Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Jak si správně čistit zuby? Jen málo Čechů to ví a trpí tím hlavně děti

Adéla Beranová

Adéla Beranová

23. 9. 2014

Podle odborníků se jen málokdo z Čechů umí dobře starat o svá ústa. Nejohroženější skupinou jsou přitom děti, jejichž rodiče vyrůstali bez dostatku informací a často nemají správnou úsní hygienu zažitou. Mnoho z nich má pak kazy a další problémy se zuby, kterým by se dalo ale předejít. 

Kartáček a pasta nestačí

Většina lidí používá kartáček a pastu na zuby. Češi ale z větší části nevědí, že to zdaleka nestačí. Je nutné si pořídit i další pomůcky, jako jsou mezizubní kartáčky, nitě, ústní voda, žvýkačky bez cukru nebo dentální párátka.

Lidé ve věku kolem pětadvaceti let se o problematiku dentální hygieny začínají zajímat a přibližují se tak svým vrstevníkům na západě.

Tip: Jak si správně čistit zuby si přečtěte zde.

V dětství se rozhoduje o osudu celého chrupu

Dětství je nejdůležitějším obdobím pro budoucí zdravou ústní dutinu. Nejenže si v té době pěstujeme ty správné návyky, ale zdraví mléčných zubů má přímý vliv na kvalitu zubů trvalých v budoucnu.

Dětské zuby jsou ale bohužel většinou v katastrofálním stavu. „Situace je špatná už u dětí v předškolním věku. V pěti letech má sice téměř polovina z nich zcela zdravý chrup, ale druhá polovina má už jeden nebo více kazů. Celá třetina předškoláků má zkažených sedm a více zubů,“ upozorňuje na alarmující statistiky zubní lékařka Romana Koberová Ivančaková.

U školních dětí nejsou už údaje tak děsivé, ale přesto potřebuje ošetření téměř 40 procent dvanáctiletých dětí. „Důvodů je řada, především jde ale o nevhodné stravovací návyky, nedůslednost rodičů v péči o chrup dítětě, ale také neochota některých zubařů ošetřovat dětské pacienty,“ vyjmenovává Ivančaková.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak si správně čistit zuby? Jen málo Čechů to ví a trpí tím hlavně děti