Menu
WomanOnly
Zahrada

Jasan ztepilý se užíval v léčitelství i k odhánění duchů. Jak nám pomáhá dnes?

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) je statný strom, který se vyskytuje převážně v Evropě. V podstatě všemi starými evropskými civilizacemi byl považován za posvátný a užíval se také v lidovém léčitelství. Dnes je důležitý především pro nábytkářský průmysl, nicméně při jistých zdravotních obtížích lze vyzkoušet odvar z kůry tohoto stromu. Jak jasan ztepilý vypadá, kde roste a jaké má zdravotní účinky?

Jasan ztepilý (Fraxinus excelsior)

Jasan ztepilý je listnatý strom, který dorůstá do výšky 30 až 40 metrů a dožívá se až 250 let. Představuje jeden z běžných druhů stromů v Evropě a využívá se především pro výrobu nábytku, podlah a sportovního náčiní.

Jak uvádí Václav Buriánek z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti pro portál Českého rozhlasu, v posledních letech dochází k plošnému úhynu jasanu ztepilého. Na vině je houba voskovička jasanová, která napadá vodivá pletiva stromů, čímž ohrožuje lesní porosty i městskou zeleň.

8 nejznámějších keltských svátků. Které z nich dodnes slavíme?

Kde jasan ztepilý roste?

Jasan ztepilý se vyskytuje v celé Evropě kromě jejích nejsevernějších a nejjižnějších částí. Vyžaduje vlhkou a výživnou půdu a velké množství světla, proto roste především na podmáčených místech v lesích či na sutích. Obecně se mu daří v nížinách i nižších horských polohách. Nesnáší teplotní výkyvy a je citlivý na znečištěné ovzduší, nicméně i tak jej lze čas od času vidět v městských parcích.

Charakteristické znaky jasanu ztepilého

Jedná se o poměrně robustní strom, který dorůstá do výšky až 40 metrů. Průměr kmene může dosahovat i více než 1,5 metru. Listy jasanu ztepilého se před opadáním nezbarvují, zůstávají tedy zelené. Plodem je křídlatá nažka (tzv. samara), jež na zimu obvykle neopadává. Koruna je štíhlá a vejčitá s pravidelně rostoucími větvemi, kmen je rovný. V nevyhovujících podmínkách může jasan ztepilý vyrůst také jako keř.

Listy

Právě listy jsou tím, podle čeho lze jasan ztepilý nejlépe rozpoznat. Měří 20 až 25 centimetrů, jsou vstřícné a lichozpeřené s 9 až 13 lístky. Ty jsou podlouhlé, zašpičatělé a mají lehce zubaté okraje.

Květy

Květenství jasanu ztepilého má podobu postranní laty. Květy se zpravidla objevují od dubna do května a mají bílou či růžovou barvu. Jasan ztepilý se řadí ke středně silným alergenům.

Kůra

Kůra je nejprve hladká a šedohnědá, postupně přechází v rozpraskanou borku. Používá se mimo jiné v lidovém léčitelství, například pro přípravu odvarů proti horečkám. Obsahuje také látky, které potlačují růst bakterií a plísní.

Pylový kalendář po celý rok. Na jaké alergeny dávat pozor?

Využití jasan ztepilého

Dříve své uplatnění nacházel v lidovém léčitelství, dnes je důležitý především pro výrobu nábytku, podlah, sportovních pomůcek (např. kulečníkových tág, dříve také vycházkových holí či tenisových raket), topůrek, násad, rukojetí (např. seker, kladiv) a podobně.

Dřevo je velmi kvalitní, odolné, tvrdé, ale přitom pružné, a tak je pro tyto účely ideální. Jeho barva může být od krémově bílé po světle hnědou. Z listů jasanu ztepilého se získává zelené barvivo.

Jasan ztepilý v lidovém léčitelství

Jakožto léčivá rostlina se jasan využíval a v menší míře dodnes využívá především k tlumení horečky. Rovněž má projímavé a močopudné účinky a listy dříve sloužily k léčbě revmatických onemocnění, ran, otoků a bércových vředů.

Možné účinky jasanu ztepilého:

  • působí močopudně a projímavě
  • snižuje horečku
  • podporuje činnost ledvin
  • pomáhá při revmatických bolestech
  • čistí krev
  • snižuje krevní tlak

Pokud chcete účinky jasanu ztepilého pocítit na vlastní kůži, můžete vyzkoušet čaj z jeho kůry. Potřebovat budete mladé jarní větvičky, z jejichž koncových výhonků oloupete kůru. Zhruba dvě lžičky kůry zalijte hrnkem vody a 10 minut vařte. Nakonec odvar přeceďte a máte hotovo. Můžete si ho dát například při horečce, nepijte však více jak jeden hrnek denně.

Podobným způsobem lze využít také listy jasanu ztepilého, které se sbírají v létě a následně se suší. Jednu lžičku sušených lístků stačí zalít hrnkem vroucí vody a nechat 2 až 3 minuty louhovat. Ani v tomto případě by se to nemělo příliš přehánět s množstvím, dejte si proto maximálně dva hrnky denně.

Jasan ztepilý se uplatňuje také v ájurvédě, konkrétně při infekcích močových cest, lepře a anurii. Někdy se kombinuje s jinými rostlinami, například s majoránkou nebo mátou.

U některých lidí může jasan ztepilý při požití způsobit vyrážku, při nadměrném užívání hrozí také silnější alergické reakce. V každém případě platí, že pití bylinných výluhů a odvarů je vhodné konzultovat s lékařem.

Žádné části jasanu ztepilého by pro jistotu neměly užívat osoby, které jsou těhotné, kojí nebo trpí onemocněním ledvin či jater.

Keltský horoskop. V čem nás může obohatit?

Zajímavosti

Starými evropskými civilizacemi byl jasan ztepilý považován za posvátný a vydobyl si své čestné místo v antické, severské i keltské mytologii. Například podle severské mytologie představoval oporu celého vesmíru a také z něj byl údajně vyřezán první člověk. Pálením dřeva jasanu ztepilého se rovněž odháněli zlí duchové.

V České republice existuje hned několik památných jasanů ztepilých. Řeč je například o jasanu v Nudvojovicích, který je s obvodem kmene přes 6 metrů a výškou přes 20 metrů největším jasanem u nás. Za zmínku stojí také chráněná alej Kilometrovka, která se nachází v Plzni a zahrnuje celkem 211 stromů starých až 200 let. Kromě jasanů ztepilých je zde možné vidět například lípy, olše, topoly, habry, duby či vrby.

Zdroje: nasestromy.cz, program.rozhlas.cz, nppodyji.cz, zena.aktualne.cz, ceskatelevize.cz, wikipedia.org, euforgen.org, healthbenefitstimes.com, kew.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Jasan ztepilý se užíval v léčitelství i k odhánění duchů. Jak nám pomáhá dnes?