×
WomanOnly

Když je manžel tyranem. Příběh oběti domácího násilí

domácí násilí
ilustrační foto

Obětí domácího násilí bohužel stále přibývá, ačkoliv existuje hned několik organizací, které si daly za cíl proti němu bojovat. Agresoři vztahují ruce na své partnerky, na děti, a v poslední době jsou zaznamenány také útoky na muže. Přinášíme příběh Marcely, která se rozhodla násilnému manželovi bránit.

Zpočátku působil mile a zakřiknutě

Se svým o tři roky starším manželem Petrem se Marcela seznámila v 21 letech. Marcele se v té době jevil jako tichý, uzavřený, příjemný mladý muž. Z počátku probíhalo soužití harmonicky. Docházelo sice k drobným hádkám, zejména z důvodu Petrovy silné žárlivosti, ale ty Marcela omlouvala jeho “velkou láskou“. Po jednom firemním večírku asi po roce manželství, kdy Petr přišel značně posilněn alkoholem, došlo k prvnímu fyzickému útoku. Marcela po tomto incidentu uvažovala, že by od Petra odešla. Petr se jí omlouval a sliboval, že to už víckrát neudělá, proto se Marcela nakonec nechala obměkčit a neodešla od něj.

Na nějakou dobu násilí ustoupilo, ale později Petr opět začal se žárlivými scénami, dělal jí „namátkové kontroly“ v práci, často jí telefonoval. Když se Marcela zdržela v práci, Petr doma udělal žárlivou scénu, ale k fyzickým útokům zatím nedocházelo.

Domácí násilí na mužích. Proč to ženy dělají a proč muži zůstávají?

 

Alkohol ho měnil v tyrana

Když Marcela otěhotněla a nastoupila na mateřskou dovolenou, začal Petr více holdovat alkoholu. Pod jeho vlivem začal Marcelu fyzicky napadat, bil jí pěstmi, kopal ji nebo ji v zimě v noci vyhodil v noční košili na ulici. Následující den se jí opět omlouval a prosil o odpuštění. Marcela mu věřila, protože doufala, že se změní a že bude vše opět takové, jako když ho poznala. Po těchto vyostřených potyčkách vždy následovalo období, kdy se Petr choval pozorně.

Vše se ale dříve nebo později opakovalo. Marcela se chtěla konfliktům vyhnout, a tak se začala omezovat, nikam nechodila a snažila se vyhovět veškerým Petrovým přáním. Petr se už za své excesy dokonce přestal omlouvat.

Podle Marcely Petr dříve, když byl opilý, nevyhledával děti jako primární objekt své agrese. Když ale byly náhodou poblíž, začal jim nadávat a občas dostaly i pohlavek. Na jejich výchově se nijak nepodílel, neučil se s nimi do školy, nechodil s nimi k doktorovi a ani o ně neprojevoval žádný větší zájem. Výchova dětí plně spočívala na Marcele. Jedním z jejích hlavních „úkolů“ bylo, aby ho ona ani děti nevyrušovaly.

Země, ve kterých je násilí na ženách považováno za normální. Čemu musí ženy čelit?

 

Odnášely to i děti

V posledních osmi letech ale začal Petr obracet svou agresi i proti dětem. Nejstarší dcera odešla studovat vysokou školu do Prahy, kam jí Petr neustále telefonoval a vyhrožoval, že jí zabije.

Petr pochází ze silně věřící katolické rodiny, kde je násilí na denním pořádku. Petrův otec se po požití alkoholu chová silně majetnicky, Petrovu matku ponižuje a bije ji. V době, kdy Petr bydlel u rodičů, byl cílem otcovy agrese i on a jeho mladší bratr. Stává se velmi často, že tento vzorec chování si s sebou oběti domácího násilí nesou i do své nové rodiny.

5 mužů, které láska k něžnému pohlaví přivedla do boje za ženská práva

Láska k agresorovi

Problém je, že Marcela, stejně jako převážná většina obětí domácího násilí, svého manžela stále miluje a věří, že v něm ještě někde hluboko je ukryto to, pro co si ho vzala. Po třiceti letech manželství, když už děti dospěly a osamostatnily se, Marcela od Petra i přes lásku, kterou k němu chová, odešla a požádala o rozvod. Bylo to nejtěžší rozhodnutí v jejím životě a doufá, že toho jednou nebude litovat.4 Komentáře Když je manžel tyranem. Příběh oběti domácího násilí

  1. v článku se nepíše jaký byl její otec, patrně podobný týpek jako manžel

  2. Někdy mám pocit ze některé takové chování snad i přitahuje JESTE SI UDELAT S VYPITYM DEBILEM NEJLÉPE CO NEJVIC DETI ! To může jen absolutní PipinA !!!

  3. Paní Aleno,ty ženy podle všeho tak neuvažují.Jinak by nebylo tolik případů kdy to dopadlo velmi špatně.Žena která má menší sebevědomí a jejíž manžel jí ho ještě sráží tím že ji ponižuje,vemluví jí do hlavy to že bez něj by byla v životě nemožná,tomu po čase začne věřit.Začne o sobě pochybovat že zvládne i s dětmi od manžela odejít a začít nový život.Věřte mu,něco o tom vím.

  4. Vůbec nechápu, jak si ženy mohou jen představovat, že jejich tyran změní. Uhodí poprvé a můžete si být jisté, že si to zopákne. Jak uhodí, odejít. Že ho milujete je absurdní, za co, že vás mlátí?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*