Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Sléz jako léčivka má skvělé účinky a barví čaj domodra. Hodí se na podzimní kašel!

Sléz je oblíbená chlouba našich zahrad. Rozlišujeme několik druhů slézu, které mají všechny léčivé účinky. Jak pěstovat sléz, kdy jej sbírat a v čem nám může pomoci? Jak se slézem léčili naši předkové?

Sléz přehlížený – sběr

Sléz je léčivý celý. Sbírají se květy, listy i stonky. Fialové květy (nebo v odstínech modré) barví čaj domodra. Květy se sbírají na čaj co nejčastěji, o to rychleji potom znovu rostou. Sběr slézu provádíme v době jeho květu, a to od června do září.

Sléz roste všude po světě volně v přírodě, nejčastěji na loukách a pastvinách, podél polních cest a na rumištích.

Anýz na kašel, plynatost i menstruační bolesti. Jak ho využít a pěstovat?

Sléz přehlížený a další druhy slézu

Slézu se sbírá několik druhů. Je to sléz přehlížený (Malva neglecta), sléz maurský (Malva mauritiana), sléz pižmový, sléz velkokvětý a sléz lesní (Malva sylvestris), který je považován za nejléčivější a který se využíval již od starověku. Některé druhy slézu se nacházejí volně v přírodě, jako okrasné rostliny se nejvíce pěstuje sléz maurský a sléz velkokvětý.

Sléz a jeho účinky

Sléz obsahuje třísloviny, sliz, silice, barviva antokyany, organické kyseliny, vitamíny a další cenné látky. Slizovité látky zvlhčují sliznice a pomáhají při suchém kašli a zánětech dýchacích cest.

Sléz má spoustu léčivých účinků, které si nyní můžeme blíže představit:

 • je vynikající při kašli, nachlazení, zánětech dýchacích cest, chřipkách, virózách, zánětech průdušek či při astmatu
 • pomáhá při bolestech v krku a chrapotu (výborný před vystoupením pěveckým či řečnickým)
 • dá se využít i na kloktání
 • proplachuje močové cesty
 • je výborný na pleť, a to při akné, ekzému, lupénce, také dezinfikuje a hojí rány a veškeré kožní defekty, hnisavé ekzémy, růži
 • zevně také léčí zánět žil
 • pomáhá při bodnutí hmyzem
 • podporuje tvorbu mateřského mléka
 • obsahuje železo a hodí se při chudokrevnosti
 • působí jako přírodní analgetikum a pomáhá při bolestech, například při migrénách nebo bolestech zubů
 • pomáhá při otocích
 • celkově dezinfikuje a působí protizánětlivě
 • podporuje dobré trávení, pohlcuje plyny a jedy ze střev, mírně projímá
 • odstraňuje úzkost, zlepšuje psychiku, celkově uklidňuje

Léčivé bylinky na kašel a virózu a tradiční recepty z nich

Čaj ze slézu

Jako čaj ze slézových květů si můžete připravit studený macerát: květy slézu dejte do chladné vody, nechte přes noc odstát a poté vypijte. Takto si můžete i vyrobit pleťovou vodu ze slézu.

Klasický čaj se dělá tak, že spaříte slézové květy horkou vodou, necháte vylouhovat a pijete. Slézové květy si můžete jen tak přihodit do jiných čajových směsí, například do vlastnoručně nasbírané bylinkové směsi ze zahrádky. Sléz bývá také součástí plicních a průduškových čajů nebo dětských čajů.

Sléz je výborné kombinovat například i s maliníkem, heřmánkem, měsíčkem, lipovým květem, černým bezem nebo třeba mátou.

Tinktura ze slézu

Užívat můžete také slézové kapky neboli slézovou tinkturu, kterou si lze snadno vyrobit z 60 % lihu a slézových květů, které necháte v lihu na slunci macerovat po dobu 14 dní.

Čaj při zánětech v krku a dráždivém suchém kašli

Máme pro vás vynikající tip na čaj, který vám pomůže zvládnout suchý, dráždivý kašel, který rozedírá sliznice. Použít se dá i při zánětu hrtanu, průdušek nebo plic.

Potřebovat budete 1 lžíci slézových květů, 1 lžičku kořene lékořice a 1 lžíci květů měsíčku lékařského. Vše spařte půl litrem vroucí vody, nechte louhovat a popíjejte.

Poruchy menstruace u žen často souvisí s psychikou. Jak si pomoct bylinkami?

Sléz a kontraindikace

Sléz je zcela bezpečný i pro malé děti, nejsou známé žádné nežádoucí účinky, lze jej popíjet dlouhodobě. Je vhodný v těhotenství před porodem, v době šestinedělí a kojení, pomáhá i změkčovat stolici a podporuje tvorbu mateřského mléka, i usnadňuje porod.

Sléz podle Mathioliho herbáře

Sléz jako léčivku využívali už naši předkové. Podle herbáře slavného lékaře a botanika Mathioliho se sléz používal k léčbě zánětu močových cest a k léčbě suchého kašle, zejména to byl speciální lék na tuberkulózu. Dával se také ženám na podporu tvorby mateřského mléka a na urychlení porodu. Dále na změkčení stolice, na hmyzí bodnutí, proti zánětu v uších, k mytí vlasů při prašivině a lupech, při zánětech prsů, při tvorbě vředů, nebo na bolest zubů.

Využívaly se hodně i semena a kořeny slézu. Sléz se jako rostlina také konzumoval a přidával do jídla. Ze slézového kořene se vyráběl účinný prášek na zuby, který čistil a dezinfikoval zuby i dásně. Stačilo kořen namočit, poté spálit v horkém popelu, nechat uschnout a utlouct na prášek.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Sléz jako léčivka má skvělé účinky a barví čaj domodra. Hodí se na podzimní kašel!