Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Je bezlepková dieta dobrá i pro neceliaky a co způsobuje vyloučení lepku?

Redakce

Redakce

7. 3. 2018

Ačkoliv je bezlepková dieta primárně určena pro celiaky, tak z nějakého důvodu nabírá stále více na popularitě u lidí, kteří nemocní nejsou. Je vyloučení lepku v obecném měřítku dobré, nebo špatné? Kolik ho mohu zkonzumovat? Budu na bezlepkové dietě zdravější, budu se cítit lépe? Stane se ze mě lepší sportovec?

Nebezpečný hon za štíhlým tělem

Vyloučení lepku má dvě zásadní úskalí. Prvním z nich je, že v případě, že trpíte zažívacími potížemi, ale nebyla vám diagnostikována celiakie (autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku alias glutenu), tak vyloučení lepku ze stravy neřeší skutečnou příčinu  potíží. Druhé úskalí spočívá v tom, že pokud jste vyšetření na celiakii ještě neabsolvovali, ale zároveň jste ze své stravy lepek již vyloučili, tak následná diagnóza tím bude značně ztížena.  Zažívací potíže však nejsou jediným důvodem, proč lidé přestanou jíst potraviny obsahující lepek.

Někteří přecházejí na bezlepkovou dietu, aby zhubli, jiní mají pocit, že na tzv. gluten free potravinách mají mnohem více energie, lepší pleť a výjimečná na tomto typu stravování není ani léčba autismu. Ostatně výše popsané potvrzuje i hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová: „Podle zastánců bezlepkové stravy jim po vynechání lepku přibyla energie, kterou tělo dosud využívalo na náročné trávení lepku, zbavili se nadýmání a shodili přebytečná kila. Velmi často se k projevům spojeným s trávením přidává také zlepšení stavu pleti a pokožky. Pro zdravého člověka však bezlepková strava není nutná.“

Pečení z bezlepkové mouky. Jakou vybrat a na co dát pozor!

Pozor na ubývající kalorie i peníze

Co je důležité si při tomto stylu stravování uvědomit, je fakt, že je rozdíl, jestli je pro člověka bezlepková dieta jakýsi módní výstřelek, experiment, nebo realita bez možnosti volby. Ačkoliv se v České republice množství zajímavých a nutričně bohatých bezlepkových potravin postupně rozšiřuje, asi každý celiak potvrdí, že mu jeho nemoc život značně zkomplikovala. „S bezlepkovou dietou jsou spojena negativa v podobě vyšší ceny a stráveného času u regálů v obchodech  či omezení v restauraci, kdy zdaleka ne všechny restaurace jsou připraveny na bezlepkové strávníky,“ dodává v k tomu Bartolomějová.

Bezlepková dieta negarantuje lepší život

Co z toho všeho vyplývá? Vyplývá z toho, že bezlepková strava negarantuje, že budete zdravější, budete mít více energie nebo se vám zázračně zlepší pleť. Bezlepková strava nemá zásadní vliv ani na sportovní výkony, ačkoliv je u řady sportovců populární. Chcete-li se cítit dobře, sportujte a věnujte pozornost svému jídelníčku, ale nenechte se ovlivňovat aktuálními trendy. Zaměřte se na základní nutriční složky – bílkoviny, sacharidy, tuky a vlákninu. Pokud se věnujete sportu opravdu aktivně, dbejte na dostatek bílkovin. „Kvalitní bílkoviny jsou nejen stavebními kameny pro svaly. Aktivní svalová hmota potřebuje energii a ta pro změnu pomáhá rychlejšímu metabolismu,“ upřesňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

Pokud jste dočetli článek až sem, možná jste nabyli dojmu, že tento článek je zaměřený proti všem, kteří se dobrovolně rozhodli vyloučit lepek ze své stravy. Ve skutečnosti tomu tak není. Článek měl pouze poukázat na to, že bezlepková dieta není pro zdravého člověka nutností, zvlášť v případě, kdy je jeho cílem zhubnout. Obecně platí, že před zahájením bezlepkové ale i jakékoliv jiné diety je na místě konzultace s odborníkem. Nutriční specialista sestaví plán s přihlédnutím na vaše osobní potřeby. V případě zdravotních potíže je obvykle nezbytná lékařská diagnóza.

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Je bezlepková dieta dobrá i pro neceliaky a co způsobuje vyloučení lepku?