lety, chytrý, čistokrevný německý ovčák.Co ten dovedl vymyslet za lumpárny.Dnes máme už čtvrtého pejska, pokaždé hodně pejsků v jednom, každý jinak bezvadný, ale ten první je do dnes nejvzpomínanější.

 13. Moc mě to mrzí úplně Vás chápu mě fenka umřela v skoro 9 letech 27.8.2017 a do teď to moc bolí ještě jsem se s tím nesmířila

 14. Mě umřel pejsek, boxer, 25.8.2017. Bylo mu 9 a čtvrt roku. Už jiného nechci. Byl to opravdu člen rodiny a kamarád… Bolí to pořád. I teď mám slzy v očích..

 15. Milá Ivko.
  Je mi velmi líto Vás i Vašeho kocourka. 18 let je ale skutečně nádherný věk. To klobouk dolů a je vidět, že i když hodně bojoval tak vězte, že jenom proto, aby tu právě s Vámi mohl být tak dlouho. Bylo mu s Vámi jistě krásně. Ta bolest bude bohužel trvat ještě moc moc dlouho. Držte se a za smutek se nestyďte, všechny emoce určitě ven. Ony i ty slzy léčí.

 16. Dnes, 9.4. jsou to čtyři týdny, co umřel můj kocourek Mazel.Věrný společník a kamarád, který mě provázel životem 18 let. Stále ho všude vidím, na verandě, na dvoře, na střeše, stále ho všude slyším. Tak chytrý a rozumný kocourek už snad neexistuje. Je pravda, že „odcházel“ dlouho, byl to bojovník, ale stáří ho asi nakonec dostihlo. 11. března, to byla docela hezká neděle, ještě se chvilku vyhříval na předjarním sluníčku. Strašně moc mi chybí ….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*