Menu
WomanOnly
Domácnost

Pokojové rostliny, které čistí vzduch ve vašem domě. Čím si ozdobit okolí?

Živé květiny potěší vaše oko i mysl a navíc zlepší kvalitu ovzduší ve vašem bytě. Některé druhy rostlin dokonce absorbují ze vzduchu cigaretový kouř a další nebezpečné látky. Pořiďte si i vy domů ty správné rostlinky a radujte z čistého a zdraví prospěšného vzduchu.

Toxiny jsou všude kolem nás

Kromě cigaretového kouře zamořují ovzduší v našich domovech také kobercová lepidla, laky k ošetření dřeva a překližek, plastové výrobky, barvy, čalounění, závěsy, záclony, různé čisticí prostředky, aromatické spreje a další výrobky uvolňující nezdravé látky. Delší pobyt v zamořené místnosti se může projevit bolestí hlavy, nevolností, únavou, závratěmi, rýmou a podrážděním očí. Jak s toxiny nejlépe bojovat? Pravidelným větráním a květinami, které tyto látky absorbují.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Jak květiny čistí vzduch?

Rostliny během fotosyntézy přeměňují oxid uhličitý na kyslík a z listů pak do okolí vypouštějí vodní páru. Díky ní se zvyšuje v ovzduší vlhkost, která přitahuje toxiny. Určitý proces čištění probíhá také v kořenech rostlin a v půdě, která je plná pilných mikroorganismů. Z tohoto důvodu vám mnohem lepší službu prokážou rostlinky v květináčích než ty řezané. Zajímavý experiment v tomto směru provedla NASA, která chtěla přírodní cestou pročistit vzduch v kosmických lodích. Průzkum přinesl zajímavé výsledky. Údajně stačí, když na každých 10 metrů čtverečních umístíte 2 – 3 květiny a už po jednom dni se sníží množství škodlivin ve vzduchu až o 80 %.

12 květin, které prokazatelně vyčistí vzduch

1) Chryzantéma

V čištění vzduchu chryzantému nic nepřekoná. Ze vzduchu odstraní formaldehyd, benzen, amoniak i xylen. Dařit se jí bude na slunném místě a v zimě zvládne bez potíží teplotu v rozmezí 5 – 10 stupňů Celsia.

2) Zelenec

Zelenec

Zelenec, Zdroj: Shutterstock

Další nenáročnou pokojovou rostlinkou, která čistí okolní vzduch, je zelenec. Stačí jí světlé místo, kam nebude dosahovat přímé slunce a pravidelná lehká zálivka. Odstraňuje hlavně xylen a formaldehyd.

Zelenec chocholatý. Čistička vzduchu vhodná pro každého

3) Gerbera

Gerbera

Gerbera

Gerbera v květináči vám doma nejen dlouho vydrží, ale ještě k tomu odbourá nebezpečný benzen a trichloretylen nacházející se v lepidlech a lacích určených k ošetření dřeva.

Gerbery do vázy, květináče i na záhon. Jak o ně pečovat, aby prospívaly?

4) Dracéna

Dracéna

Dracéna

Rostlina s dlouhými širokými listy s bílým lemováním patří mezi oblíbené pokojovky. Jedná se o velice účinnou čističku vzduchu, která si poradí s benzenem, formaldehydem, xylenem i trichlorethylenem. Pozor by si na ni ale měli dát majitelé domácích zvířat. Dracéna je totiž jedovatá.

Jak pěstovat dracenu. Jde to snadno a možná vás i přeroste

5) Filodendron

Filodendron

Filodendron

Zelená liánovitá rostlina miluje slunce, pravidelnou zálivku a také formaldehyd, který vám z bytu účinně odstraní.

Monstera a její pěstování. Jak na to, aby se jí v interiéru dařilo?

6) Tchynin jazyk

Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk

Rostlina s českým pojmenováním tchynin jazyk je nenáročná na pěstování a vydrží i nepříznivé podmínky. Ze vzduchu odstraňuje zejména toluen a benzen.

7) Difenbachie

Difenbachie

Difenbachie

Když jí zařídíte slunné místo a pravidelné rosení, odvděčí se vám rychlým růstem a filtrací xylenu a toluenu. Pozor ale dávejte na malé děti a domácí mazlíčky. Difenbachie patří mezi jedovaté rostliny a její míza může podráždit pokožku a sliznice.

 

8) Palmy

Palma

Patří mezi oblíbené rostliny, které krásně ozdobí byt a navíc nejsou náročné na pěstování. Palmy jsou vhodné do bytů kuřáků, protože čistí vzduch od formaldehydu.

9) Fíkus

Fíkus

Fíkus

Atraktivní fíkusy potřebují nepřímé světlo a vyšší vlhkost vzduchu, kterou zařídíte pravidelným rozprašováním. Hravě si poradí s formaldehydem, trichlorethylenem, benzenem a xylenem.

Fíkus je odolná pokojovka, která čistí vzduch. Jak ho správně pěstovat?

10) Šplhavnice

Šplhavice

Šplhavice

Popínavou rostlinku s žíhanými listy si oblíbily už naše babičky. Šplhavnice si libuje hlavně v benzenu a xylenu, který se nachází hlavně v odmašťovadlech, tkaninách a nábytkářských pěnách.

11) Ledviník

Ledviník

Ledviník

Domácí kapradí má rádo vyšší vlhkost vzduchu, nižší teplotu a polostín. Nejlépe se mu bude dařit ve vaší koupelně, ale když mu zajistíte pravidelné rosení, můžete ho umístit i do kuchyně nebo ložnice. Z ovzduší absorbuje formaldehyd a xylen.

12) Břečťan

Břečťan

Břeťan

Břečťan pochází z tropických oblastí a bez problémů ho můžete pěstovat i v našich podmínkách. Ze vzduchu odstraňuje formaldehyd, trichloretylen a benzol.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pokojové rostliny, které čistí vzduch ve vašem domě. Čím si ozdobit okolí?