Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Menopauza jednou čeká každou ženu i dravou kosatku. Proč ji řešit co nejdříve?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

13. 12. 2021

Na ženství je krásná jeho cykličnost, která nám vnáší do života pravidelnost. Každý měsíc přesně víme, co se bude dít a co můžeme očekávat, což je důležité pro přijetí vlastního ženství a smíření se se svým tělem. Těšíme se na těhotenství a radujeme se z narození potomků, ale jednou tohle období skončí. Už nebudeme plodné a nebudeme mít děti. Pokud s tím budeme předem počítat, bude pro nás i mnohem snadnější to přijmout. O menopauze je dobré mluvit a již spoustu let předem se na ni připravovat, a to jak psychicky, tak také fyzicky, abych si my ženy uchovaly své tělo ve zdraví. Jaké jsou první příznaky menopauzy a jak poznáme blížící se přechod?

Co je menopauza a jak se liší od přechodu

Nejprve je potřeba si vysvětlit, co je to menopauza. Každá dívka zhruba od věku 12 let každý měsíc, více či méně pravidelně, menstruuje. Znamená to tedy, že má menstruaci a je plodná. I když si spousta žen na menstruaci stěžuje a dalo by se říci, že se lze těšit na to, až se jí, i starostí s nechtěným těhotenstvím, v menopauze zbavíme, říci se to nedá. Přechod je totiž velký strašák mnoha žen, které na vlastní kůži zažívají spoustu nepříjemných doprovodných příznaků klimakteria. A pak si mohou jen postěžovat – „zlatá menstruace“!

Menopauza je období, které nastává přibližně mezi 45. až 55. rokem věku ženy a jak již název napovídá, jedná se pauzu v menstruaci. Ovšem tato pauza je už doživotní a žena ztratí jak menstruaci, tak samozřejmě i svou plodnost. Většinou je každá žena plodná plus mínus po dobu 40 let celého svého života. K obdobné pauze dochází i u mužů, u nichž klesá hladina testosteronu, což má samozřejmě také své příznaky. Obdoba menopauzy u mužů se nazývá andropauza. Zajímavostí je, že menopauzu mívají také některá zvířata, například kosatky.

Pojem menopauza v podstatě není synonymum ke slovu přechod, protože proces přechodu trvá nějakou dobu. Menopauza pak již završuje samotný proces přechodu neboli klimakteria, který sám o sobě může probíhat třeba i po dobu deseti let.

První příznaky menopauzy

Mezi první příznaky blížícího se přechodu patří změny menstruačního cyklu. Zpravidla se nejprve cyklus prodlužuje, protože dochází k pozdější ovulaci, anebo naopak zkracuje a žena tak krvácí častěji. Rovněž se mění intenzita krvácení. Nejprve může menstruace zesílit, což někdy bývá i projevem přítomnosti různých myomů a cyst, které způsobují velmi silnou a bolestivou menstruaci. Později ale zase bývá menstruace méně intenzivní a i když je ještě pravidelná, tak třeba již trvá jen tři dny a krvácení je slabší. Tyto nepravidelnosti mohou být u každé ženy jiné a objevovat se mohou třeba i spoustu let.

Na vině je kolísající hladina hormonů a postupně se snižuje tvorba estrogenů a progesteronu. Vaječníky pracují méně a nakonec dochází až k úplnému zastavení ovulace a menstruace.

Jak se projevuje přechod a s čím je třeba počítat

Jak poznat menopauzu? Některé ženy mají výkyvy v menstruaci po celý život, takže podle změny menstruačního krvácení blížící se přechod nepoznají. K tomu tu ale jsou další nepříjemné příznaky přechodu, kterých si každá žena zaručeně všimne. Mohou trvat i sedm až deset let před úplně poslední menstruací. Patří mezi ně nejčastěji:

  • návaly horka
  • pocení
  • bušení srdce a bolesti na hrudi
  • nespavost, špatný spánek
  • nervozita a podrážděnost
  • snížená chuť na sex
  • bolesti hlavy
  • závratě
  • únava
  • deprese a melancholie
  • změny nálad
  • nesoustředěnost
  • suchá pokožka
  • zvýšená tvorba vrásek
  • suché sliznice
  • suchá vagina a atrofie vaginy
  • sklony k nadváze
  • zvýšené riziko vzniku osteoporózy
  • zvýšené riziko močové inkontinence
  • zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění

Předčasný přechod a proč k němu dochází

Někdy dochází k přechodu daleko dříve, a to samozřejmě z mnoha různých důvodů. Za předčasný přechod se považují potíže spojené s klimakteriem ještě před 40. rokem věku ženy a k menopauze může dojít i těsně po čtyřicítce. Příčiny mohou být různé, nejčastěji jsou to endokrinní problémy, špatná výživa, nízká tělesná hmotnost, hodně stresu, genetické vlivy, pozdní těhotenství, autoimunitní onemocnění, poškození vaječníků a jiné gynekologické problémy nebo onkologické onemocnění či samotný následek léčby rakoviny.

