Menu
WomanOnly
Domácnost

Aviváž může škodit zdraví! Nahraďte ji octem

Veronika Tichá

Veronika Tichá

8. 3. 2015

Praní bez aviváže je pro většinu lidí nemyslitelné, oblečení bez příjemné vůně by si mnozí asi ani neoblékli. Podle odborníků však její používání skýtá určitá rizika a neškodilo by nahradit ji šetrnějšími alternativami.

Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a dodává prádlu krásnou vůni. Díky aviváži prádlo neelektrizuje, což je další nesporná výhoda jejího používání. Existují ale také nějaké nevýhody aviváží?

Aviváž zůstává v organismu

Přestože jsou její pozitivní účinky nesporné, je aviváž chemickým prostředkem, který zůstává v prádle a prostřednictvím pokožky se vstřebává do krve, takže musí být metabolizován v játrech. Umělá parfemace a konzervanty z ropných derivátů ve větším množství rozhodně našemu organismu neprospívají. Důsledkem používání aviváže můžou být také ekzémy nebo kvasinkové infekce.

Perte ekologicky

Proto je velmi důležité zmírnit toxicitu aviváží tím, že začneme používat prací prostředky a aviváže, které neobsahují látky ropného průmyslu, chemické přídavky, rozjasňovače a další potenciálně nebezpečné látky. Tyto látky bohužel obsahuje 90% produktů z drogerií, přestože se do nich pomalu dostávají i ekologické prostředky na praní. Vhodné také je nechat prádlo ještě jednou vymáchat, moderní pračky nabízí antialergické nebo jiné programy šetrné k pokožce.

Ocet místo aviváže?

Jedna babská rada doporučuje používat místo aviváže ocet. Ač se nám to může zdát jakkoliv divné, mnoho uživatelů je nesmírně spokojených.Tato alternativa má hned několik výhod – je levnější, ekologičtější, změkčuje prádlo a odstraňuje zbytky pracího prášku ve tkaninách. Zápach octa velmi rychle vyprchá a prádlo má neutrální vůni. Pokud chcete, aby vám krásně vonělo, můžete k octu přidat pár kapek esenciálního oleje a nepoznáte rozdíl.

Nespornou výhodou je, že máchání v octu je vhodné i pro miminka a alergiky, kteří by aviváž používat neměli. A navíc ocet odstraňuje z pračky vodní kámen i zápach z pračky, takže určitě stojí za zvážení, co říkáte?

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Aviváž může škodit zdraví! Nahraďte ji octem