Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Menstruační kalíšek nebo ručně šité vložky. Jaké pomůcky ženy preferují při menstruaci?

Blíží se vaše menstruační období? Jak jej prožíváte? Vytahujete si ze skříňky kalíšek, látkové ručně šité vložky, zaběhnete si do drogerii pro klasické menstruační pomůcky nebo si přes internet objednáváte tampóny z bio bavlny? A co třeba menstruační houbička? Možností je bezpočet a každé ženě vyhovuje něco jiného.

Zeptala jsem se několika žen, které pomůcky při menstruaci preferují a jak jsou s nimi spokojené. A jak se zdá, v současné době je v kurzu menstruační kalíšek… Posuďte samy, milé dámy….

Menstruační kalíšek mi rozkousal pes

“Preferuji jednoznačně kalíšek! Žádný odpad, nemůže se stát, že vám někdy chybí doma vložky, ušetříte, a hlavně do sebe člověk nedostává chemikálie, bělidla a geneticky modifikovanou bavlnu bůhví odkud. Svůj první kalíšek jsem si pořídila asi v 16 letech, a kdyby mi ho nerozkousal pes, asi ho mám dodnes. Podobný osud postihl i můj druhý kalíšek v pořadí. Ten první byl asi nejtvrdší, takže jeho skládání bylo těžší, ale zase lépe seděl, druhý jsem měla jen chvilku a už si moc nepamatuji, jaký byl. Můj nejnovější je úplně nejlepší a už si ho hlídám jako oko v hlavě.

Při zavádění je třeba dávat pozor, aby opravdu dobře seděl na děložním čípku a krev neprotékala mimo. Pokud cvičíte jógu, může se ještě stát, že když je člověk při hodně silném krvácení hodně aktivní a udělá třeba svíčku, uvolní se ten podtlak a krev začne vytékat ven. Takže nedoporučuji žádné inverzní polohy. Pro klid duše se ještě klidně můžete zjistit látkovými vložkami,” vysvětluje třicetiletá ekoložka Maja.

10 tipů, jak zvládnout hygienu při menstruaci

Kalíšek na noc je nejlepší

“Na doma používám kalíšek, hlavně na noc je super. Do práce běžné vložky a tampony, přece jenom ta manipulace je jednodušší, “ svěřuje svou zkušenost čtyřicetiletá terapeutka Zuzka. Studentka psychologie a maminka krásné dcerušky Veronika má rovněž zkušenost s kalíškem a chystá se vyzkoušet i látkové vložky. Zdeňka také používá kalíšek a nevadí jí ani při sportu.

Důležitý je přístup k vodě

Pětatřicetiletá Marta upozorňuje na to, že při používání kalíšku je vždy nutné mít s sebou láhev vody. “Kalíšek mám asi půl roku a kromě jeho vyměňování si nemůžu na nic stěžovat. Protože mívám silnou menstruaci, normálně bych při používání tamponů musela vstávat každé dvě hodiny v noci po dobu prvních tří dnů. S kalíškem ale můžu spát až do rána, je bezodpadový a ideální do lesa, pokud máte přístup k vodě. Vyměňovat se ho postupně naučíte a nebude to takový problém, jak se může na začátku zdát. Navíc si na sebe zvyknete a začněte si důvěřovat, což podpoří vaší dobrou náladu v době, kdy na vás útočí hormony ze všech stran.
Doporučuji ženám vyzkoušet několik velikostí, aby na vlastní kůži zažily, jak se mohou projevit i rozdíly půl centimetru. Při nesprávné velikosti totiž kalíšek rozhodně nebude plnit svou funkci na 100 %.”

Menstruační houbička splnila mé očekávání

“Pro jinou alternativu k menstruačních pomůckách jsem se rozhodla ve chvíli, kdy jsem se více začala zajímat o životní prostředí a ekologii obecně. Rozhodla jsem se zainvestovat a koupit jak kalíšek, tak i houbičku. Nakonec jsem zvolila houbičku, a to z toho důvodu, že kalíšek mi neseděl a musela bych vybírat a objednávat další, kdežto houbičku jsem jednoduše ostříhala tak, aby mi seděla. To vidím jako jednu z jejich výhod. Další výhodou je to, že o ní prakticky nevím a je mnohem více savější než například tampon. Zvláštní je, že tampon mi obecně velmi vadil a nerada jsem ho používala, ale s houbičkou jsem se velmi rychle sžila.

Dívka měla menstruaci 5 let v kuse. Jak je to možné?

Za nevýhodu považuji to, že houbička se prostě musí vymýt, takže je dobré mít u sebe buď WC s umyvadlem, anebo postačí láhev s vodou. Rozhodně taky doporučuji pro začátek, než to odhadnete nebo při silnější menstruaci, nosit intimku a pro snadnější manipulaci si na houbičku našít poutko. Já jsem prostě vzala bavlněný provázek, houbičku namočila, provlékla provázek, zavázala a bylo to. Houbička se prodává v několika velikostech a ve dvou verzích zpracování. Buď je minerální, ta je hnědá, nebo žlutá.

Minerální je praná pouze ručně a ne mechanicky, tudíž na ni zůstává více mořských prospěšných minerálů. Za mě je rozhodně lepší minerální houba, vydrží déle a nebarví se tak moc jako žlutá. Houbička jako taková vydrží cca rok až dva při správné údržbě. Nejlepší je ji ponořit do roztoku z octa nebo minerální soli na 24 hodin před prvním použitím a 24 hodin po konci menstruace, “ doporučuje sedmatřicetiletá operátorka Lenka.

Tampóny z bio bavlny jsou opravdu jiné

Čtyřicetiletá maminka dvou dětí Soňa používá tampóny z bio bavlny během aktivního pracovního dne nebo při sportu, na noc a pro klidné dny doma vložky z bio bavlny. “Protože jsem alergik a mám citlivou pokožku, vyzkoušela jsem menstruační pomůcky z bio bavlny, a opravdu jsem zaznamenala obrovský rozdíl. Zatímco běžné menstruační pomůcky mě dráždí, často cítím tu typickou nepříjemnou vůni drogerie a pracích prášků, nevěřím příliš jejich materiálu a opravdu nechápu, proč se tyto citlivé ženské záležitosti vyrábí s dráždivou a toxickou chemickou parfemací, bio bavlna je neskutečně jemná k pokožce a zcela nedráždivá.

Upravte svou stravu a trénink podle menstruačního cyklu

I když je jejich cena oproti běžným pomůckám poměrně vysoká, menstruace je přece jen jednou za měsíc, a pokud je náhodou neseženu, svět se nezboří, mám i své oblíbené klasické vložky, které mi plně vyhovují. Kamarádky sice básní o kalíšku, ale já o něm prozatím neuvažuji, mám obavu ze stresu z jeho výměny a z dodržování jisté hygieny,” dodává Soňa.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Menstruační kalíšek nebo ručně šité vložky. Jaké pomůcky ženy preferují při menstruaci?