Menu
WomanOnly
Zahrada

Magnolie je překrásný strom s impozantními listy i květy. Vysaďte si ji také pro její antistresové účinky

Majestátní magnolie patří mezi dřeviny, které vykvétají na jaře jako jedny z prvních, už proto jsou tolik oblíbené. Je nenáročná na péči, odolná, a ještě krásně voní. Navíc jí nevadí přímé slunce, takže do teplejších oblastí se bude skvěle hodit. Rostou velmi pomalu, ale jsou dlouhověké a navíc mají prokázané účinky na psychické i fyzické zdraví. Jak na ni?

Charakteristika magnolie

Většina z více než 200 existujících druhů magnolie preferuje tropické a subtropické klima, ale existují kultivary přizpůsobené téměř každé pěstitelské sezóně. Jejich velikost se pohybuje od keřů přes zakrslé stromy až po klasické stromy. Zkrátka u magnolií si dnes můžete vybrat z širokého množství kultivarů a přizpůsobit se tak podmínkám na vaší zahradě. Počítejte s tím, že většina magnolií má raději plné slunce než lehký stín.

Magnolie je pojmenovaná po francouzském botanikovi a profesoru Pierru Magnolovi. V Česku má oficiální název šácholan a pochází z čeledi šácholanovitých. Latinský název je pak Magnolia, odtud také známější jméno magnolií. Odkud pocházejí úplně původní druhy se dosud stále neví, avšak předpokládá se, že to bude Střední Amerika či Asie, kde magnolie početně rostou.

Také se jedná o jedny z nejdéle žijících kvetoucích stromů. Odhaduje se, že v Číně roste jeden, který může být až 800 let starý. Bohužel v současné době více než polovině druhům magnolií ve volné přírodě hrozí vyhubení z důvodu hojného odlesňování za účelem získání zemědělské půdy a ohrožuje ji i rozsáhlá těžba – jedná se totiž o jedno z nejtvrdších dřev.

Brslen je krásný a odolný keř, ale pozor na něj, je také velmi invazivní

Jak pěstovat magnolii?

Většina druhů šácholanů má nejraději vlhké půdy, které jsou však dobře odvodněné. Špatně se jim naopak bude dařit ve vlhkých půdách, které si svou vlhkost neustále udržují. Vhodné také nejsou půdy vápenaté ani jílovité. Nevhodnější je pak mírně kyselá až neutrální půda, ale adaptuje se i na mírně zásadité. Dobře se jim také daří v mírně hlinitých až písečných půdách. Pokud jim zajistíte vhodný růst v počáteční fázi, nebude magnolii vadit ani sucho. Dobře snáší znečištěné ovzduší.

Jak a kdy magnolii zasadit

Jako první byste se měli řídit zásadou, že opadavé magnolie se sází ve vegetačním klidu – když shazují listí – což by se mělo dít v polovině či koncem podzimu. Pak je také možné sázet šácholany i brzy z jara. Pokud se jedná o stálezelené magnolie, sázíme je zpravidla brzy na jaře. Než dorostou do jednoho roku, jejich růst je poměrně kritický. V této době jsou totiž dosti náchylné na sucha a v zimě na nízké teploty. Je potřeba je proto chránit mulčí a pravidelným zaléváním v letních měsících, jestliže budou suché. Pokud budete mít magnolii v květináčích, sadit můžete takřka celoročně. Jen je potřeba je v zimě chránit netkanou textilií a mulčí, také by květináče neměly být umístěné na větrném místě.

Šácholan zasazujte nejlépe s kořenovým balem. Půdu předem nakypřete a vykopejte díru, která bude alespoň 1,5krát širší než kořenový bal. Hloubka by se měla odvíjet od kořenového balu, tedy o něco málo větší. Z kořenového systému by u magnolie mělo vyčnívat přibližně 10-30%. Vykopanou díru následně zasypte původní zeminou. Zpevněte půdu, abyste předešli vzduchovým kapsám, avšak půdu příliš neudusávejte. Horní část kořenového balu by měla zůstat nezasypaná zeminou. Nakonec viditelné kořeny a okolní půdu zakryjeme mulčí.

