Menu
WomanOnly
Domácnost

Jak se zbavit octomilek. Pár rad jak je odpudit

S bezradným povzdechem si vzpomínám na letošní pozdní léto a podzim plný zavařování. Bytem se mísily vůně sušených jablíček a hrušek, ve skleničkách už stydly dětské výživy a na plotně bublal hruškový sirup. Požehnaná úroda. Ale také požehnaně octomilek.

A ještě dlouho poté, co zmizely všechny zavařeniny ve sklepě, jsem pozorovala na kuchyňské lince octomilky, které byly den ode dne větší. Marný boj!?

Nejúčinnější zbraní je čistota

Dbejte na to, aby se nikde volně na stole nepovalovalo čerstvé ovoce. Raději je dejte do chladu spižírny nebo do ledničky. Přezrálé ovoce octomilky přitahuje.

Ovocné šťávy, především ty doma vyráběné bez použití chemických konzervantů octomilky milují. Proto je důležité mít je uzavřené a zvenku čisté.

Pokud zavařujete, důkladně a hlavně rychle po skončení ukliďte a vyneste všechny slupky, odřezky apod. Octomilky je snadno najdou i v kuchyňském koši.

Bohužel se v letních měsících rády vrhnou i na přírodní mošty a alkohol (hlavně víno). Všechny nedopité láhve patří do ledničky.

Jak se zbavit octomilek? Okořeňte je!

Mucholapky, biolitové pásky a jiné návnady

Vždycky mi přišlo, že je mušky prostě oblétnou a najdou si, co potřebují, ale jako malá pomoc také nejsou špatné. A tak skočte do drogérie a vybavte svoji domácnost.

Vyzkoušet můžete také jednu prastarou radu na hubení hmyzu: Do sklenice od vína nalijeme trochu lihu. Láhev položíme vodorovně a otáčíme s ní, aby se líh dostal po všech jejích stěnách. Poté ji postavíme na kuchyňskou linku a necháme octomilky, aby ji objevily. Nalétají dovnitř a ven už opojeny nevylétnou. Láhev je třeba čas od času vyčistit a znovu návnadu naplnit.

Pomoci může také aromaterapie. Využíváme při ní toho, že některé vůně prostě hmyzu nevoní. Můžete vyzkoušet silice citronely, lemongrass, levandule, máty, hřebíčku. Je možné olejíček nakapat na vatu a nechat v kuchyni na stole nebo klasickým způsobem zapálit aroma lampičku a olejíček nakapat do odpařovací misky s vodou.

A i když se někdy prostě nepodaří vymýtit z domu tento malinkatý hmyz, nezoufejte. I kdyby s vámi měl být celé léto, na podzim budou pryč. I oni si hledají útočiště pro svůj život. Nakonec … nejsme přece sterilní nemocnice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak se zbavit octomilek. Pár rad jak je odpudit