A tak zatímco některé ženy ve čtyřiceti letech mají teprve své první dítě nebo po něm touží, jiné ženy už mají za sebou přechod a na těhotenství již mohou zapomenout. Přechod se dá také diagnostikovat pomocí testů z krve, takže pokud se vám něco nezdá, váš gynekolog vám může odebrat krev a nechat zjistit hladinu FSH, která odhaluje produkci estrogenů a tvorbu vajíček. Tento test je k dostání také v lékárnách pro domácí testování.

Jak zvládnout menopauzu

Zvládnout příznaky přechodu a dojít až k menopauze není pro mnoho žen vůbec snadné. A to opravdu jak po psychické, tak i po fyzické stránce. Nejde jen o to smířit se se stárnutím vůbec, ale také zvládnout doprovodné příznaky menopauzy. Proto spousta žen bere hormony, aby své stavy a potíže vůbec vydržela. Mnohé ženy ale nezvládají užívání hormonů dobře, protože ani to se neobejde bez nepříjemných vedlejších účinků. Hormonální substituční terapie navíc také poměrně dost zatěžuje játra.

Syndrom polycystických ovarií způsobuje neplodnost. Co pomáhá upravit hormony?

Existují ale alternativní možnosti, jak zmírnit příznaky přechodu a menopauzy. Patří zde mnohé přírodní prostředky a bylinky. Zásadní je ale také změna životního stylu, úprava jídelníčku a životosprávy, mnohdy je nezbytné užívat vápník a další prostředky k zabránění potížím s osteoporózou. Ženy vyhledávají i bylinky zabraňující návalům horka a pocení. Určitě je dobré zabývat se klimakteriem co nejdříve a věnovat velkou pozornost prevenci, například i prevenci osteoporózy!

Osteoporóza a další nedostatek vitamínů i minerálů

V menopauze u žen dochází i k odvápnění a řídnutí kostí, což má za následek častou tvorbu zlomenin. Je tedy nezbytné doplňovat ve stravě vápník, ideálně ve správném poměru s hořčíkem a zabránit jeho nadměrnému vylučování z organismu. Nedostatek vápníku se projevuje také jako velká únava, svalové křeče, ztuhlost kloubů a potíže s pamětí. Proto se ženám například nedoporučuje jíst tavené sýry, které obsahují fosforečnany a které omezují vstřebávání vápníku. Kromě toho je dobré doplnit si také vitamín D a kyselinu listovou pro lepší využití vápníku v organismu. Pro ženy v menopauze je velice prospěšný i zinek, hořčík a vitamíny skupiny B pro správné fungování nervů a pro zdravou psychiku.

Proč by ženy s osteoporózou neměly jíst tavené sýry?

Vápník najdeme například v sardinkách, sezamu, máku, oříšcích a semínkách, ale i mořských řasách, luštěninách a některých druzích zeleniny. Užívají se i přípravky obsahující vápník z vaječných skořápek nebo schránek škeblí. Neužívejte zároveň potraviny s vysokým obsahem železa a vápníku, železo se vstřebává vždy lépe na úkor vápníku!

Co na návaly a pocení v menopauze

Na návaly horka, pocení a další typické projevy přechodu ženy často užívají různé bylinky. Nejvíce se doporučuje Gynex, který mnohdy pomůže srovnat hormonální hladiny a zabránit předčasnému přechodu. Podobné účinky má i peruánská maca, která zvyšuje libido a celkově dodává jak vitamíny a minerály, tak podporuje správnou tvorbu hormonů a zajišťuje mládí, svěžest a dostatek energie a vitality.

Kořeny z rostliny maca. Pomáhají při menstruaci, přechodu či vysokém cholesterolu

Vyloženě na návaly se často berou přípravky obsahující fytoestrogeny, například sója, ploštičník nebo červený jetel. Proti pocení se pak doporučuje šalvěj. Pro snížení návalů se doporučuje i omezit dráždivá koření. Vyzkoušet lze i kotvičník nebo ženšen. U kotvičníku je dobré zároveň mít dostatek pohybu a cvičit, ženšen by neměly brát ženy s vysokým tlakem.

Aktivnější ženy mají mírnější příznaky přechodu

Samozřejmostí ale je i zdravý životní styl a dostatek pohybu. Uvádí se, že ženy, které jsou zdravé, sportují, zdravě se stravují a žijí aktivně, mají mnohem mírnější příznaky přechodu. Je vhodné mít pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, udržovat si přiměřenou hmotnost, mít stále aktivní sexuální život, jíst hodně ovoce, zeleniny a omega 3 a 6 mastných kyselin, nekouřit, nepít alkohol, omezit kávu a sladké, nestresovat se, mít dostatek spánku, omezit živočišné produkty nebo být vegetarián či vegan, vyloučit z jídelníčku mléko, mléčné výrobky a přemíru tuku. Pomoci může také hormonální jóga, meditace, častý pobyt v přírodě, duševní hygiena, tanec, břišní tance a podobně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Menopauza jednou čeká každou ženu i dravou kosatku. Proč ji řešit co nejdříve?