Azalka rozzáří zahradu, terasu i byt. Víte, jak ji správně pěstovat?

Zavlažování magnolie

Jakmile šácholan vysadíte, v našich českých podmínkách je potřeba jej zalévat dvakrát týdně po dobu prvních tří až šesti měsíců. Po zbytek vegetačního období zaléváme jednou týdně. Pokud budete magnolii sadit, není nutné používat jakékoliv hnojivo. Pravidelně také okolí šácholanu odplevelujte, abyste předešli vytahování vody z půdy.

Prořezávání a stříhání magnolie

Prořezávat šácholan se doporučuje především v rané fázi růstu, později to může být rizikové, neboť se jim špatně hojí rány a s největší pravděpodobností vám magnolie uhyne. Pokud se jedná o suché, poškozené či nemocné větve, ty samozřejmě odstraňte. Řezání větví u starších stromů je tedy až poslední možností.

Možné choroby a škůdci

V Evropě je pro magnolie rizikové především postižení bakterií Pseudomonas syringae, kdy dochází k odumírání větví. Na kmeni se objevují malé kapičky slizu a dochází k nekróze pletiv. Na listech se na jaře odhalují vodnaté skvrny, které postupem času hnědnou. Nejlepší je samozřejmě prevence, pokud se ale i tak postižení objeví, k ošetření se používají fungicidy na bázi mědi.

Dalším problémem u magnolie může být poškození kořenů při rytí, neboť má mělké kořeny. Nepřítelem magnolií je ale také dlouhé sucho, které postupně strom zabíjí.

Třásněnky: Drobní, ale nebezpeční škůdci pokojovek i zahradních rostlin

Účinky šácholanu

Magnolie není jedovatá a dokonce je i zdraví prospěšná. V tradiční čínské i japonské medicíně se druhy magnolie používají do rostlinných extraktů do koupelí a k obkladům. Již v pradávných dobách se některé její léčivé části používaly – především kůra je složkou orientálních léčiv.

V ní obsažené lignanoidy se používají proti úzkosti a depresi, mají antioxidační a protizánětlivý účinek. Dále významně působí proti revmatismu a bronchitidě. Mají vliv na problémy s trávením, bolesti hlavy či zubů, při nachlazení.

Naopak nejsou dostatečné důkazy, že by magnolie pomáhala při snížení tělesné hmotnosti, byť se často přidává do různých přípravků na hubnutí. Snížení váhy může být podle odborníků způsobené spíše tím, že magnolie snižuje stres, načež si pak dotyční z psychologického hlediska nekompenzují nadměrný stres přejídáním.

Kdy se magnolii vyhnout

Výzkumy účinků magnolie byly prováděny v laboratorních podmínkách a jsou potvrzeny pouze při krátkodobém užívání. Nicméně bezpečnost užívání magnolie déle jak 6 týdnů není známá. Také se nedoporučuje užívat šácholan během těhotenství, neboť může způsobit stažení dělohy a následný potrat. Ani při kojení se nedoporučuje, jelikož nejsou známe potenciální dopady.

Při plánované operaci se doporučuje magnolii a přípravky z ní neužívat alespoň 2 týdny před operací – může totiž zpomalit centrální nervový systém, což je nebezpečné při anestezii. Riziková také může být magnolie při krvácení, neboť zpomaluje srážení krve a tedy může způsobit nevyžádané krvácení při operaci i po ní.

Durman byl spojován s čarodějnictvím. Na zahradě před ním chraňte děti

Druhy magnolií

Magnolie Soulangeova nebo také Šácholan Soulangeův. Jde asi o nejfrekventovaněji vysazovaný velký keř či nízký strom z druhu magnolií v našich končinách. Nejčastěji můžete potkat tento šácholan v parcích, kde v době květu dělají stromy okázalou nádheru. Jedná se o křížence šácholanu liliokvětého a obnaženého. Zvláštností může být, že květy se objevují dříve než samotné listy. Květy vyrůstají z vejcovitých pupenů a mají bílo-růžové zbarvení. Listy jsou na spodní straně chlupaté a mají podlouhlý vejčitý tvar. Dorůst může až do výšky necelých osmi metrů, ale častější jsou spíše menší rozměry okolo šesti metrů. Možná právě tento typ magnolie bude ten pravý i pro vás.

