Menu
WomanOnly
Bylinky

Topolovka neboli slézová růže. Zdobí zahrady a léčí dráždivý kašel

Taťána Kročková

Taťána Kročková

25. 10. 2021

Slézová růže je velice podobná léčivému slézu (Malva), ale patří do jiné čeledi (Alcea). Má ale také podobné léčivé účinky. Pojďme se podívat, jak tuto nádheru, která zdobí naše zahrady, využít.

Slézová růže a sběr

Topolovka pochází ze Středomoří, Balkánu a Kréty. V tamějších oblastech jde o víceletou rostlinu, u nás se dožívá pouze čtyř až pěti let. Protože má ráda teplejší oblasti, je pochopitelné, že špatně snáší mrazy. Existuje také více druhů slézové růže, u nás je to topolovka růžová, která má léčivé účinky. Topolovky mají různobarevné květy, nejčastěji fialové, krvavě rudé, nachové, růžové nebo i bílé. Kvetou od června do září, kdy se také jejich květy sbírají.

Topolovky jsou opravdu majestátní, nádherné a bývají velkou chloubou mnoha zahrad. Do okolí u nás zplaňují vzácněji.

Sléz jako léčivka má skvělé účinky a barví čaj domodra. Hodí se na podzimní kašel!

Slézová růže a proskurník lékařský

Topolovka se někdy plete s proskurníkem lékařským, který je trochu podobný. Existuje také kříženec topolovky a proskurníku. Topolovka (slézová růže) je ale velice podobná i slézu. A všechny tyto byliny mají léčivé květy s obsahem slizových látek, které jsou vynikajícím lékem na dráždivý kašel všeho druhu.

Topolovka a její účinky

Slézová růže má rozsáhlé léčivé účinky. Obsahuje spoustu tříslovin a slizových látek, které chrání sliznice a usnadňují odkašlávání, také má dezinfekční a zklidňující účinky. Pojďme si účinky topolovky shrnout:

  • pomáhá při dráždivém kašli, ať už jde o astma, zánět průdušek, zánět hrtanu, zápal plic či vážnější nemoci projevující se kašlem
  • vyvolává menstruaci, usnadňuje porod
  • mírně projímá
  • pomáhá při zánětech žaludku, žaludečních vředech, zánětech střev, chrání sliznice vnitřních orgánů
  • léčí zanícenou pleť, ať už jsou to vředy, rány, akné, hnisavý ekzém, růžovku a podobně
  • je dobrá na kloktání při zánětech v krku a aftách
  • hodí se pro děti na běžné respirační choroby
  • sbírá se květ, ale využít lze i kořen topolovky
  • kromě čaje se dá připravit také sirup proti kašli ze slézové růže

Které bylinky a plody sbírat v srpnu? Rozkvetlé zahrádky lákají svou vůní!

Topolovka a nežádoucí účinky

Topolovka nemá žádné nežádoucí účinky a je vhodná i pro děti. Můžete ji bez obav využít ve větším množství, opatrně jen v těhotenství, hodí se pít ji až těsně před porodem.

Čaj z topolovky

Čaj z květů topolovky je výborné zkombinovat s květy divizny, květem černého bezu nebo lipovými květy. Takto připravený čaj vám pomůže při jakémkoliv nachlazení, chřipce, kašli a mnoha respiračních chorobách. Čaj lze vyrobit také macerováním květů topolovky zastudena.

Zázvor a jeho léčivá síla. Je lepší sušený, nebo čerstvý?

Sirup z topolovky na kašel pro děti

Sirup z květů topolovky je velice vhodný na kašel pro děti. Stačí květy zalít medem nebo zasypat cukrem a nechat je pustit šťávu. Lze prokládat nasekanými jitrocelovými listy. Tuto směs necháme stát na světle a teple (ideálně přímo na slunci) aspoň dva týdny, dokud nevznikne hustý sirup. Je lepší vyrábět sirup ze slézové růže tímto způsobem, protože vařením se ničí slizové látky.

Slézová růže jako pleťová voda a na kloktání

Květy slézu můžeme zastudena macerovat ve vodě, aspoň přes noc, a poté s vodou kloktat, nebo ji použít na aknózní či jinak zanícenou pleť.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Topolovka neboli slézová růže. Zdobí zahrady a léčí dráždivý kašel