Menu
WomanOnly
Domácnost

Kdy nepoužívat aviváž, abyste neuškodili sobě nebo prádlu

Lucie Cermanová

Lucie Cermanová

7. 4. 2018

Aviváž se stala velmi oblíbenou přísadou do praní. Povlečení a ručníky si bez krásné vůně snad už ani nedokážeme představit. V určitých případech byste po ní ale sáhnout neměli. Kdy nepoužívat aviváž?

Co je aviváž

Slovo „aviváž” pochází z francouzského „avivage”, což odpovídá oživení. Pomocí aviváže se chemickou cestou změkčuje prádlo. Speciálně u tkanin s vysokým obsahem umělých vláken vzniká při nošení elektrostatický náboj. Pak se více špiní a lepí na pokožku. Tekutina se přidává do vody během praní. Kromě již zmíněného elektrostatického náboje získává prádlo příjemnou vůni. Prádlo vyprané v aviváži rychleji schne, při sušení v sušičce tak šetříte náklady na spotřebu energie. Podobně je tomu u žehlení, které je mnohem snazší.

Mýdlové ořechy na praní. Ekologická varianta pracího prostředku potěší i alergiky

Jak použít aviváž

Pračky již dnes mají oddělený zásobník, do kterého se neředěná aviváž nalije. Většinou se přidává k poslednímu máchání. Pro rozpoznání, do které přihrádky máte přípravek nalít, slouží značka pro aviváž na pračce, která vypadá jako květina.

Při dávkování aviváže je třeba sledovat pokyny na etiketě přípravku. Kdybyste použili velmi málo aviváže, neměla by ten správný efekt. Jestliže ale nadávkujete příliš velké množství, sníží se savost, což je speciálně u froté materiálů velmi nežádoucí.

Svěžest trvá různě dlouho, někdy dokonce až osm týdnů. Aviváže mají různou koncentraci. Dnes se už ovšem neředí, ale pouze se jí použije méně. Tolik, kolik uvádí ikonka na obalu přípravku.

Kdy nepoužívat aviváž?

Symbol nepoužívat aviváž není, výrobci tuto informaci uvádějí na visačce výrobku. Jedním druhem materiálů, kdy se nesmí aviváž přidávat, je funkční oblečení. Textil z mikrovlákna a prodyšný textil s funkční membránou není vhodný pro toto ošetření. Aviváž by totiž zničila správnou funkci těchto materiálů.

Speciální druhy textilií

Aviváž se nemá používat ani u elastického prádla, protože bychom mohli přijít právě o onu elastičnost. A obdobně je tomu i u dalšího elastického oblečení.

Aviváž a citlivá pokožka

Dalším případem, kdy je třeba zvážit použití aviváže, je citlivá pokožka. Dnes se jedná o velmi častý problém, který se nevyplatí podceňovat. Některé značky obsahují výrobky pro citlivou pokožku (nápis Sensitive), které by měly být dermatologicky testované. Tyto produkty mají být vhodné pro jemnou pokožku miminek a pro osoby s citlivou pokožkou, včetně alergiků. Důkazem by mělo být doporučení Evropského centra pro výzkum alergií (ECARF).

Jak na bělení zažloutlého prádla? Přehled všech možností od slunce po Savo či peroxid

Aviváž – složení

S ohledem na alergie a citlivé pokožky a lidské zdraví jako takové stojí zato se blíže podívat na chemické složení aviváže. A můžeme hned říci, že to rozhodně není žádná krása. I některé výrobky, které mají označení pro citlivou pokožku, totiž obsahují látky, které pokožce příliš neprospívají. Pozor speciálně na tyto látky, které jsou často alergeny, ale mají i další negativní vlastnosti: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol (Bronopol), Methylisothiazolinone, Methylchloroisothiazolinone, Benzisothiazolinone, Octylisothiazolinone, coumarin. Samotnou kapitolou jsou parfemace, protože příjemná vůně je sice skvělá, ale na citlivé kůži může napáchat paseku. Pozor na butylphenyl methylpropional nebo na eugenol.

Ve vztahu k životnímu prostředí je většina složek biologicky rozložitelných, problémem jsou třeba kationtové povrchově aktivní látky.

Jiné možnosti změkčení a vůně prádla

Tímto jsme si zhruba dali odpověď na to, jestli je aviváž škodlivá. Když ale správně hledáte a čtete etikety, můžete najít kvalitní přípravky, které dobře poslouží. Pokud nechcete riskovat ani tuto variantu, zkuste panáka octa (přidat ve stejnou dobu jako aviváž). Efekt by měl být podobný jako u aviváže, prádlo by nemělo být cítit kysele. Když už se to stane, kyselý zápach brzy zmizí. Vůni můžete dodat esenciálními oleji, stačí přidat dvě-tři (případně více) kapky, stejně jako aviváž, k poslednímu máchání. Řešením jsou i voňavé pytlíčky (s bylinkami nebo esenciálními oleji) do skříně. Můžete zkusit také přírodní aviváž.

Na internetu je možné najít na aviváž testy, které se zaměřují především na slibovanou funkci. Jak je prádlo měkké a voňavé, jak třeba utírají ručníky.

S tím souvisejí také recenze na aviváž. Recenze se zabývají hlavně splněním účelu a už příliš neřeší složení těchto přípravků. Kdo ale chce tyto přípravky používat, může si snadno najít informace od recenzentů, kteří jednotlivé produkty dávají na prádlo. Kromě tradičních značek si dobře začínají vést i ekologické produkty.

Patříte mezi milovníky aviváže nebo raději hledáte jiné cesty na změkčení prádla? Podělte se v diskuzi o vaše zkušenosti.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Kdy nepoužívat aviváž, abyste neuškodili sobě nebo prádlu