Magnolie liliokvětá je keř a patří mezi menší druhy šácholanů. Raně na jaře, ještě před olistěním, vykvete keř spoustou lehce parfemovaných fialových květů ve tvaru lilií. Jakmile magnolie odkvete, objeví se listy v tmavě zelené barvě, výjimečně ale kvete zároveň s listy. Dorůstá výšky tří metrů. Původ má v Číně, kde roste na okraji lesů a na horských svazích. V Česku je oblíbeným keřem, který plní okrasnou funkci, ale je vysazován méně než jeho kříženec šácholan soulangeův. Obdobně i magnolie obnažená má řadu stejných vlastností jako šácholan liliokvětý, a také pochází z Číny. Jen je poněkud větší a květe bílými květy.

Magnolie vrbolistá je šácholan, který je původem z Japonska. Je to opadavý strom menšího vzrůstu, který je někdy označován jako velký keř. Svým vzhledem připomíná vrbu a odtud také pochází její přídomek. Má podlouhlé listy, které jsou ve spodní části chlupaté. Květy má šácholan vrbolistý bílé a až 10 cm velké. Zřídka je tato magnolie pěstována v Česku, spatřit ji ale můžete například v Pražské botanické zahradě v Tróji či v arboretech Žampach a Kostelec nad Černými lesy. Má ráda plné slunce až částečný stín, dorůstá výšky až necelých deseti metrů.

Magnolie velkolistá jak už její název napovídá, má ze všech druhů šácholanů největší listy, které mohou dosahovat až 80 centimetrů. Její květy se také řadí k největším, jsou bílé s fialovými okvětními lístky. Jejím původem je jihovýchod USA a Mexiko. Pokud roste v teplejších oblastech, může být tato magnolie stálezelená. Dorůstá výšky 12-18 metrů. V Česku se pěstuje především jako sbírkový strom. Spatřit jej můžete v Průhonickém parku patřící na seznam UNESCO a pak samozřejmě v Pražské botanické zahradě.

Magnolie hvězdná neboli magnolie stellata. Tento šácholan tvoří na konci zimy či ve velmi brzkém jaru velké bílé či světle růžové květy na holých větvích, až v pokročilejším jaru se začínají objevovat listy. Jde o malý strom dorůstající maximálně 6 metrů, nicméně roste poměrně pomalu a proto zůstává spíše keřem kolem 4 metrů. Magnolie je také oblíbenou, jelikož ji lze pěstovat v květináčích a proto bude ideální na menší zahradu či dokonce balkon.

Topolovka neboli slézová růže. Zdobí zahrady a léčí dráždivý kašel

Magnolie velkokvětá je stálezelený strom, který vyžaduje hodně prostoru. Listy má velké a kožovité, až 25 cm dlouhé. Květy se začínají oproti jiným šácholanům objevovat až v polovině léta a kvetou až do začátku podzimu. Liší se také potřebou slunce, na rozdíl od většiny magnolií nemá ráda plné slunce a upřednostní částečný stín. Pokud tedy nemáte zahradu orientovanou na východ, tato magnolie bude skvělou variantou.

Samozřejmě existuje mnohem více druhů a kultivarů magnolií, avšak ty, co jsme uvedli, lze pěstovat v Česku. Jelikož magnolie pochází z tropického či subtropického pásu, popřípadě ze Středozemí, upřednostňuje strom spíše teplejší počasí. Proto jsou také v našich podmínkách přítomny především vyšlechtěné kultivary, které dokáží naše zimy a mrazy snést.

Zdroje: magnoliasociety.org, rhs.org.uk, plantmegreen.com, eagri.cz, rxlist.com, gardenersworld.com, osel.cz, web.archive.org, plus.rozhlas.cz, thespruge.com, uspza.cz, efloras.org, bhg.com 

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Magnolie je překrásný strom s impozantními listy i květy. Vysaďte si ji také pro její antistresové účinky