Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Jak vyfotit Měsíc mobilem? Máme pro vás hned 6 tipů nejen při úplňku

Redakce

Redakce

7. 5. 2020

Noční fotky jsou krásné a velmi efektní. Když je jejich hlavním bodem Měsíc v úplňku, vypadají ještě lépe. Vyfotit pěknou fotku zvládnete i s mobilem a není to vůbec tak složité. Jak na to?

V moderních mobilních telefonech jsou fotoaparáty čím dál kvalitnější a lidé si s nimi troufají na náročnější disciplíny. Dnes se také dá dokoupit nejrůznější příslušenství, které při fotografování výrazně pomůže. Pokud máte mobil, na kterém nejde nastavit citlivost ISO ani čas závěrky, zkuste si stáhnout chytrou aplikaci, která výrazně pomůže (OpenCamera či ProCamera pro iPhone). Jaké další tipy pro vás máme?

1. Nefoťte Měsíc samotný

Nedělejte tu chybu, že vyfotografujete samotný Měsíc, aniž byste měli ještě další srovnání. Fotografie má být kreativní a originální. Když ho tedy zasadíte do nějakého kontextu nebo s něčím srovnáte, vypadá výsledek mnohem lépe.

2. Pozor na blesk

Blesk v tomto případě vynechte. Na fotografii se vám hodí v případě fotografování v interiéru, kde vám světlo pomůže při snímání portrétu. Světlo blesku dosáhne jen na krátkou vzdálenost. Zapínejte ho jen v případě, že se chcete zaměřit na tvář, květinu nebo něco podobného a chcete objekt zakomponovat k fotografii Měsíce.

3. Myslete na počasí

Sebelepší fotoaparát v mobilu vám nebude k ničemu, když půjdete vyfotit Měsíc v nesprávnou dobu. Zatažená obloha vám určitě nepomůže. Nejlepší podmínky pro focení a pozorování nastává večer těsně po východu Měsíce. Vhodný je i suchý a chladný vzduch.

Tip: Skvělý k focení je tzv. super moon, což je fáze Měsíce, kdy je v úplňku a velmi blízko k zemi.

4. Začněte za úplňku

Pokud se chystáte fotografovat Měsíc poprvé, zkuste to za úplňku. Vypadá v tu dobu nejlépe, je krásně viditelný a výsledné fotografie můžete využít k různým kolážím, tapetám apod. Až získáte trochu praxe, můžete začít fotit jednotlivé fáze. Objevíte velké rozdíly v detailech při přechodu světla a stínu na jeho povrchu. Najednou uvidíte krátery a hory, kterých jste si nikdy předtím nevšimli, protože se v každé fázi měsíce zobrazují trochu jinak. Máte tak jedinečnou příležitost nafotit hromady různorodých snímků.

5. Kde fotit?

Ve dne můžete fotit prakticky kdekoliv, s kvalitním fotoaparátem je nejlepší fotit Měsíc v noci na místech bez rušivého pouličního osvětlení nebo drátů elektrického vedení. V případě smartphonu je lepší fotografovat právě ve městě, kde je trochu jasněji a začít raději dříve, když je obloha ještě jasná, ale Měsíc už dobře viditelný.

Magický úplněk ve znamení štíra zaútočí na vaši sexualitu

6. Nezapomeňte na nastavení

Nastavte nejvyšší rozlišení a nejlepší kvalitu, ISO citlivost co nejmenší kvůli případnému šumu. V režimu Priorita clony volte raději vyšší clonová čísla a ostření automatické.  Základem je „expoziční čas“, což je doba, po kterou světlo dopadá na senzor v mobilu. Čím vyšší čas se nastaví, tím bude focený objekt světlejší. Hodí se i stativ. Zaostřete na nekonečno, protože automatické ostření není dobré. Focení na dlouhou expozici je velmi náročné na baterie, hodí se powerbanka.

Pamatujte, že ne každý mobilní telefon je vybaven stejně, a tudíž i možnosti fotografování jsou jiné.

Měsíc je náš nejbližší soused a k tomu velmi fotogenický. Krátery na povrchu jsou nádherné na pohled a mění se s každou fází. Přitom fotit ho je tak snadné. Máte jistotu, že tam někde na obloze vždy bude a v každém momentu vypadá trošku jinak. Samozřejmě s mobilním telefonem nikdy nedosáhnete takových výsledků jako s kvalitním fotografickým vybavením. Přesto je to ale zajímavá výzva.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jak vyfotit Měsíc mobilem? Máme pro vás hned 6 tipů nejen při úplňku